Bilim Arşivi ve Sayısal Evren

Bilim Arşivi


Bilim Arşivi Faaliyet Grubu, ESO verilerini alıp, dağıtmakta ve kullanıcılara gelişmiş arşiv desteği sunmaktadır.Archive Operations Room

Yılda yaklaşık 200 TB boyutunda veri ESO arşivi sayesinde kullanıma sunulmaktadır. Ekim 2017 itibariyle 44.8 milyon dosya içeren arşiv boyutu yılda ortalama 131 TB dolum ile yaklaşık 1.01 Petabayt (PB) kadardır. Çok yakında bu miktarlar 10 katı oranında artacak çünkü Görünür ve Kırmızı-ötesi Gökbilim Tarama Teleskopu (VISTA) kırmızı-ötesi kamerası ile tek başına yılda 150 TB veri üretiyor olacak.

ALMA bilim arşivi yaklaşık 20.8 milyon dosya, 416 terabayt veri içermekte ve her yıl buna 200 terabayt veri eklenmektedir. ALMA ayrıca dış kullanıcılara yılda 200 TB kadar veri sağlamaktadır.

ESO’nun kurumsal-sınıf veritabanı sunucuları Almanya ve Şili arasında koordine edilmiştir ve, bu sistemin teknolojisi ve karmaşıklığı uluslararası bankacılık topluluğu gibi büyük ticari kuruluşların sistemleriyle rekabet edebilecek düzeydedir.


Sayısal Evren

Teleskop, algılayıcı ve bilgisayar teknolojisindeki büyük yenilikler gökbilim araştırmalarında devasa boyutlarda AVO windows with obscured quasar image
görüntü, tayf ve katalog üretme imkanı sunmaktadır. Bu veri kümeleri gökyüzünü gama ışınından x-ışınına,
optikten kırmızı-ötesi ve radyo dalgalarına kadar bütün dalgaboylarında kapsamaktadır.

Gökbilimciler bu “Sayısal Evren” içerisindeki büyük miktardaki verileri erişilebilir yaparak yeni bilim üretmek için yollar geliştirmekte kullanıyorlar. Bu teknikler, ”Sanal Gözlemevleri” üzerinden verilere ulaşabilen bilgisayar ağından oluşan, Izgara (GRID) modeline dayanmaktadır.

Fiziksel bir gözlemevinin özgün astronomik aletlerle donatılmış teleskopları olduğu gibi, bir Sanal Gözlemevi de her biri özgün gökbilim veri koleksiyonları içeren veri merkezleri, yazılım sistemleri ve işlemci yeteneklerine sahiptir.

Bu küresel, topluluk-tabanlı girişim dünya çapında Uluslararası Sanal Gözlemevi Birliği (IVOA) tarafından ve Avrupa EURO-VO projesi çerçevesinde desteklenmektedir.

Sanal gözlemevleri etki ve faydalarını çoktan kanıtlamışlardır. Örneğin, Büyük Gözlemevleri Derin Kökenler Taraması (GOODS) alanında bulunan 31 adet yeni, optik olarak sönük, bulanık kuasar adayı keşfedilerek, önceki bilinenlerin sayısı dörde katlanmıştır. Bu buluş, süper kütleli karadeliklerin şimdiye kadar ki sayılarının azımsandığını göstermektedir, bilinen rakamlar neredeyse 2 ila 5 misli arasında artmaktadır (ESO Basın Bülteni eso0418).