eso1713tr — Kurumsal Bülten

ALMA Rezidansı Teslim Edildi

Şili’deki ALMA yerleşkesinde çalışanlar ve ziyaretçiler için yeni konukevi

25 Nisan 2017

ALMA Operasyon Destek Tesisi’ndeki yeni ALMA Rezidansı Ortak ALMA Gözlemevi’ne teslim edildi. Kutlama etkinliğine ALMA Yönetim Kurulu ve ESO, NAOJ ve NRAO’dan yöneticilerin yanı sıra binayı tasarlayan mimar da katıldı. ALMA Rezidansı ESO tarafından ALMA projesine verilen son büyük inşa desteği oldu.

ALMA Rezidansı’nın teslim edilmesi Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi’nin (ALMA)  gelişiminde önemli bir dönüm noktasıdır. Yeni bina teleskop yerleşkesinden 28 kilometre uzaklıkta bulunan, Şili’nin kuzeyindeki San Pedro de Atacama yakınlarındaki ALMA Operasyon Destek Tesisi’nde (OSF) ALMA çalışanları ve ziyaretçilere konaklama imkânı sağlayacak. Rezidansın inşasını destekleyen ESO, ALMA projesine son büyük katkısını sağlamış oldu.

Binanın tasarımı Finlandiyalı mimarlar Kouvo ve Partanen tarafından gerçekleştirildi, sonrasında Şili sektörüne uygun hale getirme işlemleri yerel mimarlık firması Rigotti & Simunovic Arquitectos tarafından gerçekleştirildi. ALMA Rezidansı’nın inşa anlaşması için Constructora L y D S.A ve Axis Desarrollos Constructivos S.A firmalarını içeren AXIS LyD Construcciones Ltda ile sözleşme imzalandı. Her ikisi de Şili’li olan firmaların Şili’nin kuzeyindeki zorlu çevre koşullarına dayanıklı konaklama mekânları inşa etmede yoğun tecrübeleri bulunuyor. İnşa işlemi resmi olarak 23 Şubat 2015 tarihinde başladı.

Binanın dış kısımları ve şekli coğrafi yapı, çevre ve ALMA yerleşkesinin manzarasına uygun olarak tasarlandı. Konukevi zorlu çöl koşulları, ulaşımı zor mekânlar ve çalışma saatlerindeki düzen (hem gündüz hem gece) nedeniyle ALMA çalışanlarının yerleşke koşullarındaki çalışmalarını rahat bir şekilde sürdürmelerinin yanısıra dünyanın çeşitli ülkelerinden ziyaretçilerin de rahatını sağlayacak şekilde inşa edilmiştir.

Konukevinde iki ana kısım bulunuyor: açık alanlar ve yatakhane bölgeleri. Modüler bir konsept kullanan tasarımda gerekli görüldüğünde daha fazla konaklama imkanı sağlanabiliyor. Şu anda, altı binaya yayılmış olan 120 adet oda bulunuyor. Açık alanlarda ise kütüphane, kafeterya, salon, jimnastik ve spa, yüzme havuzu, sauna ve barbekü alanı yer alıyor. Ayrıca bir mutfak ve geniş bir oturma odasının bulunduğu kısımda konukevinin aynı anda yarısına yetecek kadarlık bir alan bulunuyor.

Rezidans yerleşkesi OSF, teleskopun bulunduğu Chajnantor platosunun zirvesindeki alandan 2000 metre daha alçakta yer alıyor. ALMA çapları 12 metre ve 7 metre olan, milimetre ve milimetre-altı dalgaboylarında çalışan 66 antenden oluşuyor. Bilimsel gözlemlerine Eylül 2011 tarihinde başlayan gözlemevinde yıldızların, gezegen sistemlerinin ve gökadaların yanısıra yaşamın kendisi ve yapıtaşları araştırılıyor ve buradan gökbilimcilerin kozmik kökenlerimize dair en derin soruları yanıtlayabilmelerini sağlıyor.

Daha fazla bilgi

Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) uluslar-arası bir gökbilim tesisidir ve Şili Cumhuriyeti ile işbirliğinde bir ESO, ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ve Japonya Doğa Bilimleri Ulusal Enstitüleri (NINS) ortaklığıdır. ALMA Avrupa'da Üye Ülkeler adına ESO tarafından, NSF ile Kanada Ulusal Araştırma Vakfı (NRC) tarafından, Tayvan Ulusal Bilim Konseyi (NSC) ve Tayvan Sinica Akademisi (AS) tarafından, NINS ve Kore Gökbilim ve Uzay Bilimleri Enstitüsü (KASI) işbirliği ile finanse edilmektedir. ALMA'nın yapımı ve işletilmesi Avrupa kısmında Üye Ülkeler adına ESO tarafından, Kuzey Amerika kısmında Üniversiteler Birliği Kuruluşu (AUI) tarafından yönetilen Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) tarafından, Doğu Asya kısmında Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) tarafından yürütülmektedir. Birleşik ALMA Gözlemevi (JAO), birleştirilmiş liderliği ve ALMA'nın oluşturulması, idaresi ve işletilmesinin yönetimini sağlamaktadır.

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetler-arası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 16 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO var olan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın ana ortağıdır. ESO şu anda Paranal civarındaki Cerro Armazones’te 39-metre çaplı "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmektedir.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) ve Çağ Üniversitesi – Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nden (Mersin) uzman kişiler yer almaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1713.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1713tr
Adı:ALMA Residencia
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Facility
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array

Görüntüler

The ALMA Residencia
The ALMA Residencia
sadece İngilizce
ALMA Residencia handed over
ALMA Residencia handed over
sadece İngilizce
ALMA Residencia handed over
ALMA Residencia handed over
sadece İngilizce

Videolar

ESOcast 103 Light: New ALMA accommodation unveiled (4K UHD)
ESOcast 103 Light: New ALMA accommodation unveiled (4K UHD)
sadece İngilizce
ALMA Residencia construction time-lapse
ALMA Residencia construction time-lapse
sadece İngilizce
ALMA Residencia construction time-lapse
ALMA Residencia construction time-lapse
sadece İngilizce

Ayrıca görüntüleyin...