Chwytając światło

Teleskopy badawcze posiadają najnowocześniejsze kamery, które razem z wielkimi zwierciadłami, potrzebnymi ze względu na dużą powierzchnię zbierającą, pozwalają astronomom chwytać słabe światło od obiektów głębokiego nieba. Ale można uzyskać piękne zdjęcia także bez dużych teleskopów i stosując bardziej skromne aparaty fotograficzne.

Do wykonywania zdjęć obiektów astronomicznych astrofotografowie używają bardziej tradycyjnych aparatów fotograficznych, często na większą skalę niż obserwacji za pomocą dużych teleskopów. Czasami w swoich kompozycjach uwzględniają krajobraz, tworząc piękne widokówki Wszechświata widzianego z Ziemi.

Dla przykładu, niniejsze Zdjęcie Tygodnia prezentuje 3,58-metrowy Teleskop Nowej Technologii (NTT), pracujący w Obserwatorium ESO La Silla, na tle rozgwieżdżonego nieba południowego. Na zdjęciu widoczna jest Droga Mleczna - nasza rodzima galaktyka - jako mglista wstęga przez niebo. Ciemne obszary w Drodze Mlecznej to rejony, w których światło gwiazd tła jest blokowane przez pył międzygwiazdowy. Dodatkowo widać Wielki Obłok Magellana, na prawo od teleskopu, jajko mglistą plamkę na niebie. Ta sąsiednia galaktyka nieregularna jest rzucającym się w oczy obiektem na niebie południowym. Okrąża Drogę Mleczną i istnieją dowody sugerujące, że została znacznie zniekształcona przez oddziaływanie naszej galaktyki.

Fotografię wykonał Håkon Dahle,który jest także utalentowanym astronomem zawodowym. Zdjęcie wysłał na Your ESO Pictures Flickr group. Ta grupa w serwisie Flickr jest regularnie sprawdzana, a najlepsze zdjęcia mają szanse być wybrane do serii Zdjęcie Tygodnia albo do galerii ESO.

 

Linki

Źródło:

ESO/H. Dahle 

O zdjęciu

Identyfikator:potw1311a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:18 marca 2013 10:00
Rozmiar:3974 x 2814 px

O obiekcie

Nazwa:Large Magellanic Cloud, LMC, New Technology Telescope
Typ:Local Universe : Galaxy : Type : Irregular
Local Universe : Galaxy : Size : Dwarf
Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky : Milky Way
Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
22,6 MB
Wielki JPEG
3,7 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
323,4 KB
1280x1024
516,0 KB
1600x1200
716,5 KB
1920x1200
847,9 KB
2048x1536
1,1 MB