eso1413tr — Görüntülü Bülten

Kırmızı Renkli Çalışma

16 Nisan 2014

ESO’nun Şili’deki La Silla Gözlemevi’nden alınan bu yeni görüntüde Gum 41 adlı bir hidrojen bulutu gözler önüne seriliyor. Bu az bilinen bulutsunun ortasındaki parlak genç yıldızlardan çıkan yüksek enerjili ışıma, çevredeki hidrojenin özel bir renkte ışımasına neden oluyor.

Güney gökküresinde Erboğa takımyıldızı doğrultusunda bulunan bu bölge, birçok parlak bulutsuya ev sahipliği yapmaktadır ve bunların her biri hidrojen gaz bulutlarından oluşan sıcak yeni doğmuş yıldızlarla bir arada bulunmaktadırlar. Bu yeni doğan yıldızlardan yayılan yoğun ışıma, yıldızın çevresinde kalan hidrojeni uyarır ve yıldız-oluşum bölgelerine ait bir kırmızı renk tonunda parlamasına neden olurlar. Bu olaya başka bir örnek ünlü Deniz Kulağı Bulutsusu’dur (eso0936), kırmızının parlak tonlarında ışıldayan geniş bir bulut.

Görüntüdeki bulutsu yeryüzünden yaklaşık 7300 ışık-yılı uzaklıktadır. Avustralyalı gökbilimci Colin Gum tarafından Canberra yakınlarındaki Stromlo Dağı Gözlemevi’nden alınan fotoğraflarla keşfedilmiştir ve kendisinin 1955 yılında yayınlanan 84 salma bulutsusu kataloğunda yer almıştır. Aslında Gum 41 daha büyük bir yapı olan Lambda Centauri Bulutsusu’nun küçük bir kısmıdır, burası ayrıca daha ilginç olan ismiyle Koşan Tavuk Bulususu (buraya ait başka bir bölge eso1135’in konusu olmuştu) olarak bilinmektedir. Gum trajik bir kayak kazası sonrasında 1960 yılında genç yaşta yaşamını yitirmiştir.

Gum 41’in bu görüntüsünde, bulutlar oldukça kalın ve parlak görünüyorlar, ancak bu bir göz yanılmasıdır. Hayali bir uzay seyahati yapan birisi bu bulutsu içerisinden geçebilir, göründüğü gibi olmadıklarını fark edecektir — çok yakınında bile — insan gözünün göremeyeceği kadar sönük olacaktır. Bu neden yirminci yüzyılın ortalarına kadar keşfedilmediğini açıklıyor, ışığı çok ince bir şekilde yayılıyor ve kırmızı ışıma görsel olarak çok iyi görülemiyor.

Gum 41’in bu yeni görüntüsü — gözlenmesi zor bu nesneye ait en iyilerinden biri — ESO’nun Şili’de bulunan La Silla Gözlemevi’ndeki MPG/ESO 2.2-metrelik teleskopu üzerinde bulunan Geniş Alan Görüntüleyicisi (WFI) kullanılarak elde edilen verilerle oluşturulmuştur. Görüntü, mavi, yeşil ve kırmızı filtrelerin yanı sıra hidrojenden kaynaklanan kırmızı renkli ışımayı da görüntüleyebilecek özel filtreler kullanılarak elde edilmiştir.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetler-arası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO var olan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 39-metre ayna çaplı Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Ankara Üniversitesi (Ankara), Çağ Üniversitesi (Mersin), Başkent Üniversitesi (Ankara), İstanbul Üniversitesi (İstanbul), İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İzmir) ve Max Planck Yer-Ötesi Fiziği Enstitüsü’nden (Almanya) uzman kişiler yer almaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1413.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1413tr
Adı:Gum 41
Tür:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:WFI

Görüntüler

The star formation region Gum 41
The star formation region Gum 41
sadece İngilizce
The star formation region Gum 41 in the constellation of Centaurus
The star formation region Gum 41 in the constellation of Centaurus
sadece İngilizce

Videolar

Zooming in on the star formation region Gum 41
Zooming in on the star formation region Gum 41
sadece İngilizce
Panning across the star formation region Gum 41
Panning across the star formation region Gum 41
sadece İngilizce