Ogłoszenie

Czwarty ESO Astronomy Camp dla uczniów szkół średnich

Wygraj darmową wycieczkę w Alpy

31 maja 2016

ESO oraz jego Sieć Popularyzacji Nauki współpracują z organizatorem imprez edukacyjnych, firmą Sterrenlab oraz z Obserwatorium Astronomicznym Autonomicznego Regionu Aosta Valley (OAVdA) w celu przeprowadzenia czwartego ESO Astronomy Camp o tematyce Wszechświata w wielu długościach fali. Obóz odbędzie się od 26 grudnia 2016 r. do 1 stycznia 2017 r. w Aosta Valley we Włoszech.

Podczas obozu przedstawiony zostanie temat „Wszechświat widzialny i ukryty”. Będzie obejmować kilka astronomicznych sesji w tym wykłady, warsztaty i nocne obserwacje za pomocą teleskopów i instrumentów obserwatorium. Dodatkowo zaplanowano aktywności społecznościowe, sporty zimowe i wycieczki, aby obóz był doświadczeniem, które na długo zapamiętają jego uczestnicy. ESO oraz OAVdA będą odpowiedzialne za naukowy program ESO Astronomy Camp i zapewnią prelegentów oraz materiały, we współpracy z innymi partnerami.

Kilka tematów z tegorocznego programu: używanie spektrografu, wykłady prowadzone przez astronomów ESO oraz wycieczka do Matterhorn.

Opłata rejestracyjna wynosi 500 euro i pokrywa pełne zakwaterowanie i wyżywienie w hostelu w Saint Barthélemy, opiekę profesjonalnej kadry, wszystkie aktywności astronomiczne i rozrywkowe, materiały, wycieczki, transport wewnętrzny i ubezpieczenie. Zapewniony zostanie transport autobusowy pomiędzy obserwatorium, a lotniskiem Mediolan Malpensa. Opłata nie pokrywa kosztów dojazdu od domu ucznia do lotniska Mediolan Malpensa.

W obozie weźmie udział maksymalnie 56 uczniów szkoły średniej w wieku od 16 do 18 lat (urodzonych w latach 1998–2000) z Krajów Członkowskich ESO oraz dodatkowych krajów, w których działa Sieć Popularyzacji Nauki ESO. Ograniczona liczba miejsc będzie dostępna dla uczniów z innych krajów.

Wszyscy uczniowie, którzy chcieliby wziąć udział w obozie, powinni wypełnić formularz na stronie internetowej obozu i przesłać filmik wideo w języku angielskim, trwający nie dłużej niż trzy minuty, na temat „I would most like to discover/invent ...... because........”, w terminie do 4 października 2016.

Autor najlepszego zgłoszenia z jednego z Krajów Członkowskich ESO, otrzyma stypendium od ESO, które pokryje kompletne koszty udziału w obozie, w tym transport. Kilku narodowych partnerów także ufunduje stypendia dla najlepszych zgłoszeń od ucznia mieszkającego w danym kraju. W najbliższych miesiącach mogą także pojawić się dodatkowe możliwości sfinansowania udziału.

Wybór laureatów stypendiów i pozostałych uczestników obozu nastąpi do 16 października 2016 r. Wskazani uczestnicy będą musieli następnie potwierdzić chęć udziału do 30 października. Kryteria naboru i inne instrukcje dla uczestników dostępne są na stronie internetowej obozu.

Aktualna lista narodowych partnerów konkursu obejmuje:

 • Institute of Astronomy of Leuven: Belgia

 • Stellar Astrophysics Centre at Aarhus University: Dania

 • German Astronomical Society: Niemcy

 • Istituto Nazionale di Astrofisica: Włochy

 • NOVA, Netherlands Research School for Astronomy: Holandia

 • Polskie Towarzystwo Astronomiczne: Polska

 • Ciência Viva: Portugalia

 • Petnica Science Center: Serbia

 • Spanish Astronomical Society: Hiszpania

 • Swedish Astronomical Society: Szwecja

 • University of Geneva: Szwajcaria

 • Eyuboglu High School: Turcja

 • Royal Astronomical Society: Wielka Brytania

 

Na witrynie internetowej obozu lista ta będzie uaktualniana na bieżąco.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann16031

Zdjęcia

ESO Astronomy Camp 2016
ESO Astronomy Camp 2016
Po angielsku