eso1909tr — Kurumsal Bülten

17 Miyon €’luk Fon ile Görüntüleme ve Algılama Alanlarındaki 170 Çığır Açıcı Fikir Desteklenecek

Başarılı öneriler arasında ESO teknolojisinin toplumsal fayfalarını öne çıkaracak projeler de yer alıyor

23 Mayıs 2019

Avrupa Birliği tarafından fonlanan ve aralarında ESO’nun da bulunduğu 9 ortak tarafından desteklenen bir Ufuk 2020 araştırma ve yenilikçilik projesi olan ATTRACT, her biri 100,000 €’luk bütçeye sahip ve toplumu değiştirme potansiyeli olan teknolojiler geliştirebilecek 170 çığır açıcı proje fikrini duyurdu. Bugün Cenevre’deki CERN’de gerçekleştirilecek bir açılış toplantısıyla seçilen proje önerileri için bir yıllık süre başlayacak ve bunların tespit ve görüntüleme teknojileri için geliştirecekleri ürünlerin bilimsel değerleri ve yenilikçilik potansiyellerini kanıtlama imkanı verilecek.

Fon almayı başaran projeler dünya genelinde bilimsel ve endüstriyel kurumlardaki araştırmacı ve girişimcilerin 1200 önerisinden oluşan bir havuz içinden seçildi. Bu önerilerden hangilerinin 100,000 €’luk desteği alması gerektiğini  belirleyen titiz bir değerlendirme süreci bağımsız bir Araştırma, Geliştirme ve Yenilikçilik (R&D&I) komitesi tarafından gerçekleştirildi.

170 çığır açıcı fikir bilimsel değeri, yenilikçilik derecesi ve potansiyel toplumsal etkileri göz önünde bulundurularak seçildi,” diye açıklıyor Sergio Bertolucci, ATTRACT R&D&I Komitesi başkanı. “Buradaki amaç çığır açıcı teknolojiler geliştirme sürecini hızlandırmak ve bunları toplumun ihtiyaçlarına sunmaktır.

ATTRACT konsorsiyumunda bir ortak olarak ESO’nun rolü hali hazırda devam eden gökbilimsel içerikli teknolojiyi sosyal zorlukların üzerinden gelebilmek üzere kullanma taahhütünü yansıtmaktadır. Aşağıda bazı seçili ATTRACT projeleri ESO’nun gökbilimsel teknoloji ve uzmanlığının toplumsal uygulamalarını göstermektedir:

3D-CANCER-SPEC gökbilim amaçlı kullanılan teknoljiyi, dünya genelindeki ölümlerin başlıca sebeplerinden olan kanser araştırmalarında kullanmayı amaçlayan bir projedir. innoFSPEC firmasından Martin Roth (Postdam Leibniz Astrofizik Enstitüsü) tarafından yürütülen bu projede ESO’nun Çok Büyük Teleskopu üzerindeki yenilikçi MUSE aygıtını geliştiren iki ortağın uzmanlığı kullanılacaktır. Böylece ekip klinik kanser araştırmaları için uygun olacak bir görüntüleme cihazının (tayfölçer) tasarım çalışmalarınını gerçekleştirecek.

Tayfölçümü bir nesneyi yaydığı ışığın bileşenlerini inceleyerek tanımlayan güçlü bir tekniktir, bu ışık uzaydaki bir nesneden ya da Dünya’daki bir kişinin vücudundan geliyor olabilir. Kanserli doku sağlıklı bir dokudan yeterince farklıdır ve bu fark Raman Tayfölçümü ile ayırt edilebilmektedir —   saldırgan doku örneği alımından sakınmakla ilgili umut verici bir yöntem sağlamaktadır. Bu yöntemin daha önceden teknik olarak çalıştığı gösterilmiş olsa da, görüntüleme süresi saatler aldığı için pratik kullanımdan epey uzaktır. Bu süreci klinik kullanım için yeterince hızlı hale getirmek üzere ekibin MUSE tarafından — gökbilimsel görüntüleme zorluklarının üzerinden gelmek üzere — kullanıldığı şekilde toplam alan tayfölçümü adı verilen özel bir tekniği uygulama planı var.

Bilim ve Teknoloki için Tekil Foton Görünür Işık Görüntü Sensörleri düşük-ışık görüntüleme işleminde dönüşümsel değişimlerin temelini atmaya çalışıyor. ESO’dan algılayıcı uzmanı Mark Downing ile birlikte Açık Üniversite’den Konstantin Stefanov tarafından koordine edilen bu proje ile tek bir fotonla görünür ışıkta görüntü alabilen, uyarlamalı optik sistemleri ve düşük-ışık seviyesinde tayfsal ve görüntüleme yapabilen özel görüntüleme cihazları geliştirilmesi hedefleniyor. Bu tür algılayıcıların görüntüleme performansı sadece yarı-iletkenden foton soğurma ve ışığın kuantum doğası ile sınırlanacak. Herhangi bir ek gürültüden etlilenmeden her bir fotonu tek tek tespit edip sayarak, tam bir görüntüleme performansı sergileyecek — bu da bize bilinmeyeni görme ve keşfetme imkanı sağlayacak.  

ESO’nun teleskoplarına takılan aygıtlarında kullanılan bu teknolojinin tamamen farklı bir alanda kullanılabiliyor olması harika,” diyor ESO’yu temsil eden ATTRACT Yönetim Kurulu üyesi Andrew Williams. “ATTRACT projesinin en önemli hedefi bu; toplumun faydasına olacak yenilikçi teknolojilere yol açan uzun süreli temel araştırma geleneğini sürdürmek ve bu tür fikirlere destek sağlamak.

