Widok dżetu w M87 w zakresie widzialnym oraz widok dżetu i supermasywnej czarnej dziury w świetle spolaryzowanym

Ta składanka zdjęć pokazuje w świetle spolaryzowanym trzy ujęcia centralnego obszaru galaktyki Messier 87 (M87) oraz jeden kadr w zakresie widzialnym (uzyskany przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a). Galaktyka posiada w swoim centrum supermasywną czarną dziurę słynną ze swoich dżetów, które rozciągają się daleko poza galaktykę. Zdjęcie z Hubble'a (na górze) pokazuje część dżetu o rozmirach około 6000 lat świetlnych.

Jedno ze zdjęć, uzyskane przy pomocy działającej w Chile sieci Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), w której ESO jest partnerem, pokazuje część dżetu w świetle spolaryzowanym. Na tym zdjęciu mieści się fragment dżetu o rozmiarze 6000 lat świetlnych, bliżej centrum galaktyki.

Kolejne zdjęcia pokazują powiększenie bliżej supermasywnej czarnej dziury: środkowe pokrywa obszar około jednego roku świetlnego i zostało uzyskane prrzy pomocy Very Long Baseline Array (VLBA), należącej do National Radio Astronomy Observatory w USA. 

Największe powiększenie pokazuje trzecie zdjęcie, któe zostało uzyskane dzięki połączeniu ośmiu teleskopów na całym świecie, aby utworzyć wirtualny teleskop o rozmirach Ziemit - Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT). To pozwala astronomom na spojrzenie bardzo blisko supermasywnej czarnej dziury, na obszar, z którego wystrzeliwane są dżety.

Linie wskazują kierunek polaryzacji, co ma związek z polem magnetycznym na sfotografowanym obszarze. Dane z ALMA dostarczają opisu struktury pola magnetycznego wdłuż dżetu. Zatem połączona informacja od EHT i ALMA pozwala astronomom na prześledzenie roli pól magnetycznych z pobliża horyzontu zdarzeń (zbadanego przez EHT w dni świetlnych) aż do dalekich granic galaktyki M87, wzdłuż jej potężnych dżetów (zbadanych przez ALMA w skalach tysiecy lat świetlnych).

Wartości w GHz odnoszą się do częstotliwości światła, na których wykonywano poszczególne obserwacje. Linie poziome pokazują skalę (w latach świetlnych) dla każdego z poszczególnych zdjęć.

Źródło:

EHT Collaboration; ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Goddi et al.; NASA, ESA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA); VLBA (NRAO), Kravchenko et al.; J. C. Algaba, I. Martí-Vidal

O zdjęciu

Identyfikator:eso2105c
Język:pl
Typ:Kolaż
Data publikacji:24 marca 2021 15:00
Powiązane komunikaty:eso2105
Rozmiar:5192 x 7087 px

O obiekcie

Nazwa:Messier 87
Typ:Local Universe : Galaxy : Component : Central Black Hole

Formaty zdjęć

Wielki JPEG
2,4 MB
JPEG do druku
973,7 KB