Komunikat prasowy

Xavier Barcons będzie następnym Dyrektorem Generalnym ESO

9 grudnia 2016

Rada ESO wybrała Xaviera Barconsa, lat 57, jako następnego Dyrektora Generalnego ESO. Obowiązki przejmie 1 września 2017 r., gdy kadencję ukończy Tim de Zeeuw, obecny Dyrektor Genearlny ESO.

W imieniu Rady ESO, miło mi wskazać Xaviera Barconsa jako następcę Tima de Zeeuw na stanowisku Dyrektora Generalnego ESO” mówi Patrick Roche, Przewodniczący Rady ESO. Xavier jest idealną osoba do kierowania dalszym rozwojem organizacji w kolejnej fazie jej programów, w tym budową Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), najpotężniejszego i najbardziej ambitnego teleskopu w swojej kategorii. Dziękujemy Timowi za jego wzorowe prowadzenie ESO przez wyjątkowo udaną dekadę, co umocniło ESO w roli wiodącego obserwatorium astronomicznego na Ziemi.”

Profesor Xavier Barcons jest Hiszpanem i ma za sobą wybitną karierę zarówno w świecie akademickim, jak i jako ekspert od polityki naukowej. Jest także dobrze znany w ESO, dzięki swojej aktywnej i uwieńczonej sukcesami kadencji jako Przewodniczący Rady ESO od 2012 do 2014 roku, czyli w okresie, który obejmował zaakceptowanie Programu E-ELT i rozpoczęcie Fazy 1 budowy teleskopu. Działał także jako aktywny członek i przewodniczący wielu innych komisji ESO, ostatnio będąc przewodniczącym Komisji Programów Obserwacyjnych,

Tim de Zeeuw komentuje: Jestem bardzo zadowolony, że pałeczkę przekażę Xavierowi, z którym miałem wielką przyjemność blisko współpracować przez wiele lat. Zakres programów ESO znacznie się rozszerzył i przyszłość rysuje się w jasnych barwach – ALMA daje fascynujące wyniki naukowe, E-ELT jest w trakcie budowy, a na horyzoncie są nowe projekty i nowe Kraje Członkowskie. Z pewnością czeka także wiele wyzwań i nie można byłoby wskazać lepszego kapitana do kierowania okrętem, niż Xavier!”

Xavier Barcons dodaje: Czuję się zaszczycony otrzymaniem roli kierowania ESO w tak ciekawych czasach. Podczas kadencji Tima organizacja rozwinęła się i rozrosła. Czekam na ukończenie realizacji E-ELT i dalszy rozwój teleskopów VLT, ALMA i innych projektów ESO. Cieszę się też na współpracę ze światowej klasy pracownikami.”

Xavier Barcons rozpoczął swoją karierę jako fizyk i uzyskał stopień doktora na University of Cantabria w 1985 roku za badania dotyczące gorącej plazmy i ośrodka międzygwiazdowego. Doprowadziło to go do zainteresowania astronomią rentgenowską i badań widm odległych kwazarów. Po okresie pracy w Cambridge w Wielkiej Brytanii, powrócił do Hiszpanii i walnie przyczynił się do powstania pierwszej grupy astronomii rentgenowskiej w swoim kraju. Od 2002 roku jest profesorem w Spanish Council for Scientific Research (CSIC).

Dalsza praca naukowa Xaviera skupiała się na astronomii rentgenowskiej, korzystał z danych z wielu obserwatoriów, takich jak Einstein, ROSAT i XMM-Newton, a także organizował liczne koordynowane, naziemne kampanie obserwacyjne w ESO i innych miejscach. Podczas ostatnich 15 lat promował następną generację europejskiego obserwatorium rentgenowskiego, wybranego obecnie przez ESA jako misja Athena. Szczególnym polem naukowych zainteresowań Xaviera jest natura aktywnych jąder galaktyk w odległym Wszechświecie i to w jaki sposób obserwacje kosmiczne i naziemne mogą pomóc w lepszym zrozumieniu własności i ewolucji tych obiektów.

Xavier Barcons jest żonaty i ma dwójkę dzieci.

Kontakt

Krzysztof Czart
Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1643

O komunikacie

Komunikat nr:eso1643pl
Nazwa:ESO Director General
Typ:Unspecified : People : Scientist

Zdjęcia

Xavier Barcons appointed as next ESO Director General
Xavier Barcons appointed as next ESO Director General
Po angielsku