APEX drží hlídku na Chajnantoru

Dalekohled APEX (Atacama Pathfinder Experiment) se dívá na nebe během jasné měsíčné noci na Chajnantoru, jedné z nejvýše položených observatoří umístěné na jednom z nejsušších míst na světě. Nebe nad dalekohledem je naplněno astronomickými poklady, což svědčí o vynikajících pozorovatelských podmínkách tohoto místa v chilské poušti Atacama.


Vlevo září hvězdy, které vytváří ocas Škorpióna ve stejnojmenném souhvězdí. Škorpiónův osten je reprezentován dvěma jasnými hvězdami, které jsou obzvlášť blízko u sebe. Přes celou oblohu se táhne pás jakoby tvořený slabými zářícími oblaky, a to je rovina Mléčné Dráhy.

 

Mezi Štírem a sousedním souhvězdím, Střelcem (vpravo), který se rýsuje nad anténou APEXu, je zřetelně vidět jasná hvězdokupa. Jedná se o otevřenou hvězdokupu M7, známou také jako Ptolemaiova hvězdokupa. Pod hvězdokupou M7 a trochu doprava je motýlí hvězdokupa, M6. Ještě více doprava, právě nad hranou antény APEXu, je slabě viditelný oblak, který vypadá jako jasná šmouha. To je známa mlhovina Laguna (viz detailnější popis).

 
S průměrem antény 12 metrů je APEX největší jednoduchý dalekohled pozorující v submilimetrové oblasti, který pracuje na jižní polokouli. Jak napovídá jeho jméno, hledá cestu pro největší submilimetrovou observatoř na světě, interferometr ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), který bude dokončen v roce 2013 (viz. detailnější popis ). APEX bude sdílet místo s 66 anténami ALMy na 5000 metrů vysoké náhorní planině Chajnantor v Chile. Dalekohled APEX je založen na prototypu antény vytvořené pro projekt ALMA a nalezne mnoho objektů, které pak bude ALMA schopna studovat s větším rozlišením.


Fotovyslanec ESO Babak Tafreshi vytvořil toto panorama pomocí teleobjektivu. Babak je také zakladatelem Světa v noci, programu, který má za cíl vytvořit a vystavit sbírku nádherných fotografií a časosběrných videí nejkrásnějších a také historických míst na pozadí noční oblohy plné hvězd, planet a nebeských objektů.


Více informací

APEX je spolupráce mezi MPIfR (Max-Planck-Institut für Radioastronomie), observatoří v Onsale (Onsala Space Observatory) a ESO, přičemž provoz dalekohledu je svěřen ESO.


Mezinárodní astronomická observatoř ALMA je společným projektem Evropy, severní Ameriky a východní Asie ve spolupráci s chilskou republikou. ALMA je za Evropu financována ESO, za severní Ameriku NSF (National Science Foundation) ve spolupráci s NRC (National Research Council of Canada) a s NSC (National Science Council of Taiwan) a za východní Asii NINS (National Institutes of Natural Sciences) v Japonsku ve spolupráci s AS (Academia Sinica) na Taiwanu. Výstavba a provoz observatoře ALMA jsou ze strany Evropy řízeny ESO, ze severní Ameriky NRAO (National Radio Astronomy Observatory), která je řízena AUI (Associated Universities, Inc.), a za východní Asii NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan). Spojená observatoř ALMA (JAO, Joint ALMA Observatory) poskytuje jednotné vedení a řízení stavby, plánování a provoz teleskopu ALMA.

 

Odkazy:

Kredit:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

O snímku

Id:potw1216a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:16. dubna 2012 10:00
Velikost:8500 x 4198 px
Field of View:60° x 40°

O objektu

Jméno:Atacama Pathfinder Experiment, Panorama
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Facility

Mounted Image

Image Formats


Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
242,1 KB
1280x1024
383,6 KB
1600x1200
536,9 KB
1920x1200
637,0 KB
2048x1536
811,7 KB