Artystyczna wizja układu potrójnego z najbliższą czarną dziurą

Artystyczna wizualizacja pokazuje orbity obiektów w układzie potrójnym HR 6819. System ten składa się z wewnętrznej pary z jedną gwiazdą (orbita w kolorze niebieskim) i nowo odkrytej czarnej dziury (orbita w kolorze czerwonym), a także z trzeciego obiektu - innej gwiazdy na szerszej orbicie (również kolor niebieski).

Zespół badawczy początkowo sądził, że są tam tylko dwa obiekty (dwie gwiazdy). Jednak po analizie swoich obserwacji naukowcy byli szołomieni, gdy okazało się, że istnieje trzecie, wczesniej nieznane ciało w HR 6819: czarna dziura, najbliższa znana względem Ziemi. Czarna dziura jest niewidoczna, ale ujawnia swoje istnienie poprzez oddziaływanie grawitacyjne, które zmusza jasną wewnętrzną gwiazdę do krążenia po orbicie. Obiekty w wewnętrznej parze mają prawie takie same masy i kołowe orbity.

Obserwacje wykonane przy pomocy spektrografu FEROS na 2,2-metrowym teleskopie w Obserwatorium La Silla, należącym do ESO, pokazały, że wewnętrzna widoczna gwiada krąży wokół czarnej dziury z okresem 40 dni, natomiast druga gwiazda znajduje się w dużej odległości od wewnętrznej pary.

Źródło:

ESO/L. Calçada

O zdjęciu

Identyfikator:eso2007a
Język:pl
Typ:Wizja artysty
Data publikacji:6 maja 2020 14:00
Powiązane komunikaty:eso2007
Rozmiar:5000 x 3000 px

O obiekcie

Nazwa:HR 6819
Typ:Milky Way : Star : Evolutionary Stage : Black Hole

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
21,1 MB
Wielki JPEG
1,5 MB
JPEG do druku
969,8 KB

Powiększenie