Крижані пенітенти у місячному світлі на плато Чахнантор

Бабак Тафреші, один із фото-амбасадорів ESO, сфотографував це цікаве природне явище на плато Чахнантор, на котрому знаходиться Великий Міліметрово-субміліметрового Масив Атакама (ALMA).

Ліворуч вище в небі, слабо видно Велику і Малу Магелланову Хмари, а червонувате світіння туманності Кіля видніється близько до горизонту іще лівіше.

Пенітенти (кальгаспори) є природним чудом, знайденим у високогірних районах, таких як ось ці чилійські Анди, на висотах більших 4000 метрів над рівнем моря. Вони являють собою тонкі шипи та леза із злежалого снігу або льоду, часто утворюючи "зарості", "стеблини" яких тягнуться до Сонця. Пенітенти досягають висоти від декількох сантиметрів, чим нагадують низьку траву, до п'яти метрів, що дає враження льодяного лісу в пустелі.

Тонкощі механізму формування пенітентів досі не до кінця зрозумілі. Протягом багатьох років, жителі Анд вважали, що пенітенти є результатом сильних вітрів, поширених в гірських Андах. Однак сильні вітри мають лише обмежену роль у формуванні цих крижаних гребенів. В даний час вважається, що вони є результатом поєднання фізичних явищ.

Процес починається із сонячних променів на поверхні снігу. У зв'язку з дуже сухими умовами в цих пустельних районах, лід сублімується, а не тане, із твердого стану переходячи в газоподібне без плавлення, тобто минає рідку фазу води. Впадини в поверхні снігу захоплюють відбите світло, що призводить до більш глибокої сублімації та западин. В середині цих западин підвищена температура і вологість можуть призвести до танення. Цей позитивний зворотний зв'язок прискорює ріст характерної структури

Ці крижані статуї були названі в честь гостроверхих каптурів братства Nazarenos, котре по усьому світі бере участь у процесіях на Великдень. Дивлячись на пенітенти, не важко уявити їх як зібрання крижаних ченців, що зійшлися в місячному світлі.

Знімок був зроблений у бік дороги, що веде до ALMA. Обсерваторія, діяльність якої почалася 30 вересня 2011 року із спостережень циклу Ранньої Науки, в кінцевому рахунку складатиметься із 66 високоточних антен, котрі працюватимуть разом, як єдиний гігантський телескоп.

ALMA є міжнародним астрономічним об’єктом. Він являється партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Посилання

Припис:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Про зображення

ID:potw1221a
Мова:uk
Тип:Фотографічне
Дата релізу [date]:21 травня 2012 р. 10:00
Розмір:4200 x 3012 px

Про об’єкт

Назва:Atacama Desert
Тип:Solar System : Planet : Feature : Surface

Mounted Image

Формати зображень


Масштаб


Шпалери

1024x768
231,5 Кб
1280x1024
355,9 Кб
1600x1200
497,7 Кб
1920x1200
574,0 Кб
2048x1536
765,9 Кб