Ogłoszenie

Zmiana nazwy teleskopu E-ELT

Oświadczenie Dyrektora Generalnego ESO

12 czerwca 2017

Do tej pory projekt gigantycznego teleskopu ESO był określany jako Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large Telescope, w skrócie E-ELT), ale nazwa ta, która zawsze była traktowana jako tymczasowa, a nie ostateczna, staje się coraz mniej odpowiednia.

Uwzględniając to i korzystając z faktu, iż projekt gwałtownie przechodzi do fazy konstrukcyjnej, nasza organizacja zdecydowała się skrócić nazwę teleskopu. Zamiast określenia Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski, największe oko świata na niebo będzie znane teraz jako Ekstremalnie Wielki Teleskop (Extremely Large Telescope), w skrócie ELT.

Nowa nazwa, poza tym że jest krótsza i łatwiejsza do wymówienia, odzwierciedla rosnącą liczbę międzynarodowych partnerów ESO, zarówno na poziomie narodowym, jak i w odniesieniu do firm komercyjnych zaangażowanych w projekt, a także fakt, iż teleskop będzie zlokalizowany w Chile.

Podczas gdy starsze materiały mogą nadal określać teleskop jego pierwotną nazwą, to ESO zacznie od teraz używać nowej nazwy i usilnie zachęca do jej używania we wszystkich przyszłych materiałach.

Tim de Zeeuw, 12 czerwca 2017 r.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann17031

Zdjęcia

ELT adaptive optics
ELT adaptive optics
Po angielsku