Комета "Rosetta"

Сьогодні 20 січня, після 31 місяця глибокої космічної "дрімоти", космічний апарат "Розетта" (ESA) "прокинувся", щоб нарешті підійти до комети 67Р/Чурюмова-Герасименко (67P/CG).

Дане зображення показує найбільш свіжі спостереження комети перетином 4 кілометри, проведені 5 жовтня 2013 на Дуже Великому Телескопі (VLT), коли та перебувала на відстані близько 500 мільйонів кілометрів. Це було до того, як комета зайшла за Сонце і перестала бути досяжною для спостережень із Землі.

Для одержання цього зображення, було оброблено довгий ряд спостережень, щоб виявити як власне комету без фонових зірок (вона на лівій частині), так і зоряне поле з позначеним шляхом комети (справа). Видима на переповненому зоряному тлі у напрямку до центру Чумацького Шляху, комета була настільки далеко від Сонця, що її крижане ядро не випускало ніякого газу або пилу, через що вона виглядає як звичайна світла пляма. По мірі наближення до Сонця, її поверхня нагріється, лід ядра почне сублімувати та виносити пил, утворюючи кометний хвіст.

Спостереження знаменує початок тісної співпраці між ESA та ESO по відстеженню комети 67P/CG із землі під час її зустрічі з "Розеттою" в кінці цього року. "Розетту" було запущено в 2004 році та скеровано на вивчення поверхні комети: для цього посадковий модуль здійснить посадку на 67P/CG, щоб побачити власне її поверхню [1].

Комета знаходиться на навколосонячній орбіті із періодом обертання 6.5 років: наразі вона летить у напрямку до орбіти Юпітера. Найближче до Сонця - десь між орбітами Землі та Марсу, комета буде в серпні 2015 року. Дане зображення показує, що комета іще спокійна, тому вчені хотіли б її знову зареєструвати в лютому, коли почнеться період нових кометних спостережень із VLT, та й 67P/CG буде набагато ближче до Сонця.

Водночас, спостереження, проведені у жовтні, були використані для підтвердження орбіти комети перед основним маневром "Розетти", котрий запланований на травень, щоб вийти на лінію орбіти 67P/CG у серпні. Подальші розрахунки траєкторії польоту проводитимуться, коли "Розетта" побачить комету власною системою обробки зображень.

Примітки

[1] Від моменту запуску, "Розетта" обернулась навколо Сонця п'ять разів, набираючи швидкість та проводячи корекції траєкторії польоту до кінцевого пункту призначення. На час найхолоднішого етапу місії, коли "Розетта" була за орбітою Юпітера, корабель буле переведено в режим глибокої крсмічної дрімоти. 67P/CG знаходиться на досить стабільній відомій орбіті, а це означає, що розрахунки траєкторії польоту "Розетти" могли бути зроблені задовго до запуску космічного корабля. Сама комета досить далеко від Сонця, щоб зробити її безпечною мішенню.

Посилання

Припис:

ESO, Colin Snodgrass (Max Planck Institute for Solar System Research, Germany)

Про зображення

ID:potw1403a
Мова:uk
Тип:Спостереження
Дата релізу [date]:20 січня 2014 р. 10:00
Розмір:2088 x 1050 px

Про об’єкт

Назва:67P/Churyumov-Gerasimenko
Тип:Solar System : Interplanetary Body : Comet

Формати зображень

Великий JPEG
751,5 Кб

Кольори та фільтри

ДіапазонТелескоп
Оптичний
R
Very Large Telescope
FORS2