eso1116uk — Науковий реліз

Спостереження глибин величезної бурі на Сатурні

19 травня 2011 р.

Дуже Великий Телескоп ESO (VLT) об'єднався з космічним апаратом НАСА "Кассіні" для більш докладного, ніж це було можливим коли-небудь раніше, вивчення рідкісної бурі в атмосфері планети Сатурн. Нове дослідження, проведене міжнародною групою, з'явиться на цьому тижні в журналі Science.

Атмосфера планети Сатурн зазвичай видається спокійною та безвітряною. Але приблизно раз на планетний рік Сатурна (близько тридцяти земних років), коли на північній півкулі гігантської планети наступає весна, щось хвилюється глибоко під хмарами, що призводить до вражаючих всепланетних порушень (eso9014).

Остання подібна буря була вперше виявлена на радіо та плазмових хвилях науковим інструментом космічного корабля NASA "Кассіні" [1], котрий на орбіті навколо планети, а також відслідковувалась астрономами-аматорами в грудні 2010 року. В даний час, буря детально вивчена із використанням інфрачервоної камери VISIR [2] Дуже Великого Телескопа ESO (VLT) у поєднанні зі спостереженнями від інструменту CIRS [3] на "Кассіні".

Це лише шоста із цих величезних бур, котрі спостерігалися від 1876 року. Вперше в історії вона була вивчена в тепловому інфрачервоному промінні, щоб побачити зміни температури Сатурна протягом бурі, та вперше спостерігалася із орбітального космічного апарату.

"Це збурення в північній півкулі Сатурна створило гігантський яскравий заплутаний викид яскравого захмарення, яке поширилося та оточило всю планету", пояснює Лі Флетчер (Оксфордський університет, Великобританія), провідний автор нового дослідження . "Одночасне використання VLT і "Кассіні" для спостереження цієї бурі дає нам прекрасну можливість додати спостереження від "Кассіні". Попередні дослідження цих бурь мали можливість спостерігати тільки у відбитому сонячному світлі, але тепер, в перший раз спостерігаючи теплове інфрачервоне світло, ми можемо виявити приховані регіони атмосфери і виміряти дійсно істотні зміни в температурах і вітрах, пов'язаних з цією подією. "

Буря можливо виникла в глибині водяних хмар, де явища, схожі на грози, спричинили створення гігантського конвективного потоку. Як гаряче повітря піднімається в опалювальному приміщенні, так і ця маса газу піднялася вгору та "попробивала” зазвичай спокійні верхні шари атмосфери Сатурна. Ці величезні збурення взаємодіють із постійними вітрами, пошируються на схід і захід та викликають різкі зміни температури високо в атмосфері.

Наші нові спостереження показують, що буря має великий вплив на атмосферу, на перенесення енергії та матерії на великі відстані, на зміну атмосферних вітрів. Утворюються звивисті струменеві течії та формуються гігантські вихори, що й порушує повільну зміну сезонів на Сатурні", додає Гленн Ортон, член дослідної групи ( Лабораторія Реактивного Руху, Пасадена, США).

Деякі з несподіваних особливостей, побачених в нових зображеннях від VISIR, були названі стратосферними маяками. Це дуже сильні зміни температури високо в стратосфері Сатурна, на 250-300 км вище від хмар в нижніх шарах атмосфери, котрі показують, як далеко вгору наслідки бурі поширилися в атмосферу. В цьому сезоні, температура в стратосфері Сатурна, як правило, близько -130 градусів за Цельсієм, але виміри температури маяків показали, що вони тепліші на 15-20 градусів Цельсія.

Маяки повністю невидимимі у відбитому сонячному світлі, але вони можуть затьмарювати випромінювання в тепловому інфрачервоному світлі від іншої частини планети, виявлені VISIR. Ці маяки ніколи раніше не були виявлені, тому астрономи не впевнені, що вони є звичним явищем в подібних бурях.

