Tisková zpráva

Teleskop ESO pořídil první snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci

22. července 2020

Dalekohled VLT Evropské jižní observatoře pořídil vůbec první snímek mladé hvězdy slunečního typu, kterou doprovází dvojice obřích planet. Záběry systémů s větším počtem extrasolárních planet jsou dosud ojedinělé a zaznamenat přímo více než jednu exoplanetu obíhající kolem hvězdy podobné Slunci se astronomům zatím nedařilo vůbec. Taková pozorování však mohou vědcům pomoci pochopit, jak se formovaly a vyvíjely planety ve Sluneční soustavě.

Před několika týdny ESO zveřejnilo působivý záběr pořízený teleskopem VLT (Very Large Telescope), který zachycuje rodící se planetární systém (eso2008). Pomocí stejného dalekohledu i přístroje vznikl také první snímek soustavy kolem hvězdy podobné Slunci (s označením TYC 8998-760-1), která se nachází asi 300 světelných let od Slunce.  

Toto pozorování je momentkou ze systému, který se velmi podobá naší Sluneční soustavě v ranné fázi vývoje,“ říká Alexander Bohn (PhD student, Leiden University, Nizozemí), vedoucí výzkumu, jehož  výsledky byly publikovány ve vědeckém časopise Astrophysical Journal Letters.

Přestože astronomové nepřímými metodami objevili tisíce planet v naší Galaxii, pouze malá část z nich byla zobrazena přímo,“ upozorňuje Matthew Kenworthy (Associate Professor, Leiden University). A dodává: „Přímá pozorování jsou velmi důležitá při hledání prostředí, které by mohlo být vhodné pro život“. Zobrazení více exoplanet obíhajících kolem jedné hvězdy je však ještě vzácnější. Dosud byly takto zachyceny pouze dva systémy, oba kolem hvězd výrazně se lišících od Slunce. Tento nový snímek získaný pomocí dalekohledu ESO/VLT je prvním přímým zobrazením více než jedné extrasolární planety u hvězdy podobné Slunci. V roce 2004 se VLT stal také vůbec prvním teleskopem, který pořídil snímek exoplanety, když zachytil ‚drobnou světlou šmouhu‘ v blízkosti hnědého trpaslíka (eso0428).    

Náš tým byl nyní schopen pořídit první snímek dvojice plynných obrů obíhajících mladou hvězdu velmi podobnou Slunci,“ říká vědecká pracovnice a spoluautorka práce Maddalena Reggiani (KU Leuven, Belgie). Záběr zachycuje planety jako dvojici jasných bodů ležících nedaleko hvězdy (na obrázku eso2011b jsou planety označeny šipkami). Na základě srovnání záběrů pořízených s časovým odstupem se týmu podařilo odlišit exoplanety od hvězd v pozadí (ostatní podobné body na snímku). 

Jedna z obřích plynných planet obíhá kolem své mateřské hvězdy 160krát a druhá asi 320krát  dále, než Země kolem Slunce. Jsou tedy od své hvězdy mnohem více vzdálené, než Jupiter a Saturn, plynní obři naší Sluneční soustavy (kteří obíhají v 5krát a 10krát větší vzdálenosti než Země). Členové výzkumného týmu rovněž přišli na to, že obě exoplanety jsou mnohem hmotnější, než jejich protějšky ve Sluneční soustavě – bližší planeta je 14krát hmotnější než Jupiter a vzdálenější 6krát.    

Alexander Bohn a jeho tým zachytili obě planety při pátrání po obřích exoplanetách kolem mladých Slunci podobných hvězd. Hvězda TYC 8998-760-1 je stará pouze 17 milionů let a podle autorů je „velmi mladou verzí Slunce“. Na obloze se nachází v jižním souhvězdí Mouchy.  

Získání těchto záběrů bylo možné díky výkonu přístroje SPHERE, který pracuje společně s dalekohledem ESO/VLT na Observatoři Paranal v chilské poušti Atacama. SPHERE je schopen pomocí clonky odstínit jasné světlo mateřské hvězdy (zařízení pracuje na principu koronografu) a může tak zobrazit mnohem slabší planety v jejím blízkém okolí. Zatímco starší planety, jako ty ve Sluneční soustavě, jsou již příliš chladné na to, aby bylo možné je touto technikou odhalit, mladé planety jsou mnohem teplejší a září intenzivněji na vlnových délkách infračerveného záření. Pořízením několika snímků v uplynulém roce a s použitím ještě starších dat až do roku 2017, mohli členové týmu potvrdit, že obě tělesa jsou skutečně součástí tohoto systému.     

