Chwytając światło

Teleskopy badawcze posiadają najnowocześniejsze kamery, które razem z wielkimi zwierciadłami, potrzebnymi ze względu na dużą powierzchnię zbierającą, pozwalają astronomom chwytać słabe światło od obiektów głębokiego nieba. Ale można uzyskać piękne zdjęcia także bez dużych teleskopów i stosując bardziej skromne aparaty fotograficzne.

Do wykonywania zdjęć obiektów astronomicznych astrofotografowie używają bardziej tradycyjnych aparatów fotograficznych, często na większą skalę niż obserwacji za pomocą dużych teleskopów. Czasami w swoich kompozycjach uwzględniają krajobraz, tworząc piękne widokówki Wszechświata widzianego z Ziemi.

Dla przykładu, niniejsze Zdjęcie Tygodnia prezentuje 3,58-metrowy Teleskop Nowej Technologii (NTT), pracujący w Obserwatorium ESO La Silla, na tle rozgwieżdżonego nieba południowego. Na zdjęciu widoczna jest Droga Mleczna - nasza rodzima galaktyka - jako mglista wstęga przez niebo. Ciemne obszary w Drodze Mlecznej to rejony, w których światło gwiazd tła jest blokowane przez pył międzygwiazdowy. Dodatkowo widać Wielki Obłok Magellana, na prawo od teleskopu, jajko mglistą plamkę na niebie. Ta sąsiednia galaktyka nieregularna jest rzucającym się w oczy obiektem na niebie południowym. Okrąża Drogę Mleczną i istnieją dowody sugerujące, że została znacznie zniekształcona przez oddziaływanie naszej galaktyki.

Fotografię wykonał Håkon Dahle,który jest także utalentowanym astronomem zawodowym. Zdjęcie wysłał na Your ESO Pictures Flickr group. Ta grupa w serwisie Flickr jest regularnie sprawdzana, a najlepsze zdjęcia mają szanse być wybrane do serii Zdjęcie Tygodnia albo do galerii ESO.

 

Linki

Źródło:

ESO/H. Dahle 

O zdjęciu

Identyfikator:potw1311a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:18 marca 2013 10:00
Rozmiar:3974 x 2814 px

O obiekcie

Nazwa:Large Magellanic Cloud, LMC, New Technology Telescope
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Telescope
Local Universe : Galaxy : Type : Irregular
Local Universe : Galaxy : Size : Dwarf
Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky : Milky Way

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
22,6 MB
Wielki JPEG
3,7 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
323,2 KB
1280x1024
515,9 KB
1600x1200
716,4 KB
1920x1200
847,8 KB
2048x1536
1,1 MB

 

Zobacz też