Jak najít černou díru pomocí MUSE

Animace vysvětluje metodu použitou týmem astronomů k objevení malé černé díry mimo naši Galaxii – vůbec první, která byla touto technikou nalezena. Černá díra se nachází v hvězdokupě NGC 1850, její snímek můžete zahlédnout na začátku animace.

Vědci použili při pozorování přístroj MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer) pracující na dalekohledu ESO/VLT (Very Large Telescope) v Chile. Analyzovali spektra tisíců hvězd v kupě najednou. Spektra (jsou na animaci reprezentována duhovými pásky) reprezentují množství světla vyzařovaného hvězdami na různých vlnových délkách a obsahují informaci o chemickém složení, teplotě a relativní  radiální rychlosti (vzhledem k nám a ve směru od nás/k nám). 

Animace se na závěr zaměřuje na spektrum jedné konkrétní hvězdy, která je 5krát hmotnější než Slunce. Tmavé (absorpční) čáry ve spektru, které patří různým chemickým prvkům, se posouvají od červeného k modrému konci spektra a zpět. To znamená, že hvězda se periodicky pohybuje ve směru od nás a k nám. To astronomům umožnilo odhalit přítomnost neviditelného objektu o hmotnosti 11 Sluncí (černé díry hvězdné hmotnosti), který obíhá s obyčejnou hvězdou kolem společného těžiště systému.

Kredit:

ESO/L. Calçada, NASA/ESA/M. Romaniello. Acknowledgement: J.C. Muñoz-Mateos

O videu

Id:eso2116c
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:11. listopadu 2021 13:00
Související články:eso2116
Doba trvání:28 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:MUSE, NGC 1850
Typ:Local Universe : Star : Evolutionary Stage : Black Hole
Unspecified : Technology

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
6,3 MB

For Broadcasters