Rekordní záblesk

Obrázek týdne ukazuje sekvenci snímků pořízenou ve viditelném světle pomocí dalekohledu ESO VLT (Very Large Telescope). Zakroužkovaná oblast je gama záblesk GRB 221009A, který postupně mizí. Záblesky gama jsou nejjasnější jevy, které ve Vesmíru známe, a GRB 221009A je dokonce zatím nejjasnějším zábleskem pozorovaným ze Země.

Záblesk zpozorovalo v říjnu 2022 několik vesmírných gama dalekohledů, například Swift a Fermi (NASA) a INTEGRAL (ESA). Několik hodin po první detekci pak přístroj X-shooter na ESO VLT pořídil spektrum, které stanovilo první odhad vzdálenosti výbuchu na 2400 milionů světelných let. Díky tomuto měření vzdálenosti tým astronomů pod vedením Daniele Bjørna Malesaniho (Radboud University, Nizozemsko; DAWN/Niels Bohr Institute, Dánsko) vyloučil původ v Mléčné dráze, ačkoli je k nám výbuch stále mnohem blíže než typické gama záblesky.

Změřená vzdálenost také umožnila týmu vypočítat luminositu výbuchu. Přestože se výbuch nachází za našimi vesmírnými humny, ukázalo se, že je velmi jasný. Ve skutečnosti se jedná o nejintenzivnější gama záblesk, jaký byl kdy pozorován ze Země za 55 let od vynesení prvních gama družic na oběžnou dráhu. Podle Malesaniho týmu je možné takto energetický a blízký gama záblesk pozorovat pouze jednou za 1000 let!

Tým vedený Andrew Levanem (rovněž Radboud University) pozoroval tuto jedinečnou explozi pomocí Vesmírného dalekohledu Jamese Webba na delších vlnových délkách. Kombinace spektra z X-shooteru s těmito daty umožňuje důkladně prozkoumat povahu této vzácné události.

Gama záblesky mohou trvat od několika milisekund po několik hodin (GRB 221009A trval přibližně 10 hodin). Jakmile počáteční záblesk gama záření odezní, dosvit lze stále pozorovat na delších vlnových délkách, jako je viditelné nebo infračervené světlo. I ten ale velmi rychle slábne, takže astronomové musí rychle reagovat, aby mohli tyto prchlavé zdroje pozorovat.

Kredit:

ESO/Malesani et al., The Stargate collaboration

O videu

Id:potw2313a
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:29. března 2023 6:00
Doba trvání:12 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:GRB 221009A
Typ:Early Universe : Cosmology : Phenomenon : Gamma Ray Burst

HD


Medium

Video podcast
1,0 MB

For Broadcasters