ann13010-uk — Сповіщення

Новий лазер розширює можливості VLT

21 лютого 2013 р.

Новий більш потужний лазер успішно завершив випробування в обсерваторії ESO Paranal і був офіційно прийнятий сьогодні. Нове джерело лазерного випромінювання, котре є важливою частиною приладу LGSF створення опорної штучної "зорі" для Дуже Великого Телескопа (VLT) ESO, називається PARLA.

Лазер використовується для створення штучної "зорі" в атмосфері на висоті приблизно 90 км [1]. Створюючи та спостерігаючи подібну світлову пляму, астрономи можуть досліджувати турбулентність в шарах атмосфери над телескопом. Оскільки невпинний турбулентний рух атмосфери погіршує прийняті телескопом зображення, то для підвищення їх чіткості поверхня дзеркала телескопа постійно деформується в режимі реального часу з метою виправлень більшості порушень.

Новий лазер дозволить значно підвищити надійність та ефективність роботи LGSF. Подібна технологія також буде використовуватися у чотирьох лазерів майбутнього Модулю Адаптивної Оптики, котрий наразі розробляється в ESO. Новий лазер забезпечує до 7 Вт вихідної потужності і є дуже стабільним.

Під час введення в експлуатацію та із метою демонстрації, за допомогою нового лазера в поєднанні з різними інструментами VLT успішно спостерігались деякі цікаві об’єкти. У їх числі були карликова планета Хаумеа із її супутниками та своєрідна радіогалактика Центавр А.

Дане оновлення лазерного джерела використовує переваги нової твердотільної Раманівської волоконно-оптичної лазерної технології, котру наразі ESO розробляє разом із промисловими партнерами для Модулю Адаптивної Оптики ESO. Він уже продемонстрував більшу надійність, котра дозволить частіше проводити складні спостереження. Цей об'єкт дозволить ESO проводити вибагливі програми, для потрібна лазерна опорниа "зоря" кожен раз, коли атмосферні умови є слушними.

Початковий лазер на барвниках PARSEC, котрий досі використовувався, був близький до вичерпання свого робочого ресурсу після шести років служби, в ході якого він допоміг зробити важливі відкриття. Оновлення істотно спрощує роботу лазера, даючи астрономам більше гнучкості у плануванні своїх спостережень.

Посилання

[1] Штучна "зоря" створюється у 10 км шарі нейтральних атомів натрію в мезосфері лазерним променем, що викликає їх флуоресцентне світитися. Атомарний натрій має оптичний перехід на довжині хвилі 589 нм. Параметри лазера налаштовані на ефективне збудження цього атома.

Контакти

Steffan Lewis
ESO
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6931
Email: slewis@eso.org

Frederic Gonte
ESO, Paranal Observatory
Chile
Tel: +56 55 43 5248
Email: fgonte@eso.org

Richard Hook
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cell: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Про сповіщення

ID:ann13010

Зображення

The new PARLA laser in operation at ESO’s Paranal Observatory
The new PARLA laser in operation at ESO’s Paranal Observatory
тільки на англійській
The new PARLA laser in operation at ESO's Paranal Observatory
The new PARLA laser in operation at ESO's Paranal Observatory
тільки на англійській