Komunikat prasowy

ESO i Chile podpisały porozumienie w sprawie E-ELT

13 października 2011

Podczas dzisiejszej uroczystości w Santiago, chilijski Minister Spraw Zagranicznych, Alfredo Moreno oraz Dyrektor Generalny ESO, Tim de Zeeuw, podpisali porozumienie dotyczące Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego. Porozumienie pomiędzy ESO, a chilijskim rządem obejmuje przekazanie gruntu pod budowę teleskop, wieloletnią koncesję na ustanowienie dookoła strefy ochronnej oraz wsparcie ze strony rządu dla zbudowania E-ELT.

Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT), ze swoim 40-metrowej klasy zwierciadłem, jest określany jako największe oko świata na niebo. W marcu 2010 roku góra Cerro Armazones w rejonie Antofagasty w Chile została wybrana przez ESO jako przyszła lokalizacja dla E-ELT. Nowy teleskop zostanie zintegrowany z Obserwatorium Paranal, obejmującym już Bardzo Duży Teleskop (VLT), interferometr VLT oraz Teleskopy Przedlągowe. Cerro Paranal znajduje się zaledwie 20 kilometrów od Cerro Armazones i większość infrastruktury może być współdzielona przez obie lokalizacje.

Porozumienie stanowi kolejny znaczący wkład w naukową i technologiczną współpracę pomiędzy Chile, a ESO, która rozpoczęła się w 1963 roku podpisaniem pierwszej umowy. ESO oraz Chile współpracują w wielu związanych z astronomią projektach w zakresie instrumentów i technologii, jak również szkolenia naukowców, inżynierów i personelu technicznego. Celem jest dalszy rozwój astronomicznej wiedzy i świadomości w Chile, które jest jednym z wiodących na świecie obszarów astronomicznych,

“Umowa umożliwia budowę E-ELT jako części systemu VLT. Znacząco zwiększa także nasze zaangażowanie i współpracę ze społecznością chilijską i otworzy dalsze możliwości dla wielkich odkryć i rozwoju technologicznego” powiedział Tim de Zeeuw, Director General of ESO.

Porozumienie obejmuje przekazanie 189 km2 ziemi wokół Cerro Armazones pod budowę E-ELT oraz koncesję na 50 lat dotyczącą otaczającego obszaru o dodatkowej powierzchni 396 km2, który będzie chronić E-ELT od zanieczyszczenia sztucznym światłem i prac górniczych. Z obecnymi 710 km2 ziemi wokół Cerro Paranal łączny obszar ochronny wokół kompleksu Paranal-Armazones osiągnie 1270 km2.

Chilijski Minister Spraw Zagranicznych Alfredo Moreno powiedział: “Chile ma najczystsze niebo na Ziemi i gości  większość ważnych centrów obserwacji astronomicznych. Stanowi część naszego kapitału i jest także naszzym wkładem dla ludzkości. Obecnośc ESO oraz projektu E-ELT w naszym kraju jest ważnym uwidocznieniem zainteresowania Chile w promowaniu nauki i techniki.”

Chilijski rząd złożył także zobowiązanie dostarczenia wsparcia dla infrastruktury, takiego jak  utrzymanie systemu połączeń drogowych pomiędzy obserwatoriami, a Antofagastą, pomoc w podłączeniu Obserwatorium Paranal do krajowej sieci energetycznej i pomoc w badaniach nad możliwymi rozwiązaniami z zakresu energii odnawialnej.

W zamian ESO poszerzyło porozumienie dotyczące 10% udziału projektów chilijskich astronomów w czasie obserwacyjnym na E-ELT. Co najmniej trzy czwarte z tych projektów będzie przyznane chilijskim astronomom współpracującym z astronomami krajów członkowskich ESO. Pomoże to we wspieraniu współpracy międzynarodowej – fundamentalnego składnika meganaukowego projektu tej wielkości.

E-ELT jest najbardziej ambitnym projektem ESO. Wraz z rozpoczęciem działania planowanym na początek przyszłej dekady E-ELT będzie zmagać się z największymi wyzwaniami naukowymi naszych czasów i zdobędzie wiele pierwszych miejsc w tej dziedzinie. Zakres ten obejmuje m.in. poszukiwanie wokół innych gwiazd planet podobnych do Ziemi, znajdujących się w strefie zamieszkiwalnej, na których może istnieć życie.

Więcej informacji

ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3143
Tel. kom.: +56 9 98 95 81 25
E-mail: mtarengh@eso.org

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49-89-3200-6761
Tel. kom.: +49-173-3872-621
E-mail: lars@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1139

O komunikacie

Komunikat nr:eso1139pl
Nazwa:Cerro Armazones, Extremely Large Telescope
Typ:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Extremely Large Telescope

Zdjęcia

Land around E-ELT and VLT (artist’s impression)
Land around E-ELT and VLT (artist’s impression)
Po angielsku
Signature of the agreement for the donation of land for the E-ELT
Signature of the agreement for the donation of land for the E-ELT
Po angielsku
Land around E-ELT and VLT (artist’s impression)
Land around E-ELT and VLT (artist’s impression)
Po angielsku
Historical photo from the early site testing of Armazones
Historical photo from the early site testing of Armazones
Po angielsku
The E-ELT on Cerro Armazones (artist's impression)
The E-ELT on Cerro Armazones (artist's impression)
Po angielsku

Filmy

The area around Paranal and Armazones
The area around Paranal and Armazones
Po angielsku