Fałszywy Świt

Niebo jest pełne zjawisk optycznych, które mogą przysłonić wyraźny widok kosmosu. Są one frustrującym dla astronomów wyzwaniem, ale dla astrofotografów mogą stanowić prawdziwą ucztę dla oczu! To niezwykłe zdjęcie pokazuje centrum Drogi Mlecznej, które przecina niesamowity blask światła zodiakalnego. Jest ono pełne utworzonych przez pył elementów, które utrudniają naukowe obserwacje, ale wyglądają tak pięknie, że trudno się bardzo nimi przejmować.

Na tym zdjęciu centrum Drogi Mlecznej wydaje się być pełne atramentowo-czarnego gazu. W rzeczywistości ciemne, wirujące fragmenty są po prostu brakiem widzialnego światła. Ogromne chmury pyłu blokują światło bardziej odległych gwiazd. Co więcej, tak jak pył może stworzyć iluzję ciemności, tak samo może on stworzyć iluzję światła. To właśnie dzieje się w wypadku fałszywego świtu, rozmytego pasma światła występującego wzdłuż konstelacji zodiakalnych. To zjawisko tworzy się kiedy światło słoneczne zostaje rozproszone przez krąg kosmicznego pyłu otaczającego wewnętrzny Układ Słoneczny. Szczególnie spostrzegawczy obserwatorzy mogą zobaczyć zawiłe struktury leżące w obrębie pasma światła. Godnym uwagi zjawiskiem w tym miejscu jest Przeciwblask (Gegenschein), słaby eliptyczny blask w punkcie przeciwsłonecznym, w kierunku ramki po lewej stronie. Po prawej, jasna kolumna zodiakalnego światła, albo fałszywego świtu pojawia się znad horyzontu.

 

To zdjęcie było robione przez całą noc i jest rezultatem zaawansowanego obrazowania wykonanego przez fotograficznego ambasadora ESO, Petra Horáleka, który pragnął uchwycić strukturę zodiakalnego światła na zdjęciu wykonanym z powierzchni ziemi, w sposób, w jaki nie było to jeszcze nigdy zrobione. Zdjęcie zostało wykonane obserwatorium ESO La Silla w Chile. Petr Horálek otrzymał za to zdjęcie tytuł „Czeskiego Astrofotografa Mięsiąca” w styczniu 2017. Tytuł ten jest przyznawany przez Czeskie Stowarzyszenie Astronomiczne i Czeski Instytut Astronomiczny.

Źródło:

O zdjęciu

Identyfikator:potw1707a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:13 lutego 2017 06:00
Rozmiar:18510 x 4757 px

O obiekcie

Typ:Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky : Zodiacal Light

Formaty zdjęć

Wielki JPEG
24,7 MB
JPEG do druku
2,0 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
485,1 KB
1280x1024
804,6 KB
1600x1200
992,1 KB
1920x1200
1,2 MB
2048x1536
1,4 MB