eso1133uk — Фото-реліз

Молоді зірки купаються в центрі уваги

07 вересня 2011 р.

Телескоп Нової Технології (NTT) ESO захопив цей вражаючий образ розсіяного скупчення NGC 2100. Його вік складає близько 15 мільйонів років. Скупчення розташоване у Великій Магеллановій Хмарі, котра є галактикою-супутником нашого Чумацького Шляху. Воно оточене сяючим газом із сусідньої туманності Тарантул.

Спостерігачі часто не беруть до уваги NGC 2100 через його близькість до вражаючої туманності Тарантул (eso0650) та скупчення масивних зірок RMC 136 (eso1030). Сяючий газ туманності Тарантул намагається вкрасти центр уваги на цьому зображенні яскравими кольорами її околиць. Це нове зображення було створене із експозицій через фільтри різного кольору, зроблених при допомозі інструменту EMMI [1], котрий установлений на Телескопі Нової Технології (NTT) в обсерваторії Ла Сілла (ESO, Чилі). Зірки показані у своїх природних кольорах, а світло від сяючого іонізованого водню (тут показане червоним кольором) та кисню (показане синім кольором) накладаються на загальний план.

Кольори, які постають в туманності, залежать від температури зірок, котрі її засвічують. Гарячі молоді зірки в туманності Тарантул, які знаходяться у скупченні масивних зірок RMC 136, котре праворуч вище в цьому зображенні, досить потужними, щоб спричинити світіння кисню [2], яке відображається синім серпанком. Нижче від NGC 2100 ми бачимо червоне сяйво, яке свідчить або про те, що воно виникло під впливом гарячих зірок скупчення RMC 136, або ж це холодні старші зірки, котрі в змозі іонізувати тільки водень, панують у цьому регіоні. Зірки, які становлять NGC 2100, старші та менш активні, отже мають свої малі туманності або взагалі без них.

Зоряні скупчення являють собою групи зірок, які формуються приблизно в один час із однієї хмари газу та пилу. Наймасивніші зірки, як правило, утворюються в центрі скупчення, а ті, котрі з меншими масами, переважають в зовнішніх шарах. Таким чином, велика кількість зірок, зосереджених в центрі, робить середину скупчення яскравішою від зовнішніх областей.

NGC 2100 є розсіяним скупченням. Це означає, що його зірки відносно слабо пов'язані гравітацією. Ці скупчення мають "термін служби", який вимірюється десятками чи сотнями мільйонів років, оскільки вони, в кінцевому підсумку, розбігаються через гравітаційну взаємодію з іншими небесними тілами. Кульові скупчення, котрі так само виглядають для недосвідченого ока, містять багато більш старих зірок та набагато сильніше пов'язані. Тому вони мають набагато довшу тривалість життя: багато кульових скупчень було оцінено майже такими старими, як сам Всесвіт. Таким чином, хоча NGC 2100 може бути старшим, ніж її сусіди у Великій Магеллановій Хмарі, воно все ще "маля" за мірками зоряних скупчень.

Дані для зображення цього належним чином не оціненого молодого скупчення, були обрані David Roma з надр архівів даних ESO, котрий є учасником конкурсу астрофотографії "Приховані Скарби", проведеного Європейською Південною Обсерваторією в 2010 році [3].

Примітки

[1] EMMI - це багатофункціональний інструмент (ESO Multi Mode Instrument) в ESO. Він є одночасно камерою для одержання зображень та спектрографом.

[2] Більшість світіння кисню надходить з атомів кисню, які втратили по два електрони. Це сильне випромінювання є дуже поширеним явищем в туманностях, але воно було загадкою до початку астрономічної спектроскопії. Спочатку вважали, що воно походить із нового хімічного елементу, котрому дали назву Небулій (Nebulium).

[3] Конкурс “Приховані Скарби ESO 2010” дав астрономам-аматорам можливість пошуку астрономічних даних в великих архівах ESO в надії знайти добре приховані перлини Космосу, котрі учасники повинні були “відполірувати”. Щоб дізнатися більше про Приховані Скарби, відвідайте http://www.eso.org/public/events/hiddentreasures/

Детальніше

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1133.

Про реліз

Реліз №:eso1133uk
Назва:Large Magellanic Cloud, LMC, NGC 2100
Тип:Local Universe : Star : Grouping : Cluster : Open
Facility:New Technology Telescope
Instruments:EMMI

Зображення

The star cluster NGC 2100 in the Large Magellanic Cloud
The star cluster NGC 2100 in the Large Magellanic Cloud
тільки на англійській
The star cluster NGC 2100 in the constellation of Dorado
The star cluster NGC 2100 in the constellation of Dorado
тільки на англійській
The star cluster NGC 2100 in context
The star cluster NGC 2100 in context
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the star cluster NGC 2100 in the Large Magellanic Cloud
Zooming in on the star cluster NGC 2100 in the Large Magellanic Cloud
тільки на англійській