"Нам пощастило, що ESO дозволила нам пересунути спостереження, заплановані на початок 2011 року, щоб ми могли спостерігати бурю як найшвидше. Була іще одна удача, що інструмент “Кассіні” CIRS також міг спостерігати бурю в той самий час, тому й ми мали для порівняння зображення від VLT і спектроскопію від "Кассіні", підсумовує Лі Флетчер. "Ми продовжуємо спостерігати це явище, яке відбувається раз на покоління."

Примітки

[1] Місія "Кассіні-Гюйгенс" є спільним проектом НАСА, Європейської Космічної Агенції та Італійської Космічної Агенції. Лабораторія Реактивного Руху НАСА (Пасадена, Каліфорнія), підрозділ Каліфорнійського Технологічного Інституту, управляє місією для NASA's Science Mission Directorate (Вашингтон, округ Колумбія).

[2] VISIR є спектрометром VLT та зображувачем для середнього ІЧ-діапазону. VISIR було побудовано CEA/DAPNIA/SAP та NFRA/ASTRON.

[3] CIRS (Composite Infrared Spectrometer) є одним із інструментів “Кассіні”. CIRS аналізує теплове випромінювання та здатний розпізнавати склад об’єктів.

Детальніше

Дослідна група складається із Leigh N. Fletcher (University of Oxford, UK), Brigette E. Hesman (University of Maryland, USA), Patrick G.J. Irwin (University of Oxford), Kevin H. Baines (University of Wisconsin-Madison, USA), Thomas W. Momary (Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, USA), A. Sanchez-Lavega (Universidad del País Vasco, Bilbao, Spain), F. Michael Flasar (NASA Goddard Space Flight Center (GSFC), Maryland, USA), P.L. Read (University of Oxford, UK), Glenn S. Orton (JPL), Amy Simon-Miller (GSFC), Ricardo Hueso (Universidad del País Vasco), Gordon L. Bjoraker (GSFC), A. Mamoutkine (GSFC, Teresa del Rio-Gaztelurrutia (Universidad del País Vasco), Jose M. Gomez (Fundacion Esteve Duran, Barcelona, Spain), Bonnie Buratti (JPL), Roger N. Clark (US Geological Survey, Denver, USA), Philip D. Nicholson (Cornell University, Ithaca, USA), Christophe Sotin (JPL).

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 42-метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Dr Leigh N. Fletcher
Glasstone Science Fellow, University of Oxford
UK
Телефон: +44 1 865 272 089
Email: fletcher@atm.ox.ac.uk

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Email: rhook@eso.org

Jia-Rui C. Cook
Media Relations Specialist, NASA's Jet Propulsion Laboratory
Pasadena, USA
Телефон: +1 818 354 0850
Стільниковий: +1 818 359 3241
Email: Jia-Rui.C.Cook@jpl.nasa.gov

Nancy Neal-Jones
Science Writer, NASA's Goddard Space Flight Center
USA
Телефон: +1 301 286 0039
Email: Nancy.n.jones@nasa.gov

Elizabeth Zubritsky
Science Writer, NASA's Goddard Space Flight Center
USA
Телефон: +1 301-614-5438
Email: elizabeth.a.zubritsky@nasa.gov

Pete Wilton
Acting Deputy Head of Press & Information Office, University of Oxford
UK
Телефон: +44 1865 283 877
Email: pete.wilton@admin.ox.ac.uk

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1116.

Про реліз

Реліз №:eso1116uk
Назва:Saturn
Тип:Solar System : Planet : Type : Gas Giant
Solar System : Planet : Feature : Atmosphere : Storm
Facility:Very Large Telescope
Instruments:VISIR
Science data:2011Sci...332.1413F

Зображення

Huge storm on Saturn observed by ESO's Very Large Telescope
Huge storm on Saturn observed by ESO's Very Large Telescope
тільки на англійській