eso1148uk — Науковий реліз

Зоря-вампір відкриває свої таємниці

07 грудня 2011 р.

Астрономи отримали найкращі за всю історію знімки зорі, яка втратила більшу частину своєї матерії через вампіра-компаньйона. Об'єднавши світло, що потрапило на чотири телескопи обсерваторії Паранал (ESO), вони створили віртуальний телескоп 130 метрів в поперечнику з роздільною здатністю в 50 разів гострішою, ніж у Космічного Телескопа Хаббл (NASA/ESA). Дивно, але нові результати показують, що перенесення речовини від однієї зорі до іншої в цій подвійній системі слабіше, ніж очікувалося.

"Тепер ми можемо об'єднати світло від чотирьох телескопів VLT та створити надчітке зображення набагато швидше, ніж раніше", каже Ніколя Блінд (Nicolas Blind) (IPAG, Гренобль, Франція), котрий є провідним автором статті про результати: "Зображення настільке гостре, що ми можемо не тільки спостерігати зорі, що обертаються одна навколо іншої, але й виміряти розмір більшої з двох".

Астрономи спостерігали [1] незвичайну систему SS Lep в сузір'ї Зайця, котра складається із пари зірок, що обертаються одна навколо іншої за 260 днів. Зорі розділені трохи більше, ніж відстань між Землею та Сонцем, у той час як більша та холодніша із двох зірок поширюється на чверть цієї відстані (для прикладу: у Сонячній системі це було б приблизно до орбіти Меркурія). Через цю близькість більш гарячий компаньйон вже "розкуркулив" близько половини маси більшої зорі.

"Ми знали, що ця подвійна зоря була незвичайною і що матерія текла від однієї зорі до іншої", говорить співавтор Анрі Боффін із ESO. "Однак наразі ми виявили, що механізм переносу маси швидше за все докорінно відрізняється від попередніх моделей цього процесу. "Укус" зорі-вампіра дуже ніжний, але вельми ефективний".

Нові спостереження є досить гострими, щоб показати, що гігантська зоря менша, ніж це вважалося раніше, а це значно ускладнює пояснення того, як червоний гігант передає речовину своєму супутнику. Наразі астрономи вважають, що не стільки потік від однієї зорі до іншої, як зоряний вітер виштовхнув речовину із гіганта, опісля чого вона була захоплена гарячим компаньйоном.

"Ці спостереження показали нові можливості одержання зображень Дуже Великим Телескопом Інтерферометром. Вони прокладають шлях для багатьох подальших захоплюючих досліджень взаємодіючих подвійних зірок", - укладає співавтор Жан-Філіпп Бергер.

Примітки

[1] Зображення були створені зі спостережень, зроблених із Дуже Великим Телескопом Інтерферометром (VLTI) в обсерваторії Паранал (ESO). За допомогою чотирьох 1.8 м Допоміжних Телескопів світло було направлене в новий інструмент, котрий називається PIONIER (див. ann11021).

PIONIER було розроблено в LAOG / КГІС в Греноблі (Франція) та передано для тимчасового використання в обсерваторію Паранал. PIONIER фінансується за рахунок Університету Джозефа Фур'є, IPAG, INSU-CNRS (ASHRA-PNPS-PNP) ANR 2G-VLTI та ANR Exozodi. IPAG є частиною Обсерваторії Гренобля (OSUG).

VLTI інженерам довелося контролювати відстань, пройдену світлом від віддалених один від одного телескопів, із точністю близько однієї сотої товщини людської волосини. Як тільки світло потрапляло в PIONIER, воно скеровувалося в серце приладу: дивовижну оптичну схему, за розмірами меншу за кредитну картку, котра в кінцевому результаті в дуже точний спосіб зводила до купи світлові хвилі від різних телескопів, щоб вони могли інтерферувати. У результаті роздільна здатність масиву телескопів забезпечила різкість не окремих 1.8 м Допоміжних Телескопів, але як у набагато більшого "віртуального телескопа" близько 130 метрів в поперечнику, котрий обмежується тільки тим, наскільки далеко один від одного можуть бути розміщені телескопи.

Роздільна здатність Космічного Телескопа Хаббла становить близько 50 кутових мілісекунд, тоді як для VLTI вона становить близько однієї кутової мілісекунди (відповідає видимому із Землі кутовому розміру астронавта на поверхні Місяця).

Детальніше

Дане дослідження було представлено у статті “An incisive look at the symbiotic star SS Leporis — Milli-arcsecond imaging with PIONIER/VLTI”, автор N. Blind та ін. опублікованій в журналі Astronomy & Astrophysics.

Науково-дослідна група у складі Nicolas Blind (UJF-Grenoble 1/CNRS-INSU, Institut de Planétologie et d’Astrophysique de Grenoble, France [IPAG]), Henri Boffin (ESO, Chile), Jean-Philippe Berger (ESO, Chile), Jean-Baptiste Le Bouquin (IPAG, France), Antoine Mérand (ESO, Chile), Bernard Lazareff (IPAG, France) та Gérard Zins (IPAG, France).

ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Nicolas Blind
IPAG
Grenoble, France
Телефон: +33 4 76 63 57 30
Email: nicolas.blind@obs.ujf-grenoble.fr

Jean-Baptiste Le Bouquin
IPAG
Grenoble, France
Телефон: +33 4 76 63 58 93
Email: jean-baptiste.lebouquin@obs.ujf-grenoble.fr

Henri Boffin
ESO
Santiago, Chile
Телефон: +56 2 463 3126
Email: hboffin@eso.org

Jean-Philippe Berger
ESO
Santiago, Chile
Телефон: +56 2 463 3103
Email: jpberger@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1148.

Про реліз

Реліз №:eso1148uk
Назва:SS Lep
Тип:Milky Way : Star : Type : Variable
Facility:Very Large Telescope, Very Large Telescope Interferometer
Instruments:AMBER, PIONIER
Science data:2011A&A...536A..55B

Зображення

The unusual double star SS Leporis
The unusual double star SS Leporis
тільки на англійській
A unusual double star in the constellation of Lepus
A unusual double star in the constellation of Lepus
тільки на англійській
Wide field view of the unusual double star SS Leporis
Wide field view of the unusual double star SS Leporis
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the unusual double star SS Leporis
Zooming in on the unusual double star SS Leporis
тільки на англійській
The vampire double star SS Leporis
The vampire double star SS Leporis
тільки на англійській
The vampire double star SS Leporis (unannotated)
The vampire double star SS Leporis (unannotated)
тільки на англійській