eso1235uk — Фото-реліз

Скупчення із секретом

05 вересня 2012 р.

Нове зображення від обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі показує вражаюче кульове зоряне скупчення Messier 4. Ця куля із десятків тисяч старих зірок є одним із найближчих та найбільш вивчених кульових скупчень. Недавне дослідження показало, що одна з його зірок має дивні несподівані властивості, очевидно володіючи секретом вічної молодості.

У нашій галактиці Чумацький Шлях по орбітах рухаються понад 150 кульових зоряних скупчень, що сходять до далекого минулого Всесвіту (eso1141). Одним із найближчих до Землі є скупчення Messier 4 (також відоме як NGC 6121) у сузір'ї Скорпіона. Цей яскравий об'єкт можна легко побачити в бінокль поряд із яскраво-червоною зорею Антарес, а невеликий аматорський телескоп може показати декотрі із його складових зірок.

Дане нове зображення скупчення від Камери Широкого Поля (WFI) на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла являє нам десятки тисяч зірок скупчення на багатому тлі Чумацького Шляху.

Астрономи також окремо дослідили багато його зірок за допомогою інструментів на Дуже Великому Телескопі (VLT) ESO. Розщеплюючи зоряне світло на його складові кольори, вони могли визначити їхній хімічний склад та вік.

Нові результати подібних досліджень для зірок Messier 4 виявились дивовижними. Зорі в кульових скупченнях є старими, а отже не очікується, щоб вони були багатими на важкі хімічні елементи [1]. Так воно і сталось, але в одній із них у недавньому дослідженні було виявлено набагато більше рідкісного легкого елементу літію, ніж на це очікувалося. Джерело цього літію залишається загадкою. Зазвичай цей елемент поступово руйнується за мільярди років життя зорі, але дана зоря - одна із числа тисяч, здається володіє секретом вічної молодості. Їй або якимось чином вдалося зберегти свій первісний літій, або вона знайшла деякий спосіб збагатити себе недавно утвореним літієм.

Нове зображення від WFI надає широкий погляд на скупчення та його багаті околиці. Додаткове та більш докладне зображення тільки центральної частини скупчення від орбітального Космічного Телескопа Хаббл (NASA/ESA), ви зможете побачити в тижневому випуску "Hubble Picture of the Week".

Примітки

[1] Більшість хімічних елементів важчих від гелію утворюються в зорях та розсіюються у міжзоряному середовищі в кінці зоряних життів. Ця збагачена речовина потім слугує будівельним матеріалом для майбутніх зоряних поколінь. Тому дуже старі зорі, як в кульових скупченнях, котрі сформувалися до істотного збагачення міжзоряного середовища, мають менший вміст важких елементів у порівнянні із зорями, подібними до Сонця, що утворились пізніше.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1235.

Про реліз

Реліз №:eso1235uk
Назва:M 4, Messier 4, NGC 6121
Тип:Milky Way : Star : Grouping : Cluster : Globular
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:FLAMES
Science data:2012A&A...539A.157M

Зображення

The globular star cluster Messier 4
The globular star cluster Messier 4
тільки на англійській
The globular star cluster Messier 4 in the constellation of Scorpius
The globular star cluster Messier 4 in the constellation of Scorpius
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around the globular star cluster Messier 4
Wide-field view of the sky around the globular star cluster Messier 4
тільки на англійській
NASA/ESA Hubble Space Telescope image of the centre of Messier 4
NASA/ESA Hubble Space Telescope image of the centre of Messier 4
тільки на англійській
The globular star cluster Messier 4 and the location of a curious star
The globular star cluster Messier 4 and the location of a curious star
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the globular star cluster Messier 4
Zooming in on the globular star cluster Messier 4
тільки на англійській
Panning across the globular star cluster Messier 4
Panning across the globular star cluster Messier 4
тільки на англійській