Artırılmış gerçeklikten akıllı algılayıcı ve aletlere kadar seçilen 170 fikrin çoğu ile klinik teşhislerin, sağlık takibinin ve kanser, Alzheimer, sıtma ile kalp ve nörolojik rahatsızlıklar için kişiye özgü tedaviler oluşturularak, ayırt edici teknolojik ilerlemelerın geliştirilmesi hedefleniyor.

Dünya genelinden disiplinlerarası araştırma ekipleri, girişimciler ve şirketler ayrıca birçok sektörde yüksek pazarlama potansiyeline sahip, radikal yeniliklerin önünü açacak yeni algılayıcılar ve aletler geliştirecek. Bu yeni teknolojiler arasında çevresel görüntüleme için akıllı aygıtlar, iklim değişikliği için yeşil çözümler, kişiler için ileri uygulamalar, üretim süreçlerindeki akıllı sistemler ve bilimsel bilgimizi geliştirmek için ayırt edici teknolojiler yer alıyor.  

Fon alan 170 projenin bugün yayınlanan ayrıntılarında dört farklı grup belirtiliyor: veri edinme sistemleri ve hesaplama; ön-uç ve geri uç işlemci elektroniği; algılayıcılar ve yazılım ile entegrasyon.

Çığır açıcı fikilerin çoğu ile — % 64 — algılayıcıları da içeren yeni nesil teknolojiler geliştirilecek, % 16’sı veri edinimi sistemleri ve hesaplama, % 12’si yazılım ve entegrasyon projeleri ve % 8’i de algılayıcılar ve görüntüleme teknolojileri arayüzü için gereken ön-uç ve geri uç işlemci elektroniği geliştirecek.

ATTRACT [1] tarafından bütçe alan 170 çığır açıcı projenin bir yıl süresi olacak ve bu süre sonunda daha fazla yatırım alabilmek için elde ettikleri sonuçları 2020 sonbaharında Brüksel de yapılacak bir konferansta paylaşacaklar. Bir-yıllık geliştirme aşamasında ATTRACT Proje Konsorsiyumu, Aalto Üniversitesi, EIRMA ve ESCADE İşletme Okulu’ndan iş geliştirme ve yenilikçilik uzmanları proje ekiplerine çığır açıcı teknolojilerinin güçlü pazar potansiyeline sahip yeniliçiliğe nasıl dönüştürülebileceği konularında yardımcı olacak.

Notlar

[1]  ATTRACT girişiminde Avupa Nükleer Araştırmalar Kurumu (CERN), Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı (EMBL), Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Avrupa Sinkrotron Işınımı Tesisi (ESRF), Avrupa XFEL, Laue-Langevin Enstitüsü (ILL), Aalto Üniversitesi, Avrupa Endüstriyel Araştırma Yönetimi Kurumu (EIRMA) ve ESADE yer almaktadır. Girişim CERN tarafından yürütülmekte ve Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 araştırma ve yenilikçilik programı tarafından finanse edilmektedir.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetler-arası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 16 Üye Ülke: Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere ile ev sahibi Şili ve stratejik ortak Avustralya tarafından desteklenmektedir. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO var olan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın ana ortağıdır. ESO şu anda Paranal civarındaki Cerro Armazones’te 39-metre çaplı "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmektedir.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) ve Çağ Üniversitesi – Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nden (Mersin) uzman kişiler yer almaktadır.

ATTRACT Avrupa’nın temel araştırma ve endüstriyel topluluklarını bir araya getirerek yeni nesil algılama ve görüntüleme teknolojilerine yol açacak öncül bir girişimdir. Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 programı altında 777222 No’lu anlaşma ile finanse edilen proje ile yeni ürünler, servisler, şirketler ve iş alanları yaratarak Avrupa ekonomisinin gözden geçirilmesine ve insanların yaşam kalitelerinin geliştirilmesine yardımcı olunması hedeflenmektedir. Daha fazla bilgiye www.attract-eu.com adresinden ulaşılabilmektedir.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1315)
E-posta: arifscag@gmail.com

Lars Lindberg Christensen
ESO Head of Outreach Initiatives
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6761
Cep: +49 173 38 72 621
E-posta: lars@eso.org

Virginia Mercouri
Media Adviser, Science|Business
Tel: +32 489 095 044
E-posta: virginia.mercouri@sciencebusiness.net

Anna Alsina Bardagí
Content Director, ESADE Business School
Tel: +34 690 957 506
E-posta: anna.alsina@esade.edu

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1909.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1909tr
Tür:Unspecified : Technology

Görüntüler

ATTRACT initiative for innovative sensing and imaging technologies
ATTRACT initiative for innovative sensing and imaging technologies
sadece İngilizce
ATTRACT Kick-off Meeting
ATTRACT Kick-off Meeting
sadece İngilizce
ATTRACT Kick-off Meeting
ATTRACT Kick-off Meeting
sadece İngilizce
ATTRACTive Presentation
ATTRACTive Presentation
sadece İngilizce
ATTRACTive Presentation
ATTRACTive Presentation
sadece İngilizce
The AOF + MUSE at work
The AOF + MUSE at work
sadece İngilizce

Videolar

ESOcast 201 Light: ATTRACT
ESOcast 201 Light: ATTRACT
sadece İngilizce
About Single Photon Visible Light Image Sensors for Science and Technology
About Single Photon Visible Light Image Sensors for Science and Technology
sadece İngilizce
About 3D-CANCER-SPEC
About 3D-CANCER-SPEC
sadece İngilizce