Телескопи та прилади

ESO, як то зазначено в її угоді, надає сучасний інструментарій для астрономів Європи, заохочує та організує співпрацю в області астрономічних досліджень. Сьогодні ESO має в своєму розпорядженні одні з найбільших та найсучасніших світових обсерваторій на трьох ділянках у північному Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. Це найкращі місця для астрономічних спостережень із відомих в південній півкулі. В інших видах діяльності, таких як розвиток технологій, проведення конференціій та втілення освітніх проектів, ESO також відіграє вирішальну роль у формуванні Європейського Наукового Простору в області астрономії та астрофізики.

Обсерваторія Паранал

Дуже Великий Телескоп (VLT) на горі Паранал є головним місцем ESO для спостережень у видимому та інфрачервоному світлі. Всі чотири Головні Телескопи (UTs) діаметром 8.2 м працюють незалежно з великою збіркою приладів.

VLT також пропонує можливість поєднання світла від чотирьох телескопів для роботи в якості інтерферометра. Дуже Великий Телескоп-Інтерферометр (VLTI) зі своїм власним набором інструментів в кінцевому рахунку забезпечує зображення на рівні кутової мілісекунди, а також астрометрію із точністю в 10 кутових мікросекунд. Масив великих телескопів конфігурації VLTI, котрі із діаметрами 8.2 м, також доповнюють чотири Допоміжних Телескопи (AT) діаметрами по 1.8 м, що покращує можливості обробки зображень та дозволяє повністю використовувати нічний час цілорічно.

На горі Паранал також діють два оглядових телескопи: Оптичний Оглядовий Телескоп VLT (VST, діаметр 2.6 м) і Оптичний та Інфрачервоний Астрономічний Телескоп (VISTA, діаметр 4.1м).

Дивіться VLT на Google Map s із фотографіями від громадськості. Інформація про відвідування місць розташування ESO в Чилі доступна на окремій сторінці.

Обсерваторія Ла Сілла

В обсерваторії ESO Ла Сілла діють два великі телескопи: 3.6 м телескоп та Телескоп Нової Технології (NTT). Вони оснащені сучасними інструментами, також повністю побудованими ESO, або зовнішніми консорціумами зі значним внеском ESO.

Дивіться Ла Сілла на Google Maps із фотографіями від громадськості. Інформація про відвідування місць розташування ESO в Чилі доступна на окремій сторінці.


APEX

APEX, Експериментальний Дослідницький Телескоп Атакама, є результатом співпраці між Інститутом Радіоастрономії ім. Макса Планка (MPIfR) (55%), Космічною Обсерваторією Онсали (OSO) (13%) та Європейською Південною Обсерваторією (ESO) (32%) в будівництві та експлуатації видозміненого прототипу антени ALMA, як однієї тарілки на висоті 5100 м плато Чахнантор. Телескоп було поставлено VERTEX Antennen technik із Дуйсбурга (Німеччина). APEX має набір гетеродинних спектрометрів та болометричні камери широкого поля, що працюють в більшості "атмосферних вікон" від 0.2 до 1.4 мм. Телескоп управляється ESO.

Дивіться плато Чахнантор в Google Maps із фотографіями від громадськості.

 

ALMA

Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA) в передгір'ях Анд (Чилі), є міжнародним співробітництвом у використанні телескопа революційної конструкції для вивчення Всесвіту. ALMA складається із 66 антен високої точності, що працюють на довжинах хвиль від 0.32 до 3.6 мм. Основою масиву є п'ятдесят антен кожна 12 метрів в діаметрі, що діють разом як єдиний телескоп-інтерферометр. Доповненням слугує додатковий компактний масив із чотирьох 12 м і дванадцяти 7м антен. ALMA антени можуть бути організовані в різних конфігураціях, де максимальна відстань між ними може змінюватися від 150 метрів до 16 кілометрів. ALMA корелятор - спеціалізований комп'ютер, який поєднує в собі інформацію, отриману від антени, виконує вражаючі 16000000000 мільйонів (1.6x1016) операцій на секунду.
Будівництво ALMA буде завершено в 2013 році, але перші наукові спостереження з частковою антенною решіткою вже почалися (eso1137). Проект ALMA є партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ESO є європейським партнером в ALMA.

Урочисте відкриття ALMA відбулось у 2013 році, але перші наукові спостереження з частковою антенною решіткою почалися у 2011.

ALMA є партнерством ESO, котра представляє свої країни-учасниці, а також NSF (США) та NINS (Японія), разом із NRC (Канада), NSC та ASIAA (Тайвань), KASI (Південна Корея) у співробітництві із Республікою Чилі.

 

Більше інформації на сторінці ALMA. Інформація про відвідування місць розташування ESO в Чилі доступна на окремій сторінці.

ELT

ESO співпрацює зі спільнотою європейських астрономів та астрофізиків, щоб виробити концепцію Європейського Надзвичайно Великого Телескопа (ELT), котрий буде потрібен у наступному десятилітті.  ELT буде найбільшим у світі телескопом оптичного та ближнього ІЧ-діапазонів світла: "найбільшим у світі оком у небо". Його головне дзеркало за розмірами буде майже як половина футбольного поля.

"Зелену вулицю" для будівництва, ELT отримав на кінець 2014 року, а початок його експлуатації планується на 2024 рік.

Зі своїм 39 м головним дзеркалом та системою адаптивної оптики, ELT може перевернути наші уявлення про Всесвіт, як то у свій час зробив телескоп Галілея, коли той направив його у небо вперше 400 років тому.

Для отримання додаткової інформації, будь ласка прочитайте сторінку ELT.

Для науковців