Ogłoszenie

Znamy zwycięzców AstroCamera 2018

19 czerwca 2018

Ogłoszono zwycięzców tegorocznego konkursu AstroCamera. Polski astrofotograf Andrzej Fijołek jest laureatem w kategorii "Obiekty głębokiego nieba" za swoje czarujące zdjęcie Mgławicy Koński Łeb. Luigi Fiorentino z Włoch zając pierwsze miejsce w kategorii "Obiekty Układu Słonecznego", a Petr Horálek otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Astrokrajobraz.

Po trzy najlepsze prace w każdej z trzech kategorii otrzymają nagrody pieniężne od organizatorów, natomiast ESO, jako jeden z partnerów konkursu, przyzna nagrody w formie książek i płyt DVD dla laureatów wyróżnień.

Konkurs, początkowo rozpoczęty 28 stycznia 2011 r. w związku z 400. rocznicą urodzin XVII-wiecznego astronoma Jana Heweliusza, jest otwarty dla wszystkich entuzjastów astronomii i astrofotografii. Życie i osiągnięcia Heweliusza, uznanego obserwatora nocnego nieba, zainspirowały Centrum Hewelianum do przekształcenia konkursu AstroCamera w regularne wydarzenie.

Zgłoszenia podzielono na trzy kategorie — Obiekty głębokiego nieba, Obiekty Układu Słonecznego oraz Astrokrajobraz — i oceniono zgodnie z ich zawartością, rodzajem i jasnością obiektów, trudnością sfotografowania obiektu, unikatowością zdjęcia, a wreszcie estetyką fotografii — wizualną atrakcyjnością obrazka, jego ostrością i innymi cechami.

Zapierające dech w piersiach zwycięskie prace, a także te, które zajęły kolejne miejsca i otrzymały wyróżnienia, można znaleźć online na witrynie Centrum Hewelianum.

Linki

Kontakt

Magdalena Więcek
Centrum Hewelianum
Gdańsk, Poland
Tel: +48 58 300-08-42
Email: magdalena.wiecek@hewelianum.pl

Oana Sandu
Community Coordinator & Communication Strategy Officer
ESO education and Public Outreach Department
Tel: +49 89 320 069 65
Email: osandu@partner.eso.org

Calum Turner
Assistant Public Information Officer
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6670
Email: calum.turner@eso.org

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann18046

Zdjęcia

Konkurs astrofotograficzny AstroCamera
Konkurs astrofotograficzny AstroCamera