Stále se měnící R Aquarii

Video ukazuje vývoj chaotické a fascinující dvojhvězdy R Aquarii. Začíná se pozorováním z dalekohledu Nordic Optical Telescope v roce 1997. V následujících letech byla dvojhvězda mnohokrát pozorována, mezi jinými také dalekohledem VLT/ESO. Video ukazuje výběr z těchto pozorování, na kterém je jasně vidět expanze a evoluce materiálu kolem R Aquarii.

R Aquarii je symbiotická dvojhvězda obklopená velkou vyvíjející se mlhovinou. Symbiotické dvojhvězdy obsahují dvě hvězdy v nerovném a komplexním vztahu: bílého trpaslíka a rudého obra. V poněkud znepokojujícím aktu hvězdného kanibalismu bílý trpaslík obírá svého většího pomocníka o hmotu. Okrádaný rudý obr a nestabilní bílý trpaslík občas vyvrhují hmotu v podivných smyčkách a obláčcích, což vytváří podivné tvary viditelné na obrázcích.

V systému se toho děje opravdu hodně. Rudý obr je proměnná hvězda, jehož jasnost se mění 750krát během periody o délce jednoho roku a tři týdnů. Slabá mlhovina se jmenuje Cederblad 211 a předpokládá se, že vznikla během obzvláště divokého výbuchu novy před 250 lety. Vidět je také úzký vertikální objekt ve tvaru S, který obsahuje přehřátý materiál pohybující se rychlostí 600 až 800 kilometrů za sekundu.
 

Kredit:

T. Liimets et al./ESO/M. Kornmesser

O videu

Id:potw1850a
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:10. prosince 2018 6:00
Související články:eso1840
Doba trvání:13 s
Frame rate:30 fps

O objektu

Jméno:R Aquarii
Typ:Milky Way : Star : Type : Variable

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
3,6 MB

For Broadcasters