eso1236uk — Фото-реліз

Мітла космічної відьми?

Новий погляд на туманність "Олівець"

12 вересня 2012 р.

Перед вами зображення туманності на прізвисько "Олівець", одержане в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі. Ця своєрідна хмара світного газу є частиною величезного кільця матерії, що залишилось після вибуху наднової, котрий відбувся близько 11 000 років тому. Дане докладне зображення було одержане за допомогою Камери Широкого Поля (WFI) на 2.2 м телескопі MPG/ESO.

Незважаючи на спокійну і наче незмінну красу зоряної ночі, Всесвіт далеко не таке вже й тихе місце. Зірки народжуються та вмирають у нескінченних циклах, а іноді смерть зорі може створити низку матерії неперевершеної краси, вибухом викинутої у простір у вигляді химерних космічних утворень.

Нове зображення від Камери Широкого Поля (WFI) на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі показує туманність "Олівець" [1] на багатому зоряному тлі. Ця дивної форми космічна хмара, що також відома як NGC 2736, є невеликою частиною залишку наднової [2] у південному сузір'ї Вітрил. Ці світні волокна були створені в результаті бурхливої смерті зорі, котра мала місце близько 11 000 років тому. Найяскравіша частина нагадує олівець, звідси і пішла назва, але вся структура чимось схожа на мітлу казкової відьми.

Залишок наднової у Парусах - це газова оболонка, котра розширюється після вибуху наднової. Спочатку ударна хвиля рухалася зі швидкістю мільйони кілометрів на годину, але під час розширення вона зіштовхувалась із міжзоряним газом, що її значно сповільнило та призвело до утворення химерної структури туманності. Туманність "Олівець" є найяскравішою частиною цієї величезної оболонки.

Дане нове зображення показує великі волокнисті структури, менші яскраві газові згущення та клапті дифузного газу. Світіння туманності походить від ділянок ущільненого газу, котрі були вражені ударною хвилею від наднової. Коли ударна хвиля проходить через простір, вона ущільнює міжзоряну речовини. Спершу газ нагрівається до мільйонів градусів, але потім охолоджується, віддаючи слабке світіння, яке й було захоплено на новому зображенні.

Дивлячись на різні кольори туманності, астрономи змогли створити мапу температур газу. Деякі частини туманності досі настільки гарячі, що у випромінюванні переважає іонізований кисень, які на зображенні видні у синіх кольорах. Інші холодніші частини видно у червоному світінні, у зв'язку із випромінюванням іонізованого водню.

Туманність "Олівець" має близько 0.75 світлових років у поперечнику і рухається через міжзоряне середовище зі швидкістю майже 650 000 кілометрів на годину. Цікаво, що в межах людського життя, навіть на її відстані близько 800 світлових років від Землі, туманність помітно змінює своє положення по відношенню до далеких зірок. Навіть після 11 000 років вибуху наднової, вона досі змінює вигляд нічного неба.

Примітки

[1] Туманність "Олівець", також відома як NGC 2736 та котру іноді називають "Променем Гершеля", була відкрита британським астроном Джоном Гершелем у 1835 році у південній Африці. Він описав її як "надзвичайно довгий вузький промінь надмірно слабкого світла".

[2] Наднова - це дуже потужний космічний вибух в результаті смерті масивної зорі або білого карлика в тісній подвійній зоряній системі. Структура в результаті вибуху називається "залишком наднової". Вона складається із викинутої матерії, що розширюється із надзвуковою швидкістю в навколишньому міжзоряному середовищем. Наднові зірки є основним джерелом важких хімічних елементів у міжзоряному середовищі, які призводить до хімічного збагачення нового покоління зірок і планет.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 39 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1236.

Про реліз

Реліз №:eso1236uk
Назва:NGC 2736, Pencil Nebula
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Supernova Remnant
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:WFI

Зображення

The Pencil Nebula, a strangely shaped leftover from a vast explosion
The Pencil Nebula, a strangely shaped leftover from a vast explosion
тільки на англійській
The Pencil Nebula in the southern constellation of Vela (The Sails)
The Pencil Nebula in the southern constellation of Vela (The Sails)
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around the Pencil Nebula
Wide-field view of the sky around the Pencil Nebula
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the Pencil Nebula
Zooming in on the Pencil Nebula
тільки на англійській
Panning across the Pencil Nebula, a strangely-shaped leftover from a vast explosion
Panning across the Pencil Nebula, a strangely-shaped leftover from a vast explosion
тільки на англійській