A přece se točí!

Jako slunečnice za Sluncem se bude kopule ESO dalekohledu Extremely Large Telescope (ELT) otáčet za objekty na obloze. Na tomto videu je zachycen první test otáčení kopule na pozadí modré oblohy na hoře Cerro Armazones v chilské poušti Atacama.

Při testu se kopule pootočila o 10 metrů každým směrem rychlostí 1 cm/s, ale konečná provozní rychlost bude činit 5 km/h, podobně jako bězná chůze. Zkoušku provedli inženýři společnosti Cimolai, kterou ESO pověřila návrhem a stavbou kopule a konstrukce dalekohledu ELT. Díky lidem, které vidíme pracovat v tomto zrychleném videu, máme srovnání pro obrovské rozměry kopule. Otáčení kopule není nic jednoduchého, protože její kostra v současné době váží asi 2500 tun a po dokončení bude vážit asi 6100 tun. Test byl proveden "ručně" pomocí speciálních hydraulických zařízení, ale nakonec se bude kopule otáčet pomocí motorizovaných vozíků. Přestože by pohyb kopule měl být hladký, což se při tomto testu potvrdilo, kopule je oddělená od zbytku konstrukce, aby se omezily vibrace samotného dalekohledu.

Kopule ve své konečné podobě bude mít izolující hliníkový plášť, který bude dalekohled chránit před povětrnostními vlivy, a posuvné dveře otvírající se ke  hvězdám. Stavba tohoto výkvětu techniky uprostřed pouště představuje velkou výzvu, a přesto nedávné úspěchy, jako je otáčení kopule a první segmenty zrcadla v pořádku doručené na Paranalu, ukazují, že ELT se blíží k cíli.

Kredit:

ESO/Cimolai/E. Sech, A. Dradi

O videu

Id:potw2405a
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:29. ledna 2024 6:00
Doba trvání:56 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:Extremely Large Telescope
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
14,4 MB

For Broadcasters