Rosettina kometa se probouzí


Dvacátého ledna 2014 se Rosetta, satelit ESA, probudila z dlouhého spánku, aby se přiblížila ke svému cíli - kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko (67P/CG).

Z našeho zemského pohledu kometa 67P/CG se právě znovu objevila za Sluncem. Dvacátého osmého února 2014, jakmile byla kometa viditelná z  paranalské observatoře v Chile, zamířil velký dalekohled ESO (VLT) svůj pohled ke kometě. ESO spolupracuje s ESA na pozemském sledování komety, ke které se během následujících měsíců Rosetta přiblíží. Tato pozorování poslouží k hlavnímu setkání družice a komety, plánové na letošní srpen (viz zpráva).

Tento nový obrázek - a mnoho dalších, které teprve přijdou - použije ESA k doladění navigace Rosetty a k monitorování množství prachu uvolňovaného z komety. Obrázek vlevo byl vytvořen spojením jednotlivých expozic, aby se objevily hvězdy na pozadí. Ty byly potom posunuty, aby se vykompenzoval pohyb komety, která je vidět jako malá tečka přímo nad dráhou jedné hvězdy (ve středu červeného kolečka). Obrázek vpravo ukazuje kometu na snímku, kde byly hvězdy odstraněny.

Nový obrázek ukazuje zjasnění komety, což znamená, že led v jádru komety se začíná vypařovat s tím, jak se zahřívá přibližováním ke Slunci. Tak jako samotná Rosetta, tak i kometa se probouzí ze spánku.

Odkazy:
Informace ESA o družici Rosetta

Velký dalekohled (VLT) ESO

 

Kredit: ESO/C. Snodgrass (Max Planck Institute for Solar System Research, Germany) & O. Hainaut (ESO)


Kredit:

ESO/C. Snodgrass (Max Planck Institute for Solar System Research, Germany) & O. Hainaut (ESO)

O snímku

Id:potw1410a
Jazyk:cs
Typ:Koláž
Datum zveřejnění:10. března 2014 10:00
Velikost:1136 x 594 px

O objektu

Jméno:67P/Churyumov-Gerasimenko
Typ:Solar System : Interplanetary Body : Comet

Image Formats


Barvy & filtry

PásmoDalekohled
Optický
R
Very Large Telescope
FORS2