ALMA
У пошуках нашого космічного походження
Чим є ALMA?
Високо на плато Чахнантор в чилійських Андах Європейська Південна Обсерваторія (ESO) разом зі своїми міжнародними партнерами будує ALMA - сучасний телескоп для вивчення світла від деяких із найбільш холодних об'єктів Всесвіту. Це світло, яке має довжини хвиль близько міліметра, між інфрачервоним світлом та радіохвилями, внаслідок цього відоме, як випромінювання міліметрового та субміліметрового діапазонів.
Що таке субміліметрова астрономія?
Світло на цих довжинах хвиль походить від величезних холодних хмар в міжзоряному просторі, котрі перебувають при температурі всього лише на кілька десятків градусів вище абсолютного нуля, а також від деяких з найбільш ранніх і найбільш далеких галактик Всесвіту. Астрономи можуть використовувати його для вивчення хімічних та фізичних умов у молекулярних хмарах: компактних областей газу і пилу, де народжуються нові зірки. Часто ці регіони Всесвіту у видимому світлі є темними або затемненими пилом, але вони яскраво світяться в міліметровій та субміліметровій частинах спектру.
Навіщо було будувати ALMA у високогірних районах Анд?
Міліметрове та субміліметрове випромінювання відкриває вікно в загадковий холодний Всесвіт, але сигнали із космосу сильно поглинаються водяною парою в атмосфері Землі. Телескопи для такого роду астрономії повинні бути побудовані на високих сухих ділянках, таких як плато Чахнантор, що на висоті 5000 м. Воно одне з найвищих астрономічних спостережних місць на Землі.
Місце розташування ALMA знаходиться в одному із найсухіших місць на Землі, приблизно в 50 км на схід від Сан-Педро-де-Атакама на півночі Чилі. Астрономи знайшли неперевершені умови для спостереження, але вони повинні працювати в рубіжній обсерваторії в дуже важких умовах. Чахнантор більше, ніж на 750 м вище обсерваторії Мауна-Кеа, та 2400 м вище, ніж VLT на горі Паранал.
Екскурсія по плато Чахнантор
Натисніть на зображення, щоб почати віртуальний тур по плато Чахнантор та його околицях.
Для відвідин місця розташування ALMA, будь ласка прочитайте про Media Visits
Чому ALMA є інтерферометром?
ALMA - це радіотелескоп революційної конструкції, що початково складається із 66 високоточних антен, котрі працюють на довжинах хвиль від 0,3 до 3,6 мм. Основою слугує масив із п'ятдесяти антен, кожна 12 м у діаметрі, котрі задіяні спільно, як єдиний телескоп-інтерферометр. Додатковий компактний масив з чотирьох 12 м і дванадцяти 7 м антен є доповненням. 66 антен ALMA можуть бути зорганізовані в різних конфігураціях, де максимальна відстань між ними може змінюватися від 150 метрів до 16 кілометрів, що дає ALMA потужний змінний "зум". Телескоп спроможний відстежувати Всесвіт у міліметровому та субміліметровому діапазонах довжин хвиль з безпрецедентною чутливістю і роздільною здатністю, з проникненням в десять разів гострішим, ніж його має Космічний Телескоп Хаббла, тим самим доповнюючи зображення, зроблені при допомозі VLTі нтерферометра.
Наука із ALMA
ALMA є найбільш потужним радіотелескопом для спостереження холодного Всесвіту: молекулярного газу та пилу, а також реліктового випромінювання Великого Вибуху. ALMA вивчатиме будівельні блоки зірок, планетних систем, галактик і самого життя. Надання вченим докладних зображень зірок і планет, котрі зароджуються в газових хмарах поблизу нашої Сонячної системи, виявлення далеких галактик, що утворилися на межі спостережуваного Всесвіту, який ми бачимо таким, як то воно було приблизно десять мільярдів років тому, дозволить астрономам відповісти на деякі з найглибших питань нашого космічного походження.
Урочисте відкриття ALMA відбулось у 2013 році, але перші наукові спостереження із часткою масиву мали місце у 2011 році. Дивіться прес-реліз eso1137, де більш розгорнута інформація.
Проект ALMA є партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ALMA в Європі фінансується ESO, в Північній Америці - Національним Науковим Фондом США (NSF) у співпраці з Національною Радою Досліджень Канади (NRC) і Національною Науковою Радою Тайваню (NSC), в Східній Азії - Національними Інститутами Природничих Наук (NINS) Японії в співпраці з Академією Сініца (AS) в Тайвані. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO , від
імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.
Напрямки досліджень
Утворення зірок, молекулярні хмари, ранній Всесвіт.
Більше про обсерваторію ALMA
- Антени ALMA
- перевізники ALMA
- ALMA та інтерферометрія
- Багато цікавого доступно на сторінці FAQ
- Читайте більше про цю обсерваторію в документі ALMA Handout котрий у вигляді PDF.
- Багато ALMA Image Archive та ALMA Video Archive доступні в мультимедіа архіві ESO
- Для науковців: для більш докладної інформації, будь ласка відвідайте наші спеціальні сторінки.
- Перейти на сайт ALMA Observatory
The ALMA Planetarium Show
"In search of our Cosmic Origins" is an inspiring show, introducing ALMA, the largest astronomical project in existence. Read more at the Cosmic Origins website.
ALMA трейлер
Download this trailer in other formats from the Video Archive.
ALMA
|
The two ALMA transporters each weigh 132.5 tonnes and have twin engines each rated at 500 kW each (at sea level). This gives a total of about 1400 horsepower, and is equivalent to about 20 "Smart Fortwo" cars.
ALMA на Google Maps
The antenna icons in this image show — in real time — the location of the antennas at the Chajnantor plateau (AOS)