VLT Tarama Teleskopu

vst_lombardi_5

VLT tarama teleskopu (VST) ESO’nun Paranal Gözlemevi’ne kurulan en son büyük teleskoptur (eso1119). Görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. Son teknoloji ürünü bu 2.6-metrelik teleskop yer-konuşlu gökbilimsel gözlemler için mükemmel bir yer olan Cerro Paranal’daki ESO’nun Çok Büyük Teleskop’una katılacaktır. Şu anda La Sill’da bulunan 2.2-metre MPG/ESO teleskopu üzerinde kurulu olan Geniş Alan Görüntüleyicisi’nin (WFI) yerine geçecek olan 286-megapiksellik dev kamera OmegaCAM ile donatılacaktır.

VLT gibi, yeni tarama teleskopu da mor-ötesinden optik ve yakın kırmızı ötesine kadar geniş bir aralıktaki (0.3 ila 1.0 mikron) dalgaboylarında gözlem yapabilecek. Ancak VLT gibi büyük teleskoplar tek seferde gökyüzünün çok küçük bir kısmını çalışabilirken, VST çok geniş alanları hızlı ve derin bir şekilde fotoğraflayabilmek için tasarlanmıştır.

Dolunayın iki katı büyüklüğündeki 1°x 1° toplam görüş alanı ile VST geniş alan görüntüleme yeteneği ile VLT’yi destekleyecektir. Kaynakları önceden tespit edecek sonrasında VLT Birim Teleskopları da bunları detaylı olarak gözleyecektir.

VST iki aynadan oluşmaktadır; 265 cm çapında bir birincil ayna (M1) ve 93.9 cm çapında daha küçük ikincil ayna (M2). Teleskop ayrıca tek bir odak düzlemi aygıtı ile donatılacaktır: OmegaCAM. Bu dev (16k x 16k piksel) CCD kamera beş enstitüden oluşan uluslar-arası bir ortaklık tarafından üretildi: Hollanda Gökbilim Araştırma Okulu (NOVA), Kapteyn Gökbilim Enstitüsü, Münih Sternwarte Üniversitesi, Padova Gökbilim Gözlemevi ve ESO.

VST İle Bilim

VST tarama programlarına adanmıştır. Son teknoloji ürünü kamerası, optik bileşenlerinin kalitesi ve Paranal’ın olağanüstü görüş koşulları ile VST astrofizik ve evrenbilimin çeşitli alanlarında önemli keşiflere imza atma potansiyeline sahip. Gezegen-bilimde, tarama teleskopu geçiş yapan Neptün nesneleri gibi uzak Güneş Sistemi nesnelerini keşif ve araştırmayı amaçlıyor, aynı zamanda ötegezegen geçişlerini de gözlemesi planlanıyor. Yine Gökada düzlemi de yoğun bir şekilde gözlenerek kendi gökadamızın yapısı ve evrimini anlamak için önemli olan veriler gökbilimcilerin kullanımına sunulacak. Daha da uzakta, VST yakın gökadaları, gökadalar-arası ve kümeler içindeki gezegenimsi bulutsuları keşfedecek ve sönük nesneler ile mikro-mercekleme olaylarına ait taramalar gerçekleştirecek. Evrenbilim alanında, VST kozmik uzaklık ölçeklerini tespit etmek ve Evren'in genişlemesini anlamak için orta-kırmızıya-kayma değerlerine sahip süpernovaları hedefleyecek. VST ayrıca orta ve yüksek kırmızıya-kayma değerlerine sahip kozmik nesneleri de arayacak, aktif gökada çekirdekleri ve kuasarlar gökada oluşumunun ve Evren'in erken dönem tarihinin daha fazla anlaşılabilmesini sağlayacak.

VST projesi Avrupa Güney Gözlemevi ve Italyan Ulusal Astrofizik Enstitüsü'nün (INAF) bir parçası olan Capodimonte Gökbilim Gözlemevi'nin (OAC) bir ortak girişimidir. Italyan merkez teleskopu tasarlamıştır, ESO ise yerleşkedeki mühendislik çalışmalarından sorumludur.

Teleskop 2011 yılında çalışmaya başlamıştır.


Bilimsel hedefler

Tarama gözlemlerine adanmıştır. Samanyolu, gökada dışındaki gezegenimsi bulutsular, evren-bilim.


VST hakkında daha fazla bilgi


Canlı görüntü

Aşağıdaki VST görüntüsü gün içerisinde her saat yenilenmektedir. Büyütmek için üzerine tıklayınız.

Webcam | 31 Oct 2018 10:46 CET
Last image before nightfall


VST

Name: VLT Survey Telescope
Site: Cerro Paranal
Altitude: 2635 m
Enclosure: Compact optimised cylindrical enclosure
Type: Optical survey telescope
Optical design: Modified Ritchey-Chrétien Reflector with correctors
Diameter. Primary M1: 2.61 m
Material. Primary M1: Astro-Sitall
Diameter. Secondary M2: 0.938 m
Material. Secondary M2: Astro-Sitall
Mount: Alt-Azimuth fork mount
First Light date: 8 June 2011
Active Optics: Yes
Images taken with the VST: Link
Images of the VST: Link
Press Releases with the VST: Link
Did you know?
Stars form in dense clouds of the interstellar medium, but even in these densest regions the pressure is comparable to the most tenuous vacuum created in a laboratory on Earth. In these clouds, the temperatures are below -200 degrees Celsius.
Did you know?
The skies over the ESO sites in Chile are so dark that on a clear moonless night it is possible to see your shadow cast by the light of the Milky Way alone.