eso1429uk — Науковий реліз

ALMA розслідує походження дископодібних галактик

Нові спостереження пояснили, чому подібні на Чумацький Шлях галактики настільки поширені у Всесвіті

17 вересня 2014 р.

Протягом багатьох десятиліть вчені вважали, що галактичні злиття зазвичай спричинюють утворення еліптичних галактик. Наразі дослідники, використавши ALMA та низку інших радіотелескопів, знайшли прямі докази того, що ці злиття можуть породжувати дископодібні галактики, і що такі результати насправді є досить поширеними. Така несподіванка може пояснити, чому у Всесвіті існує так багато спіральних галактик, подібних до Чумацького Шляху.

Міжнародна дослідницька група на чолі з Джанко Уеда - стипендіата від Японського Товариства Заохочення Наук, провела дивовижні спостереження на тему, що більшість зіткнень галактик ближньої частини Всесвіту (котра в межах 40-600 млн світлових років від Землі), є так званими "дисковими" галактиками. Такі галактики, в числі яких також спіральні, як наш Чумацький Шлях, а також лінзоподібні, форма газопилових частин котрих схожа на млинець, відрізняються від категорії еліптичних галактик.

Протягом деякого часу було широко визнано, що злиття дискових галактик у кінцевому підсумку утворює галактику еліптичної форми. Під час подібних бурхливих взаємодій галактики не тільки здобувають масу у процесі злиття, коли вони наче пожирають одна одну, але також змінюють свої форми у шкалі космічного часу, що означає зміну їх морфологічних типів.

Комп'ютерне моделювання періоду 1970-х передбачало, що злиття двох порівняно однакових дискових галактик спричинить утворення еліптичної галактики. Моделювання передбачали, що більшість галактик повинні бути еліптичними, проте сучасні спостереження свідчать, що понад 70% їх числа насправді є дисковими. Однак більш пізні моделювання показали, що результатами зіткнень також можуть стати і дискові галактики.

Щоб через спостереження визначити остаточні форми галактик після злиття, група провела дослідження розподілу газу у 37 галактиках, які знаходяться на завершальній стадії злиття. Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA) та кілька інших радіотелескопів [1] були використані для спостереження випромінювання від монооксиду вуглецю (CO), як вказівника молекулярного газу.

Дослідницька робота даної групи є наразі найбільшим вивченням розподілу молекулярного газу в галактиках і надає унікальну можливість дізнатись, як Чумацький Шлях ймовірно міг сформуватись. Їхнє дослідження показало, що майже всі злиття демонструють подібні на млинець ділянки молекулярного газу, тобто дискові галактики у процесі їх становлення. Уеда пояснює: "Вперше ми отримали дані спостережень галактик, що зливаються. Це доводять, що такі злиття можуть закінчитись утворенням дискових галактик. То великий та несподіваний крок до розуміння таємниці народження дискових галактик".

Проте, потрібно дослідити набагато більше. Уеда додав: "Ми повинні більш прискіпливо звернути увагу на формування зірок у цих газових дисках. Крім того, ми повинні зазирнути далі - у більші глибини Всесвіту. Ми знаємо, що більшість галактик у більш далекому Всесвіті також мають диски. Однак, ми ще не знаємо, чи є це результатом злиття галактик, або ж ті диски сформовані із холодного газу, котрий поступово надходив у галактику. Може бути, що ми знайшли універсальний механізм, який діє на протязі всієї історії Всесвіту".

Примітки

[1] Дані були отримані на таких телескопах: ALMA, Combined Array for Research in Millimeter-wave Astronomy (Міліметровий масив із 23-х параболічних антен в Каліфорнії), Субміліметровий Масив із восьми параболічних антен на Мауна Кеа  на Гаваях, Plateau de Bure Interferometer, 45 м радіотелескоп NAOJ Nobeyama Radio Observatory, 12 м радіотелескоп National Radio Astronomy Observatory в США, 14 м радіотелескоп Five College Radio Astronomy Observatory в США, 30 м радіотелескоп IRAM та додатково Swedish-ESO Submillimeter Telescope.

Детальніше

Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA) є міжнародним астрономічним об’єктом. Він являється партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ALMA в Європі фінансується ESO, в Північній Америці - Національним Науковим Фондом США (NSF) у співпраці з Національною Радою Досліджень Канади (NRC) і Національною Науковою Радою Тайваню (NSC), в Східній Азії - Національними Інститутами Природничих Наук (NINS) Японії в співпраці з Академією Сініца (AS) на Тайвані. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Результати досліджень опубліковані в журналі Astrophysical Journal Supplement (August 2014) as Ueda et al. "Cold Molecular Gas in Merger Remnants. I. Formation of Molecular Gas Discs".

Науково-дослідна група у складі Junko Ueda (JSPS postdoctoral fellow/National Astronomical Observatory of Japan [NAOJ]), Daisuke Iono (NAOJ/The Graduate University for Advanced Studies [SOKENDAI]), Min S. Yun (The University of Massachusetts), Alison F. Crocker (The University of Toledo), Desika Narayanan (Haverford College), Shinya Komugi (Kogakuin University/ NAOJ), Daniel Espada (NAOJ/SOKENDAI/Joint ALMA Observatory), Bunyo Hatsukade (NAOJ), Hiroyuki Kaneko (University of Tsukuba), Yoichi Tamura (The University of Tokyo), David J. Wilner (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics), Ryohei Kawabe (NAOJ/ SOKENDAI/The University of Tokyo) and Hsi-An Pan (Hokkaido University/SOKENDAI/NAOJ)

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Junko Ueda
JSPS postdoctoral fellow/NAOJ
Телефон: +88 422 34 3117
Email: junko.ueda@nao.ac.jp

Lars Lindberg Christensen
Head of ESO ePOD
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6761
Стільниковий: +49 173 3872 621
Email: lars@eso.org

Masaaki Hiramatsu
NAOJ Chile Observatory EPO officer
Телефон: +88 422 34 3630
Email: hiramatsu.masaaki@nao.ac.jp

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1429.

Про реліз

Реліз №:eso1429uk
Назва:Galaxies
Тип:Early Universe : Galaxy : Type : Interacting
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Science data:2014ApJS..214....1U

Зображення

Distribution of molecular gas in 30 merging galaxies
Distribution of molecular gas in 30 merging galaxies
тільки на англійській

Відео

Merger between two galaxies (artist’s impression)
Merger between two galaxies (artist’s impression)
тільки на англійській