eso1321uk — Фото-реліз

Прихована вогняна стрічка Оріона

15 травня 2013 р.

Новий вражаючий образ космічної хмари в сузір'ї Оріона показує те, що на вигляд наче вогняна стрічка в небі. Помаранчеві тони представляють слабке світло на довжинах хвиль занадто довгих, щоб людське око могло їх побачити, котре випромінюється зернами холодного міжзоряного пилу. Спостереження проводились на телескопі APEX (Atacama Pathfinder Experiment), котрий ESO використовує у Чилі.

Хмари газу та міжзоряного пилу є сировиною, із якої "зроблені" зорі. Але ці крихітні частинки пилу утворюють завісу, котра не дозволяє нам у видимому світлі побачити те, що знаходить в середині тих хмар та позаду них, що ускладнює спостереження процесів зореутворення.

Ось чому астрономам потрібно використовувати інструменти, які здатні бачити на інших довжинах світлових хвиль. На субміліметрових хвилях, замість блокувати світло, порошинки також світяться, оскільки їх температура на декілька десятків градусів вище абсолютного нуля [1]. Телескоп APEX із субміліметровою камерою LABOCA, розташований на висоті 5000 метрів над рівнем моря на плато Чахнантор в чилійських Андах, є ідеальним інструментом для такого типу спостережень.

Дане нове чудове зображення показує тільки частину великого комплексу під назвою "Молекулярна Хмара Оріона", котра перебуває в однойменному сузір'ї. Багате змішання яскравих туманностей, гарячі молоді зорі та холодні хмари пилу... Ця область розпростерта на сотні світлових років, а від нас розташована приблизно за 1350 світлових років. Субміліметрове світло, що виходить із холодних пилових хмар, а на даному зображенні показане у помаранчевих тонах, накладене на вигляд регіону у більш знайомому видимому світлі.

Велика світла хмара у верхньому правому куті зображення відома як Туманність Оріона, що також називається Messier 42. Її легко видно неозброєним оком, наче світлу плямку в середині "меча" Оріона. Туманність Оріона є найяскравішою частиною величезних зоряних ясел, де народжуються нові зорі. Також вона є найближчим до Землі місцем формування зірок.

Пилові хмари утворюють красиві волокнисті структури, "листки" та "бульбашки" в результаті процесів гравітаційного стискання та впливу зоряних вітрів. Ці вітри є потоками газу, викинутого із атмосфер зірок: вони досить потужні, щоб змінювати вигляд навколишніх хмар у звивисті форми, котрі ви бачите на зображенні.

Астрономи використали ці та інші дані від APEX поряд із зображеннями від Космічної Обсерваторії Гершель (ESA) для пошуків в сузір’ї Оріона місця розташування протозірок - тобто ранньої стадії зореутворення. Досі вони були в змозі ідентифікувати 15 об'єктів, котрі набагато яскравіші на довших хвилях світла, ніж на менш коротких. Ці нововідкриті рідкісні об’єкти ймовірно і є одними із наймолодших досі знайдених протозірок: в результаті чого астрономи стали іще ближче моменту, коли зорі починають формуватися.

Примітки

[1] Більш гарячі об'єкти випускають більшу частину свого випромінювання на коротших довжинах хвиль, а холодніші - на більш довгих. Наприклад, дуже гарячі зорі (температура поверхні близько 20 000 градусів Кельвіна) виглядають блакитними, а холодніші зорі (із температурою поверхні близько 3000 Кельвін) виглядають червоними. Хмара космічного пилу, температура якої всього десять градусів Кельвіна, має пік випромінювання на набагато більш довгих хвилях - близько 0.3 мм, що якраз у тій частині спектру, де у APEX дуже добра чутливість.

Детальніше

Пошуки протозірок у цьому регіоні описані у статті “A Herschel and APEX Census of the Reddest Sources in Orion: Searching for the Youngest Protostars” by A. Stutz et al., котра в Astrophysical Journal.

Спостереження від APEX, використані у даному зображенні, були проведені Томасом Штанке (ESO), Томом Мегітом (University of Toledo, USA) та Амелією Штуц (Max Planck Institute for Astronomy, Heidelberg, Germany). APEX є співробітництвом між Інститутом Радіоастрономії ім. Макса Планка (MPIfR), Космічною обсерваторією Онсали (OSO) та ESO. Експлуатацію телескопа APEX на плато Чахнантор доручено ESO.

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Amelia Stutz
Max Planck Institute for Astronomy
Heidelberg, Germany
Телефон: +49 6221 528 412
Email: stutz@mpia.de

Thomas Stanke
ESO
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6116
Email: tstanke@eso.org

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1321.

Про реліз

Реліз №:eso1321uk
Назва:Orion Molecular Cloud
Тип:Milky Way : Nebula : Appearance : Dark
Facility:Atacama Pathfinder Experiment
Instruments:LABOCA
Science data:2013ApJ...767...36S

Зображення

An APEX view of star formation in the Orion Nebula
An APEX view of star formation in the Orion Nebula
тільки на англійській
The constellation of Orion showing the region shown in a new APEX image
The constellation of Orion showing the region shown in a new APEX image
тільки на англійській
Панорамне зображення ділянки навколо NGC 1999 в Оріоні
Панорамне зображення ділянки навколо NGC 1999 в Оріоні

Відео

Zooming in on an APEX view of part of the Orion Nebula
Zooming in on an APEX view of part of the Orion Nebula
тільки на англійській
A close look at an APEX view of part of the Orion Nebula
A close look at an APEX view of part of the Orion Nebula
тільки на англійській