eso1101uk — Фото-реліз

VISTA глибоко вдивляється в Блакитну Лагуну

05 січня 2011 р.

Це нове інфрачервоне зображення туманності Лагуна було одержане в рамках п'ятирічного вивчення Чумацького Шляху із використання телескопа VISTA , котрий знаходиться в обсерваторії ESO на горі Паранал (Чилі). Це невелика частина набагато більшого зображення області навколо туманності, яка, у свою чергу, є лише частиною величезного огляду.

Астрономи в даний час використовують Видимий та Інфрачервоний Оглядовий Астрономічний Телескоп ESO (VISTA), щоб обшукувати центральні ділянки Чумацького Шляху на предмет мінливих об'єктів та для створення мапи його структури, більш докладної, ніж коли-небудь раніше. Це величезне обстеження називається VISTA Змінні в Чумацькому Шляху (VVV) [1].

Нове інфрачервоне зображення, представлене тут, було отримане в рамках даного дослідження. На ньому зображені зоряні ясла, які називаються туманність Лагуна (також відома, як Месьє 8, див. eso0936), котрі знаходяться приблизно за 4000-5000 світлових років від Землі в сузір'ї Стрільця.

Інфрачервоні спостереження дозволяють астрономам заглянути за завісу пилу, котра заважає їм побачити небесні об'єкти у видимому світлі. Це тому, що довжини хвиль видимого світла є приблизно таких же розмірів, як і сильно розпорошені частинки пилу, але більші довжини хвиль інфрачервоного світла дозволяють йому пройти через пил майже неушкодженим. VISTA з його 4,1 м дзеркалом, є найбільшим оглядовим телескопом в світі, призначений для глибоких та швидких зйомок великих ділянок неба в ближньому інфрачервоному діапазоні. Тому він ідеально підходить для вивчення процесів зореутворення.

Зірки зазвичай формуються в великих молекулярних хмар газу і пилу, які руйнуються під дією власної ваги. Однак туманність Лагуна також є домівкою для ряду набагато більш компактних областей колапсуючого газу і пилу, котрих називають глобули Бока [2]. Ці темні хмари настільки щільні, що навіть в інфрачервоному діапазоні вони можуть перешкоджати зоряному світлу від далеких зірок. Найвідомішою темною рисою в туманності, від якої походить її назва, є пилова доріжка у формі лагуни, що торує свій шлях через світні хмари газу.

Гарячі молоді зірки, котрі випромінюють інтенсивне ультрафіолетове світло, відповідальні за яскраве світіння туманності. Туманність Лагуна також є домом для більш молодих зоряних “немовлят”. Новонароджені зірки, котрі були виявлені в туманності, настільки молоді, що вони і досі перебувають в оточенні своїх материнських акреційних дисків. Такі новонароджені зірки іноді викидають зі своїх полюсів струмені речовини . При цьому, коли викинута речовина торує собі шлях в навколишньому газі, то утворюються недовговічні яскраві смуги, які називають об'єктами Хербіга-Аро [3], що допомагає легко виявляти новонароджені зірки. В останні п'ять років, кілька об'єктів Хербіга-Аро були виявлені в туманності Лагуна. Так що зоряний “бебі-бум” тут явно триває.

Примітки

[1] Даний огляд, котрий є одним із шести поточних оглядів VISTA, буде багаторазово, на протязі п’яти років, одержувати зображення центральної частини Чумацького Шляху. Це дасть можливості знайти величезну кількість нових змінних об'єктів.

[2] Барт Бок був голландсько-американським астроном, який провів більшу частину своєї довгої кар'єри в США та Австралії. Він першим зауважив темні плями, котрі тепер носять його ім'я, в регіонах зореутворення і припустив, що вони можуть бути пов'язані із ранніми стадіями формування зірок. Приховані новоутворені зірки вдалося безпосередньо спостерігати лише при інфрачервоній техніці через кілька десятиліть.

[3] Хоча астрономи Джордж Хербіг і Гільєрмо Аро були не першими, хто побачив такі об'єкти, та вони детально провели перші дослідження спектрів цих дивних об'єктів і зрозуміли, що то були не просто скупчення газу й пилу, які відбивають світло, або ж світяться під впливом ультрафіолетових променів від молодих зірок, а новий клас об'єктів, пов'язаних з зореутворенням.

Детальніше

Наукова група VVV включає в себе Dante Minniti (Universidad Catolica, Chile), Phil Lucas (University of Hertfordshire, UK), Ignacio Toledo  (Universidad Catolica) та Maren Hempel  (Universidad Catolica).

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 42-метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1101.

Про реліз

Реліз №:eso1101uk
Назва:Lagoon Nebula, Messier 8
Тип:Local Universe : Nebula : Type : Star Formation
Facility:Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy
Instruments:VIRCAM

Зображення

VISTA's infrared view of the Lagoon Nebula (Messier 8)
VISTA's infrared view of the Lagoon Nebula (Messier 8)
тільки на англійській
Infrared/visible light comparison of views of the Lagoon Nebula (Messier 8)
Infrared/visible light comparison of views of the Lagoon Nebula (Messier 8)
тільки на англійській
The star formation region Messier 8 in the constellation of Sagittarius
The star formation region Messier 8 in the constellation of Sagittarius
тільки на англійській
VISTA’s infrared view of the Lagoon Nebula (Messier 8)
VISTA’s infrared view of the Lagoon Nebula (Messier 8)
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the VISTA view of the Lagoon Nebula (Messier 8)
Zooming in on the VISTA view of the Lagoon Nebula (Messier 8)
тільки на англійській
IR/visible crossfade of the Lagoon Nebula (Messier 8)
IR/visible crossfade of the Lagoon Nebula (Messier 8)
тільки на англійській
IR/visible crossfade of the Lagoon Nebula (Messier 8) — Unannotated
IR/visible crossfade of the Lagoon Nebula (Messier 8) — Unannotated
тільки на англійській

Stock Visuals

Stock Image 1
VISTA at sunset
тільки на англійській
Stock Image 2
The VISTA telescope
тільки на англійській