eso9705tr — Kurumsal Bülten

Almanya Başbakanı La Silla’da

05 Mart 1997

9 Mart 1997 öğleden sonra, Alman Başbakanı Dr. Edmund Stoiber, ESO Genel Müdürü’nün daveti üzerine Şili’nin başkentinin 600 km kuzeyindeki Atacama Çölü’nde izole bir bölgeye yerleşmiş olan ESO La Silla Gözlemevi’ni ziyaret etti.

Almanya Başbakanı La Silla’yı Ziyaret Etti

Almanya Başbakanı Dr. Edmun Stoiber şu sıralar Güney Amerika’daki birkaç ülkeyi ziyaret ediyor. Kendisine Alman politika ve endüstri temsilcisi yüksek rütbeli delegeler de eşlik ediyor.

Bu gezi esnasında, Alman delegeler 9 Mart 1997 Pazar günü Santiago de Chile’e gelerek Şili Cumhuriyeti’ni ziyaret edecekler. Aynı gün, Dr. Stobier ve delegasyonun diğer birçok üyesi ESO Genel Müdürü Profesör Riccardı Giacconi’nin daveti üzerine Şili başkentinin 600 km kuzeyindeki Atacama çölünde izole bölgede konuşlandırılmış ESO La Silla Gözlemevi’ni ziyaret edecekler.

Genel Merkezi Almanya’da Münih yakınlarındaki Garching’de bulunan ESO, bu en yüksek teknolojiye sahip araştırma tesislerini Dr. Stoiber ve Alman endüstrisinin liderlerine sunma fırsatını memnuniyetle karşılamıştır.

Ziyaret esnasında delegeler, La Silla’daki büyük teleskoplarla Alman ve diğer ESO üyesi ülkelerden olan astronomlara birlikte yürütmekte oldukları önde giden çeşitli araştırma projeleri hakkında bilgilendirileceklerdir. Ayrıca birkaç yıl sonra hazır olduğunda dünyanın en büyük optik astronomi teleskopu olacak olan ESO VLT projesi hakkında da bir sunum yapılacaktır.

Delegeler La Silla Gözlemevi müdürü Dr. Jorge Melnick ve aralarında Alman uyruklu birkaç üyenin de bulunduğu bilimsel-teknik personel ile tanışacaklar. ESO’nun İdare Amiri Dr. Norbert König (Garching) ve Şili’deki ESO Genel Yöneticisi de ortamda bulunacaklardır.

Ziyaret ve ESO tesisleri hakkında daha fazla bilgiyi ESO Eğitim ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden alabilirsiniz (Tel.: +49-89-32006-276; Fax.: +49-89-3202362; email: ips@eso.org).

İletişim

Özgecan Önal
İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
İstanbul, Türkiye
E-posta: ozgecan.onal@istanbul.edu.tr

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso9705.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso9705tr
Legacy ID:PR 04/97
Adı:La Silla, Site visit
Tür:Unspecified : People : Other/General
Facility:Other

Görüntüler

Bavarian Prime Minister at La Silla
Bavarian Prime Minister at La Silla
sadece İngilizce
The Bavarian Prime Minister inspects the telescope
The Bavarian Prime Minister inspects the telescope
sadece İngilizce
The Bavarian Prime Minister and Mrs. Karin Stoiber
The Bavarian Prime Minister and Mrs. Karin Stoiber
sadece İngilizce