eso1211uk — Фото-реліз

Галактики близькі одна до одної

VST спостерігає зіткнення в молодому скупченні галактик

07 березня 2012 р.

Оглядовий Телескоп VLT (VST) в обсерваторії Паранал (ESO, Чилі) одержав чудове зображення скупчення взаємодіючих галактик в сузір’ї Геркулеса. Висока чіткість нового зображення та сотні галактик, захоплених в найменших подробицях менш ніж за три години спостережень, свідчать про велику силу VST та його величезної камери OmegaCAM у справі дослідження ближнього Всесвіту.

Скупчення галактик у Геркулесі (також відоме як Abell 2151) знаходиться на відстані близько 500 мільйонів світлових років від Землі. У багатьох відношеннях воно відрізняється від інших довколишніх галактичних скупчень. Будучи дуже неправильної форми, воно містить велику різноманітність типів галактик, особливо молодих спіральних із інтенсивним зореутворенням, але в полі зору нема ніяких гігантських еліптичних галактик.

Нове зображення було одержане із VST - найостаннішим доповненням до інструментарію обсерваторії Паранал ESO в Чилі (eso1119). VST являє собою оглядовий телескоп, оснащений 268 мегапіксельною камерою OmegaCAM, яка дозволяє отримувати зображення порівняно дуже великої площі неба. Зазвичай тільки малі телескопи можуть отримувати зображення подібних великих об'єктів в одному кадрі, але 2.6 м VST має не тільки широке поле зору, але також використовує чудові умови гори Паранал, котрі йому дозволяють швидко захоплювати дуже чіткі та глибокі проникливі образи Космосу.

Галактичні пари близьких галактик, котрі на шляху до злиття в одну більш велику галактику, можна побачити по всьому зображенні. Численні взаємодії та велика кількість у скупченні багатих на газ спіральних галактик із процесами зореутворення, роблять скупчення Геркулеса подібним до скупчень молодих галактик в більш далекій частині Всесвіту [1]. Через цю подібність астрономи вважають, що дане скупчення є відносно молодим. Цей живий та динамічний галактичний рій колись стане зрілим та більше схожим на старші скупчення, котрі більш характерні для наших галактичних околиць.

Скупчення галактик утворюються, коли невеликі групи галактик збираються за рахунок сили тяжіння. По мірі взаємного наближення таких груп, скупчення стає більш компактним та більш сферичним за формою. У той же час, самі галактики також зближуються і багато із них починають взаємодіяти. Навіть якщо спіральні галактики переважають у первинних групах, зіткнення галактик із часом спотворює їх спіральні структури та здирає їх газ і пил, через що гаситься активне зореутворення. З цієї причини, більшість галактик зрілого скупчення є еліптичної або неправильної форми. Як правило, в центрах таких скупчень перебувають одна або дві великих еліптичних галактики, утворені в результаті злиття менших галактик та пронизані старими зорями.

Вважається, що скупчення галактик в Геркулесі складається принаймні із трьох невеликих скупчень та груп галактик, які в даний час збираються у більше угрупування. Крім того, дане скупчення зливається з іншими великими скупченнями, через що колись утвориться галактичне надскупчення. Такі гігантські угрупування є одними з найбільших структур Всесвіту. Широкий кут огляду та якість зображення OmegaCAM на телескопі VST робить його ідеальним інструментом для вивчення навколишніх скупчень галактик, де відбуваються недостатньо зрозумілі процеси взаємодії між ними.

Дане чудове зображення показує не тільки галактики скупчення Геркулеса, а й багато слабких і нечітких об'єктів у фоновому режимі, котрі є галактиками набагато віддаленими від нас. На передньому плані також видно кілька місцевих яскравих зірок Чумацького Шляху. Навіть є кілька астероїдів, котрі залишили короткі "стежки" під час свого повільного руху через поле зору, коли тривала експозиція.

Примітки

[1] Об'єкти дуже далекого Всесвіту ми бачимо набагато молодшими, ніж вони є насправді. Це тому, що світло від них йде до нас кілька мільярдів років.

Детальніше

Програма VST є співробітництвом між INAF–Osservatorio Astronomico di Capodimonte (Неаполь, Італія) та ESO. INAF спроектували та збудували телескоп у співпраці з провідними підприємствами італійськими промисловості, а ESO надала місце та виконувала будівельні роботи на об'єкті. OmegaCAM (камера VST) була спроектована та побудована спільнотою інститутів в Нідерландах, Німеччині та Італії із вагомим внеском від ESO. Об'єкт знаходиться під управлінням ESO, котра також архівує та розподіляє дані від телескопа.

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1211.

Про реліз

Реліз №:eso1211uk
Назва:Abell 2151
Тип:Local Universe : Galaxy : Grouping : Cluster
Facility:VLT Survey Telescope
Instruments:OmegaCAM

Зображення

VST image of the Hercules galaxy cluster
VST image of the Hercules galaxy cluster
тільки на англійській
Highlights of the VST image of the Hercules galaxy cluster
Highlights of the VST image of the Hercules galaxy cluster
тільки на англійській
The location of the Hercules galaxy cluster
The location of the Hercules galaxy cluster
тільки на англійській
Wide-field view of the Hercules galaxy cluster
Wide-field view of the Hercules galaxy cluster
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the Hercules galaxy cluster
Zooming in on the Hercules galaxy cluster
тільки на англійській
Panning across on the Hercules galaxy cluster
Panning across on the Hercules galaxy cluster
тільки на англійській