eso1237uk — Фото-реліз

Багаті кольори космічної "Чайки"

26 вересня 2012 р.

На новому зображенні від обсерваторії ESO Ла Сілла показана частина зоряних ясел - туманності на прізвисько "Чайка". Ця хмара газу, що офіційно називається Sharpless 2-292, котра чимось нагадує голову чайки, яскраво сяє завдяки активному випромінюванню дуже гарячої молодої зорі, прихованої всередині туманності. Докладне зображення було одержане за допомогою Камери Широкого Поля (WFI) на 2.2 м телескопі MPG/ESO.

Туманності є одними із найбільш вражаючими об'єктів нічного неба. Вони є міжзоряними хмарами пилу, молекул водню, гелію і інших іонізованих газів, де народжуються нові зорі. Хоча є різні за формами та кольорами, туманності мають багато спільних особливостей. Коли їх спостерігають вперше, дивні форми туманностей стимулюють фантазію астрономів, що може спричините до цікавих імен. Не є винятком ця чудова на вигляд ділянка зореутворення, що отримала прізвисько "Туманнсть Чайка".

Дане нове зображення від Камери Широкого Поля (WFI) на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі показує головну частину туманності "Чайка" [1]. Це лише частина великої туманності, відомої як IC 2177, котра нагадує морську чайку у польоті, що розправила у космосі свої "крила" на більше 100 світлових років. Ця хмара із газу та пилу знаходиться на відстані близько 3700 світлових років від Землі. Всього "птаха" краще видно на ширококутному зображенні.

Туманність "Чайка" лежить якраз на кордоні між сузір'ям Єдинорога та Великого Пса, неподалік від Сіріуса - найяскравішої зорі нічного неба. Дистанційно туманність перебуває більш ніж у чотири сотні разів далі, ніж знаменита зоря.

Газо-пиловий комплекс, котрий утворює голову "Чайки", яскраво сяє через потужне ультрафіолетове випромінювання, головним чином від яскравої молодої зорі HD 53367 [2], котру можна помітити в центрі зображення та вважати за "око чайки".

Випромінювання від молодих зірок змушує навколишній водень світитися насиченим червоним кольором, утворюючи ділянки HII [3]. Світло від гарячих  біло-блакитних зірок також розсіюється на найдрібніших частинках пилу туманності, створюючи контрастний блакитний серпанок, проявлений на деяких частинах зображення.

Незважаючи на те, що невелике яскраве згущення туманності "Чайка" ще в 1785 році вперше спостерігав німецько-британський астроном Вільям Гершель, показану тут частина туманності чекала свого фотографічного відкриття близько століття.

Випадково ця туманність знаходиться поруч із іншим небесним об’єктом - туманністю "Шолом Тора" (NGC 2359), яка стала переможцем останнього конкурсу "Виберіть, що VLT спостерігатиме" (ann12060). Ця туманність, із її характерною формою та незвичайною назвою, була обрана як перший об'єкт, вибрано представниками громадськості для спеціальних спостережень із Дуже Великим Телескопом (VLT) ESO. Ці спостереження будуть частиною святкування дня 50-річчя ESO 5 жовтня 2012 року. Спостереження із VLT на горі Паранал будуть транслюватися у прямому ефірі. Залишайтеся з нами!

Примітки

[1] Даний об'єкт отримав багато інших назв на протязі багатьох років. Він відомий і як  Sh 2-292, RCW 2 та Gum 1. Назва Sh 2-292 означає, що об'єкт має № 292 у другому каталозі НIІ областей від Шарплеса, опублікованому в 1959 році. Число RCW відноситься до каталогу, складеному Роджерсом, Кемпбелом та Уайтоаком, опублікованому в 1960 році. Цей об'єкт також був першим у ранньому списку південних туманностей, складеному Коліном Гамом та опублікуваному у 1955 році.

[2] HD 53367 є молодою зорею, у двадцять разів масивнішою за наше Сонце. Він класифікується, як зоря типу Be, до якого належать зорі спектрального класу В із яскравими емісійними лініями водню в їх спектрах. Ця зоря має супутник із масою п'ять сонячних на сильно видовженій еліптичній орбіті.

[3] HII області названі так, оскільки вони складаються з іонізованого водню (H), в якому електрони більше не пов'язані з протонами. HI - це позначка, котру використовують для неіонізованого або нейтрального водню. Червоне свічення областей НII відбувається тому, що протони та електрони рекомбінують і в процесі випромінюють енергію на деяких чітко визначених довжинах хвиль або кольорах. Один із таких характерних переходів (так званий альфа-водень або Н-альфа) призводить до випромінювання яскравого червоного світла.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 39 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1237.

Про реліз

Реліз №:eso1237uk
Назва:HD 53367, IC 2177, Seagull Nebula, Sh 2-292
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:WFI

Зображення

Close-up view of the head of the Seagull Nebula
Close-up view of the head of the Seagull Nebula
тільки на англійській
The Seagull Nebula on the borders of the constellations of Monoceros and Canis Major
The Seagull Nebula on the borders of the constellations of Monoceros and Canis Major
тільки на англійській
Wide-field view of the entire Seagull Nebula (IC 2177)
Wide-field view of the entire Seagull Nebula (IC 2177)
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the Seagull Nebula (IC 2177)
Zooming in on the Seagull Nebula (IC 2177)
тільки на англійській
Panning across the head of the Seagull Nebula
Panning across the head of the Seagull Nebula
тільки на англійській