ann14069-pl — Ogłoszenie

ALMA rozciąga swoje ramiona

Przetestowano najdłuższą jak dotąd konfigurację bazową sieci ALMA

24 września 2014

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) została z sukcesem przetestowana w swojej najszerszej jak dotąd konfiguracji anten. W tym celu zostały po raz pierwszy uruchomione trzy zewnętrzne ramiona ALMA, otwierając możliwości znacznego zwiększenia mocy całej sieci radioteleskopów. Dzięki dłuższym bazom interferometrycznym wzrasta zdolność radioteleskopu do rozróżniania szczegółów, co pozwala astronomom na uzyskanie znacznie więcej informacji o obiektach obserwowanych we Wszechświecie.

Lore, jeden z dwóch transporterów dla anten ALMA, odbył swoją pierwszą podróż wzdłuż ramienia Pampa la Bola i po raz pierwszy przemieścił antenę na pozycję odległą o siedem kilometrów od najbardziej odległej anteny z drugiego krańca sieci. Jest to spore osiągnięcie techniczne na pustyni Atakama w Chile, na wysokości 5000 metrów nad poziomem morza. Nowa baza jest ponad czterokrotnie dłuższa niż dostępna do tej pory dla społeczności naukowej. Trwają testy jeszcze dłuższych baz.

Catherine Vlahakis, naukowiec z projektu ALMA Long Baseline Campaign wyjaśniła, iż: „udane uruchomienie anteny po raz pierwszy na tak długim dystansie to ważny techniczny krok zwiększający zdolności ALMA do szczegółowego obserwowania obiektów we Wszechświecie”.

Ed Fomalont, naukowiec z projektu ALMA Long Baseline Campaign, dodał: „połączenie sygnałów z anten tworzy wzór zwany prążkami interferencyjnymi. Prążki mierzone dla anten odległych od siebie o siedem kilometrów były na tyle wyraźne i silne, na ile jest to potrzebne do uzyskania wysokiej jakości obrazów, gdy dodatkowe anteny są przemieszczane na dłuższe bazy."

Catherine Vlahakis dodała także: „to pierwszy krok w procesie przemieszczania anten na dalsze odległości. Gdy pozostałe anteny także znajdą się na odpowiednich miejscach, będziemy mogli rozpocząć testowanie obserwacji obiektów astronomicznych z większą zdolnością rozdzielczą, a więc bardziej szczegółowo niż ALMA mogła to czynić do tej pory.”

Obserwacje testujące nowe konfiguracje sieci będą trwały przez dwa miesiące. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, astronomowie uzyskają wiedzę potrzebną do prowadzenia obserwacji na długich bazach interferometrycznych.

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann14069

Zdjęcia

Distant ALMA antenna
Distant ALMA antenna
Po angielsku
A distant ALMA antenna
A distant ALMA antenna
Po angielsku
ALMA transporter moving a distant ALMA antenna
ALMA transporter moving a distant ALMA antenna
Po angielsku

Filmy

A distant ALMA antenna
A distant ALMA antenna
Po angielsku