eso1202uk — Організаційний реліз

ESO святкує 50 років досягнень нових астрономічних висот

прийміть участь у Річниці ESO в 2012 році

05 січня 2012 р.

2012 рік знаменує 50-річчя Європейської Південної Обсерваторії (ESO) - найпередовішої у світі міжурядової астрономічної організації. Ювілейний рік дає можливість озирнутися на історію ESO, відзначити її науково-технічні досягнення та познайомитись із майбутніми грандіозними програмами. Обсерваторія планує кілька цікавих заходів протягом року.

5 жовтня 1962 представники п'яти європейських країн: Бельгії, Франції, Німеччини, Нідерландів та Швеції [1] - підписали Конвенцію ESO в Парижі. Їх підписи свідчили про офіційні зобов'язання щодо створення Європейської Організації Астрономічних Досліджень у Південній Півкулі, котру сьогодні зазвичай називають Європейською Південною Обсерваторією.

"50-річчя ESO приходить в гущавину найцікавішого періоду європейської та міжнародної наземної астрономії. ESO пройшла довгий шлях від моменту свого створення у 1962 році. П'ятдесят років по тому, в даний час ESO є лідером у науковому астрономічному співтоваристві, як найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія в світі",- говорить Тім де Зеу, Генеральний Директор ESO.

Перша обсерваторія ESO була побудована на Ла-Сілла - 2400 метровій горі, котра 600 км на північ від Сантьяго-де-Чилі. Обсерваторія Ла-Сілла оснащена кількома оптичними телескопами із дзеркалами діаметром до 3.6 метрів. До них відносяться Телескоп Нової Технології, котрий відкрив нові перспективи для інженернерії та розробок телескопів та був першим у світі телескопом із активним дзеркалом, що управляється комп'ютером. Технології, розроблені в ESO, поширюються на більшість великих телескопів світу. На 3.6 м телескопі ESO в даний час "проживає" HARPS - найпередовіший у світі мисливець на екзопланети.

Друга обсерваторія ESO розташована на горі Паранал, де знаходиться масив Дуже Великого Телескопа (VLT). Наукова діяльність цієї обсерваторії почалася в 1999 році. На сьогоднішній день VLT є флагманським об'єктом європейської астрономії, а інтерферометр VLT (VLTI) є єдиним у світі постійно діючим великим інтерферометричним телескопом. Також на Параналі знаходяться телескоп VISTA, який працює в інфрачервоному світлі та є найбільшим у світі оглядовим телескопом, і телескоп VLT Survey (VST), що є найбільшим оглядовим телескопом, котрий працює у видимому світлі.

На плато Чахнантор, що на півночі Чилі, разом зі своїми партнерами із Північної Америки та Східної Азії, ESO будує сучасний астрономічний телескоп ALMA - Великий Міліметровий та субміліметровий Масив Атакама, котрий є найбільшим астрономічним проектом в історії. ALMA буде єдиним телескопом, котрий складатиметься із 66 високоточних антен, які будуть вивчати первинну матерію зірок, планетних систем, галактик і самого життя. Будівництво ALMA буде завершено в 2013 році, але перші наукові спостереження з частковою антенної решіткою вже почалися в 2011 році (eso1137).

В даний час ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо". Від перших днів свого функціонування, запланованих на початок наступного десятиріччя, E-ELT буде вирішувати найбільші наукові проблеми сьогодення (eso1150).

На 2012 рік в ESO заплановано низку подій та громадських ініціатив. Обсерваторія хоче запросити всіх приєднатися до святкування, або взяти участь у подіях, які вже заплановані, або ж ініціювати іншу діяльність.

  • 3-7 вересня 2012 року в штаб-квартирі Європейської Південної Обсерваторії пройде науковий симпозіум на такі теми, як екзопланети, Сонячна система, зорі: їх формування та еволюція, космологія та багато іншого.
  • 11 жовтня 2012 Генеральний Директор ESO професор Тім де Зеу та Голова Ради професор Ксав’є Барконс будуть вітати Міністрів із країн-учасників та приймаючої країни Чилі, Раду ESO, представників комітетів ESO, попередніх Генеральних Директорів ESO, відомих астрономів та інших людей, які відіграли ключові ролі для ESO. Дані урочистості пройдуть в Мюнхені.
  • Протягом року пройде ювілейна виставка на місцях у країнах-учасниках. Зацікавлені у проведенні виставки можуть звернутися до нас через контактну інформацію нижче.
  • В день річниці, разом із розкішно ілюстрованою книгою, світ побачить документальний фільм. Даний фільм також вийде у вигляді серії популярного ESOcast. Опісля книги Адріана Блаау "Рання історія ESO", з’явиться іще одна книга від Клауса Медсена, присвячена 50-річній історії Європейської Південної Обсерваторії.
  • Першими Зображеннями Тижня кожного місяця в 2012 році будуть особливі зображення на теми "Тоді і зараз", котрі представлятимуть місця розташування ESO як вони виглядали в минулому та які вони сьогодні.
  • Для тих, хто був "внутрішнім" свідком історичної подорожі ESO, тобто в якості співробітників або просто в якості відвідувачів наших місцин, ми розширили Your ESO Pictures Flickr Group включенням історичних зображень. Будь ласка, поділіться із нами та зі всіма своїми фотографічними спогадами про ESO, розмістивши ці "листівки з минулого" у групі (ann12001)
  • Щоб відзначити ювілей, ESOshop були випущені деякі сувеніри, котрі можна придбати за гуртовою ціною.
  • Надсилатимуться вітальні повідомлення для ESO через ESO’s Facebook Page або на Twitter @ESO із використанням хештегу # ESO50years.

"Я з нетерпінням чекаю наступних 50 років ESO, котрі безсумнівно принесуть неймовірний прорив у наукових знаннях завдяки VLT і VLTI, ALMA і E-ELT та майбутнім грандіозним проектам. Саме завдяки відданості, пристрасті та професіоналізму співробітників, ESO є провідною наземною астрономічною обсерваторією сьогодення. Вітаю всіх із 50-ю річницею!",- побажав Тім де Зеу.

Примітки

[1] Точніше кажучи, засновниками були шість країн, бо Великобританія також підписала Конвенцію, але пізніше відійшла та у 2002 році приєдналася до ESO як десята країна-​​учасник.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Великий Міліметровий та субміліметровий Масив Атакама (ALMA) є міжнародним астрономічним комплексом у партнерстві Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ALMA в Європі фінансується ESO, в Північній Америці - Національним Науковим Фондом США (NSF) у співпраці з Національною Радою Досліджень Канади (NRC) і Національною Науковою Радою Тайваню (NSC), в Східній Азії - Національними Інститутами Природничих Наук (NINS) Японії в співпраці з Академією Сініца (AS) в Тайвані. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching, Germany
Телефон: +49-89-3200-6761
Стільниковий: +49-173-3872-621
Email: lars@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1202.

Про реліз

Реліз №:eso1202uk
Назва:ESO 50th anniversary
Тип:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Other

Зображення

50 years of reaching new heights in astronomy
50 years of reaching new heights in astronomy
тільки на англійській
The ESO 50th anniversary logo
The ESO 50th anniversary logo
тільки на англійській