eso1302uk — Фото-реліз

Юрба незвичайних зірок

Нове зображення зоряного скупчення 47 Тукана від VISTA

10 січня 2013 р.

Нове інфрачервоне зображення від телескопа ESO VISTA в разючих подробицях показує кулясте скупчення 47 Тукана. Дане скупчення містить мільйони зірок, багато із яких, що розташовані у його ядрі, є дивними та із незвичайними властивостями. Вивчення об'єктів у скупченнях, схожих на 47 Тукана може допомогти нам зрозуміти, як ці "диваки" утворюються та взаємодіють. Дане зображення є дуже виразним та глибоким завдяки розміру, чутливості та розташуванню VISTA в обсерваторії ESO Паранал в Чилі.

Кулясті скупчення є величезними сферичними "хмарами" зі старих зірок, котрі пов'язані силами взяємного тяжіння. Скупчення обертаються навколо ядер галактик, як то супутники обертаються навколо Землі. Ці зоряні масиви містять дуже мало пилу та газу. Вважається, що більша частина газу та пилу була або викинута із скупчення зоряними вітрами та вибухами зірок в його межах, або прибрана міжзоряним газом через його взаємодію зі скупченням. Вся інша залишена матерія по'єдналась, щоб утворити зорі мільярди років тому.

Такі кулясті скупчення викликають значний інтерес для астрономів: 47 Тукана, інакше відоме як NGC 104, є величезним дуже давним кулястим скупченням, віддаленим від нас приблизно 15 000 світловими роками, що містить багато дивних цікавих зірок та систем.

Розташоване у південному сузір'ї Тукан, 47 Тукана рухається по орбіті у нашому Чумацькому Шляху. Маючи приблизно 120 світлових років у поперечнику, скупчення настільки велике, що, незважаючи на відстань, воно виглядає приблизно так само за размірами, як повний Місяць. Вміщуючи мільйони зірок, воно є одним із найяскравіших та наймасивніших відомих кулястих скупчень, видимих неозброєним оком [1]. Серед вируючої маси зірок, у "серці" скупчення присутні багато захоплючих систем, серед яких є рентгенівські джерела, змінні зорі, зорі-вампіри, на диво яскраві "нормальні" зорі, відомі як "блакитні блукачі" (eso1243) та крихітні об'єкти, відомі як мілісекундні пульсари - малі мертві зорі, котрі обертаються навколо своєї осі дивовижно швидко [2].

Червоні гіганти - зорі, які вичерпали паливо у своїх надрах та розпухли у розмірах, розкидані по усьому цьому зображенні від VISTA. Їх легко помітити: вони сяють глибоким бурштином на тлі яскравого біло-жовтого зоряного тла. Щільно "напаковане" ядро неначе протистоїть більш "рідким" зовнішнім частинам на тлі величезної кількості зірок Малої Магелланової Хмари.

Дане зображення було зроблене із використанням телескопа VISTA від ESO (Оптичний та Інфрачервоний Оглядовий Телескоп для Астрономії) як частина обстеження ділянки Магелланових Хмар - двох із найближчих до нас відомих галактик. Хоча 47 Тукана набагато ближче, ніж Хмари, воно випадково знаходиться перед Малою Магеллановою Хмарою (eso1008) і тому теж було сфотографоване під час зйомок.

VISTA є найбільшим у світі телескопом, присвяченим для створення мап неба. Розташований в обсерваторії ESO Паранал в Чилі, даний інфрачервоний телескоп має велике дзеркало, широке поле зору та чутливі приймачі, що й відкриває новий погляд на південне небо. Поєднання чітких інфрачервоних зображень, таких як вище наведене від VISTA, із спостереженнями у видимому світлі, дозволяє астрономам в найменших подробицях досліджувати вміст та історію об'єктів, таких як 47 Тукана.

Примітки

[1] На орбітах у нашій галактиці перебувають більше 150 кулястих скупчень. 47 Тукана є другим із найбільш масивних після Омега Центавра (eso0844).

[2] Мілісекундні пульсари - це "брати" звичайних пульсарів із неймовірно швидким обертанням навколо своєї осі. Вони є зоряними залишками із дуже сильним магнетизмом, які випускають спалахи випромінювання під час свого обертання. У 47 Тукана налічують 23 відомих мілісекундних пульсарів - більше, ніж у всіх інших кулястих скупченнях, окрім Terzan 5 (eso0945).

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1302.

Про реліз

Реліз №:eso1302uk
Назва:NGC 104
Тип:Milky Way : Star : Grouping : Cluster : Globular
Facility:Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy
Instruments:VIRCAM

Зображення

Кулясте зоряне скупчення 47 Тукана
Кулясте зоряне скупчення 47 Тукана
Кулясте зоряне скупчення у сузір’ї Тукан
Кулясте зоряне скупчення у сузір’ї Тукан
Панорамне зображення неба навколо кулястого скупчення 47 Тукана
Панорамне зображення неба навколо кулястого скупчення 47 Тукана

Відео

Близький погляд на кулясте зоряне скупчення 47 Тукана
Близький погляд на кулясте зоряне скупчення 47 Тукана