eso1427uk — Фото-реліз

Космічний прогноз: темні хмари поступляться сонячному сяйву

03 вересня 2014 р.

На цьому цікавому зображенні Lupus 4 - павукоподібна темна космічна хмара із газу та пилу, котра закриває зорі позаду себе, наче звичайна хмара у безмісячну ніч. Хоча там зараз "хмарно", у подібних до Lupus 4 об’єктах знаходяться ущільнені зони матерії, де зараз формуються нові зорі, щоб потім осяяти ті хмари променистим життям. Дана світлина отримана за допомогою Камери Широкого Поля на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі.

Lupus 4 знаходиться приблизно за 400 світлових років від Землі на ділянці неба, котра належить до сузір’їв Вовка та Накутника. Об’єкт є однією з кількох темних хмар, знайдених у розсіяному зоряному скупченні із назвою "ОВ-асоціація Скорпіон-Центавр". Такі ОВ-асоціації є відносно молодими, але розосередженими угрупуваннями зірок [1]. Ймовірно, що зорі в них мають спільне походження із гігантських космічних хмар матерії.

Оскільки асоціація із її хмарами у сузір’ї Вовка утворють найближчу до Сонця подібну групу, то вони є зручною мішенню для вивчення того, як зорі разом зростають, перш ніж їх шляхи розходяться. Астрономи вважають, що наше Сонце, разом із більшістю зірок у нашій галактиці, розпочало своє існування у подібному середовищі.

Американському астроному Едварду Емерсону Барнарду зараховують найбільш ранні в астрономічній літературі описи темних хмар у сузір’ї Вовка ще у 1927 році. Хмара Lupus 3 - сусіда Lupus 4, дуже добре досліджена завдяки наявності не менше сорока дуже молодих зірок, утворених протягом останніх трьох мільйонів років, котрі знаходяться на порозі запалення термоядерних реакцій в їх надрах (eso1303). Основним джерелом енергії цих зірок-"підлітків", відомих як зорі типу Т Тельця, є тепло, яке виділяється від їх гравітаційного стиснення, на відміну від реакцій злиття водню та інших елементів, котрі живлять дорослі зорі, яким є наше Сонце.

Спостереження холодної пітьми Lupus 4 виявили всього кілька зірок типу Т Тельця. Проте у глибині туманності знаходиться беззоряне пилове ядро матерії, багатообіцяюче для Lupus 4 у плані майбутнього зореутворення. Через кілька мільйонів років, те ядро повинно перерости у зорі типу Т Тельця. Порівнюючи Lupus 3 і Lupus 4 подібним чином, можна зробити висновок, що перша хмара є старша, бо у її речовини було більше часу, щоб породити зорі.

Скільки зірок, у кінцевому підсумку, можуть засяяти у Lupus 4? Важко сказати, бо оцінки маси Lupus 4 розрізняються. Два дослідження зійшлись на тому, що загалом по масі зірок буде близько у 250 разів більше від маси Сонця, хоча інше дослідження прогнозує більше число - близько 1600 сонячних мас. У кожному разі, хмара містить велику кількість матерії для формування численних нових яскравих зірок. Подібно до того, як земні хмари звільняють місце для сонячного світла, так і темна космічна хмара у кінцевому підсумку розсіюється та поступається яскравому зоряному світлу.

Примітки

[1] Літери "OB" вказують, що там присутні багато гарячих яскравих короткоживучих зірок, спектральні класи яких О та В. Ті зорі яскраво сяють у широко розподіленому скупченні, яке рухається у Чумацькому Шляху.

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1427.

Про реліз

Реліз №:eso1427uk
Назва:Lupus 4
Тип:Milky Way : Nebula : Appearance : Dark
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:WFI

Зображення

The dark cloud Lupus 4
The dark cloud Lupus 4
тільки на англійській
The location of the Lupus 4 dark cloud in the constellation of Lupus
The location of the Lupus 4 dark cloud in the constellation of Lupus
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around the dark cloud Lupus 4
Wide-field view of the sky around the dark cloud Lupus 4
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the dark cloud Lupus 4
Zooming in on the dark cloud Lupus 4
тільки на англійській
A close-up view of the dark cloud Lupus 4
A close-up view of the dark cloud Lupus 4
тільки на англійській