eso1829tr — Kurumsal Bülten

Avrupa Algılayıcı ve Görüntülüme Yenilikçiğini Güçlendirmek İçin 17 Miyon €’luk Destek

05 Eylül 2018

ATTRACT girişimi dünya çapındaki araştırma laboratuvarlarını ve iş yönetimi uzmanlarını bir araya getirerek ayırıcı teknolojilerin ve bunların satış süreçlerinin geliştirilmesini hızlandırmak için bir Avrupa yenilikçilik ekosistemi kurmaya öncülük ediyor. ESO’nun ortak olduğu girişim ürüne dönüşmesi muhtemel algılayıcı ve görüntüleme fikirlerine sahip 170 buluşu destekleyecek ve bu algılayıcı ve görüntüleme teknolojileri alanında ürünler, servisler, şirketler ve yeni iş sahaları oluşturmaya çalışacak.

Ayırıcı yenilikçiliği tetiklemek için ATTRACT projesi 17 milyon €’luk desteği Avrupa’da çığır açıcı algılama ve görüntüleme projesi geliştiren 170 projeyi finanse etmek üzere kullanacak.

ESO dünyanın en gelişmiş yer konuşlu gökbilim teleskoplarını inşa edip işletmektedir, bu nedenle son teknoloji ürünü algılayıcı ve görüntüleme teknolojilerine ihtiyaç duymaktadır. ATTRACT projesinde bir ortak olarak ESO bu projeyle teşvik edilecek yenilikçi algılama teknolojilerini desteklemektedir.

Çığır açıcı yeniliklere yol açan yeni bilimsel ürün geliştirme süreci genellikle şans eseri ortaya çıkar. ATTRACT buna benzer dönüşümlerin sistematik olarak gerçekleşmesini sağlayacak mekanizmaları uygulamayı hedefliyor,” diyor ATTRACT özel danışmanı ve “Açık Yenilikçilik” terimini ortaya atan Henry Chesbrough. “Buna karşılık bir probleme karşı reaktif ya da uyumsal tepkiler veren artan yenilikçiliğe göre, atılımsal yenilikçilik gelecekteki ihtiyaçlara göre şekillenmektedir.

ATTRACT öncül destekleri tüm Avrupa’daki araştırmacı ve girişimcilere açıktır. Teklif çağrıları hali hazırda açık olup 31 Ekim 2018 tarihine kadar yeni fikirler toplanmaya devam edecektir. Yüksek düzeyli bağımsız Araştırma, Geliştirme ve Yenilikçilik Komitesi teklifleri değerlendirecek ve bilimsel değeri, yenilikçiliğe hazır olmayı ve potansiyel toplumsal etkiyi göz önüne alarak fon alacak fikirlere karar verecek.

ATTRACT tarafından finanse edilen projelerin fikirlerini geliştirmek üzere bir yıl süresi olacak. Bu süre boyunca ATTRACT Proje Konsorsiyumu, Aalto Üniversitesi, EIRMA ve ESADE İşletme Okulu’ndan iş ve yenilik uzmanları proje ekiplerine teknolojilerinin güçlü pazar potansiyeli ile atılımcı yeniliklere nasıl dönüşebileceğine dair yardımda bulunacaklar.

Artan sosyal zorlukları aşmayı hedefleyen çoğu bilimsel gelişme, teknik uygulamalar, ticari olarak değerli ürünler ve işlemler bir şekilde algılama ve görüntüleme teknolojisine dayanıyor. ATTRACT sayesinde ortaya çıkacak yenilikler insanların yaşamlarını gerçek bir şekilde etkileyen dönüşümleri tetikleyecek.

Toplum için gelecekteki uygulama örnekleri şunlar olabilir: ayakta tedavi uygulamaları için taşınabilir tarayıcılar; görme engellilerin çevrelerindeki ortamı daha iyi algılayabilmelerine yardımcı olacak sensörler; tarımı daha üretken ve daha az enerji bağımlı hale getirecek sensör ağları; fabrikaları daha verimli hale getirecek akıllı görüntüleme ve büyük veri analizi; çevrimiçi öğrenme için daha iyi yöntemler; ve iklim değişimini takip edebilmek için yeni ve hassas yöntemler.

Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) liderliğindeki ATTRACT girişiminde Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı (EMBL), Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Avrupa Sinkrotron Işıma Tesisi (ESRF), Avrupa XFEL, Laue-Langevin Enstitüsü (ILL), Aalto Üniversitesi, Avrupa Endüstriyel Araştırma Yönetimi Kurumu (EIRMA) ve ESADE yer almaktadır. Bu girişim Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 araştırma ve yenilikçilik programı tarafından finanse edilmektedir.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetler-arası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 Üye Ülke: Avusturya, Belçika,  Çekya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere ile ev sahibi Şili ve stratejik ortak Avustralya tarafından desteklenmektedir. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO var olan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın ana ortağıdır. ESO şu anda Paranal civarındaki Cerro Armazones’te 39-metre çaplı "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmektedir.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) ve Çağ Üniversitesi – Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nden (Mersin) uzman kişiler yer almaktadır.

 

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Virginia Mercouri
Media Adviser
Science|Business
Tel: + 32 489 095 044
E-posta: virginia.mercouri@sciencebusiness.net

Anna Alsina Bardagí
Research Impact Manager
ESADE Business School
Tel: +34 690 957 506
E-posta: anna.alsina@esade.edu

Lars Lindberg Christensen
Head of the education and Public Outreach Department
European Southern Observatory
Tel: +49 89 320 06 761
Cep: +49 173 38 72 621
E-posta: lars@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1829.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1829tr
Tür:Unspecified : Technology

Görüntüler

Breakthrough Detection and Imaging Technology
Breakthrough Detection and Imaging Technology
sadece İngilizce

Ayrıca görüntüleyin...