Další pozorování soustavy TYC 8998-760-1, také například pomocí budovaného superteleskopu ELT (Extremely Large Telescope), astronomům umožní testovat, zda se tyto planety vytvořily v jejich současné pozici daleko od hvězdy, nebo migrovaly soustavou odjinud. ELT by rovněž mohl pomoci zkoumat interakci mezi dvěma mladými hmotnými planetami v jedné soustavě. Alexander Bohn dodává: „Možnost, že budoucí přístroje, jako třeba ty na dalekohledu ELT, budou schopné v tomto systému objevit další méně hmotné planety, by znamenala důležitý milník v chápání multi-planetárních systémů s možnými implikacemi pro porozumění historii naší Sluneční soustavy.“

Další informace

Výzkum byl prezentován v článku “Two directly-imaged, wide-orbit giant planets around the young, solar analogue TYC 8998-760-1”, který byl zveřejněn ve vědeckém časopise Astrophysical Journal Letters.

Složení týmu: Alexander J. Bohn (Leiden Observatory, Leiden University, Nizozemí), Matthew A. Kenworthy (Leiden Observatory), Christian Ginski (Anton Pannekoek Institute for Astronomy, University of Amsterdam, Nizozemí a Leiden Observatory), Steven Rieder (University of Exeter, Physics Department, UK), Eric E. Mamajek (Jet Propulsion Laboratory, California Institute of Technology, USA a Department of Physics & Astronomy, University of Rochester, USA), Tiffany Meshkat (IPAC, California Institute of Technology, USA), Mark J. Pecaut (Rockhurst University, Department of Physics, USA), Maddalena Reggiani (Institute of Astronomy, KU Leuven, Belgie), Jozua de Boer (Leiden Observatory), Christoph U. Keller (Leiden Observatory), Frans Snik (Leiden Observatory) a John Southworth (Keele University, UK).

Pro externí komentář k článku, prosím, kontaktujte Carlo Manara (astronom ESO, cmanara@eso.org), který se ale na této studii nepodílel.

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace v Evropě, která v současnosti provozuje nejproduktivnější pozemní astronomické observatoře světa. ESO má 16 členských států: Belgie, Česko, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a dvojici strategických partnerů – Chile, která hostí všechny observatoře ESO, a Austrálii. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje VLT (Velmi velký dalekohled) a dva přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem světa, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem zařízení APEX a revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko Observatoře Paranal, na hoře Cerro Armazones, staví ESO nový dalekohled ELT (Extrémně velký dalekohled) s primárním zrcadlem o průměru 39 m, který se stane „největším okem lidstva hledícím do vesmíru“.

Odkazy

Kontakty

Alexander Bohn
Leiden Observatory, University of Leiden
Leiden, The Netherlands
Tel.: +31 (0)71 527 8150
Email: bohn@strw.leidenuniv.nl

Matthew Kenworthy
Leiden Observatory, University of Leiden
Leiden, The Netherlands
Tel.: +31 64 172 0331
Email: kenworthy@strw.leidenuniv.nl

Maddalena Reggiani
Institute of Astronomy, KU Leuven
Leuven, Belgium
Tel.: +32 16 19 31 99
Email: maddalena.reggiani@kuleuven.be

Carlo Manara (astronomer who did not participate in the study; contact for external comment)
European Southern Observatory
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 (0) 89 3200 6298
Email: cmanara@eso.org

Bárbara Ferreira
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6670
Mobil: +49 151 241 664 00
Email: pio@eso.org

Anežka Srbljanović (press contact Česko)
ESO Science Outreach Network a Astronomical Institute of Czech Academy of Sciences
Tel.: +420 323 620 116
Email: eson-czech@eso.org

Connect with ESO on social media

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso2011. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

O zprávě

Tiskové zpráva č.:eso2011cs
Jméno:TYC 8998-760-1
Typ:Milky Way : Star : Circumstellar Material : Planetary System
Facility:Very Large Telescope
Instruments:SPHERE
Science data:2020ApJ...898L..16B

Obrázky

První snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci
První snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci
První snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci (bez ořezu, s popisem)
První snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci (bez ořezu, s popisem)
První snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci (bez ořezu, bez popisu)
První snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci (bez ořezu, bez popisu)
Poloha hvězdy TYC 8998-760-1 v souhvězdí Mouchy
Poloha hvězdy TYC 8998-760-1 v souhvězdí Mouchy

Videa

ESOcast 226 Light: První snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci
ESOcast 226 Light: První snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci
Simulace drah dvojice exoplanet v systému TYC 8998-760-1
Simulace drah dvojice exoplanet v systému TYC 8998-760-1
Let k hvězdě TYC 8998-760-1
Let k hvězdě TYC 8998-760-1