eso1541tr — Kurumsal Bülten

İtalya Başbakanı’ndan Paranal Gözlemevi Ziyareti

26 Ekim 2015

İtalya Başbakanı, Ekselansları Matteo Renzi 24 Ekim 2015 günü, Şili’nin kuzeyindeki Atacama Çölü’nde bulunan ESO’nun Paranal Gözlemevi’ni ziyaret etti. ESO’nun dünyanın önde gelen gökbilim tesislerini görmek üzere ESO Genel Müdürü Profesör Tim de Zeeuw ve Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu (E-ELT) Program Yöneticisi Roberto Tamai eşliğinde bir tura katıldı.

İtalya Başbakanı’na Dış İşleri Bakanlığı Müsteşarı Ekselansları Mario Giro ve Şili’deki, İtalyan Büyükelçi Ekselansları Marco Ricci’nin yanısıra diğer İtalyan Hümükümeti temsilcileri ve İtalya’nın çok-uluslu enerji şirketi CEO’su Francesco Starace eşlik etti. Ayrıca programda Şili Dış İşleri Bakanlığı Protokol Başkanı Ekselansları Gloria Navarrete ile İtalya’nın Şili Büyükelçisi, Ekselansları Fernando Ayala’da hazır bulundu.

Başbakan Renzi ve temsil heyetinin teşrif etmesi ile ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw ve E-ELT Program Yöneticisi Roberto Tamai tarafından karşılanan misafirler yerleşke turuna çıkarıldı.

Başbakan Renzi’nin Paranal Gözlemevi’ne teşriflerinden dolayı memnuniyet duyuyorum,” diyen Tim de Zeeuw, şöyle devam etti; “İtalya 33 yıldır ESO Üye Ülkesi olup bu süre içerisinde İtalya Endüstrisi ise kuruma büyük katkılar sunmuştur — burada gördüğümüz VLT kubbeleri İtalya’da yapıldı. Yine İtalya’daki oldukça aktif gökbilim topluluğu ise ESO’nun tesislerini bilimde dünya-lideri konumuna taşımak için üstün başarı sergileyen grupların ön sıralarında yer alıyor.

Seçkin misafirler gece gözlemleri için hazırlandıkları sırada dört VLT Birim Teleskopu’nun kubbe açılışına şahit oldular. Grup ayrıca İtalya’da tasarlanan ve üretilen VLT Tarama Teleskopu’nu da ziyaret ettikten sonra, Paranal’ın ödüllü konaklama tesisi olan Rezidans’ta akşam yemeği programına katıldı.

İtalyan mühendisler ve gökbilimciler şimdi yoğun olarak dünyanın en büyük optik/kırmızı-ötesi teleskopu olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu’nun (E-ELT) tasarımı ve inşasında görev alıyorlar. E-ELT Program Yöneticisi Roberto Tamai ise, yine bir İtalyan. Başbakan ve beraberindeki heyete E-ELT’nin inşa edildiği Paranal’ın 20 kilometre ötesindeki Cerro Armazones yerleşkesi de gösterildi.

Başbakanın gözlemevi ziyareti için planlar ilk kez Haziran 2015’te Milano’daki Expo Milano fuarında duyuruldu. Tüm dünyadan 140’ın üzerinde ülkeden onlarca organizasyonun yer aldığı fuarda, ESO’nun desteklediği gökbilim-temalı etkinlikler ve Şili’nin göz alıcı geceleyin gökyüzü konulu ESO Ultra HD videolarından oluşan bir sergi de yer aldı.

ESO’nun Paranal Gözlemevi, Şili’nin merkezindeki Atacama Çölü’nde, Antofagasta’nın 130 kilometre güneyinde yer bulunmaktadır. Deniz seviyesinden olan 2635 metre yüksekliği ile Paranal, Yeryüzü’nden Evren’e dair bilimsel gözlemlerin gerçekleştirilebileceği en iyi yerlerden biridir. Dört adet 8.2-metrelik Birim Teleskop ve dört adet 1.8-metrelik Yardımcı Teleskop’tan oluşan Çok Büyük Teleskop’a (VLT) — gökbilim araştırmalarına adanmış dünyanın en gelişmiş optik aygıtı —   ilave olarak VISTA ve VST tarama teleskopları sayesinde Paranal dünyanın en üretken yer-konuşlu gökbilim gözlemevidir.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetler-arası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 16 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO var olan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın ana ortağıdır. ESO şu anda Paranal civarındaki Cerro Armazones’te 39-metre çaplı "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmektedir.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Ankara Üniversitesi (Ankara), Çağ Üniversitesi (Mersin), Başkent Üniversitesi (Ankara), İstanbul Üniversitesi (İstanbul), İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İzmir) ve Max Planck Yer-Ötesi Fiziği Enstitüsü’nden (Almanya) uzman kişiler yer almaktadır.

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1541.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1541tr
Adı:ESO Director General, Paranal, Site visit
Tür:Unspecified : People
Facility:Very Large Telescope

Görüntüler

Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
sadece İngilizce
Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
sadece İngilizce
Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
sadece İngilizce