Laser i malowanie światłem

Podczas pogodnej nocy w Bawarii pracownicy ESO uczestniczyli w filmowaniu odcinka ESOcast poświęconego nowej kompaktowej jednostce laserowej gwiazdy porównania, widocznej tutaj w akcji w Publicznym Obserwatorium Allgäu w Ottobeuren w Niemczech. Wykorzystując świecenie swoich telefonów komórkowych pracownicy wykorzystali fotografię o długim czasie ekspozycji do narysowania świetlnych liter ESO, stojąc przed obserwatorium. Tuż obok po lewej od pionowej wiązki lasera widoczna jest Droga Mleczna. Nisko nad horyzontem nad obserwatorium widać kropkowane ślady odległego samolotu. Laser ma silną wiązkę o mocy 20 watów, więc dla ochrony pilotów i pasażerów Deutsche Flugsicherung (urząd odpowiedzialny za kontrolę lotów w Niemczech) wyznaczył nad obserwatorium strefę zakazu lotów podczas nocnych obserwacji.

Laserowe gwiazdy porównania są sztucznymi gwiazdami  utworzonymi w ziemskiej atmosferze za pomocą wiązki laserowej. Lasek powoduje świecenie atomów sodu w warstwie na wysokości 90 kilometrów, w ten sposób na niebie powstaje sztuczna gwiazda, którą można obserwować przez teleskop. Wykorzystując pomiary sztucznej gwiazdy instrumenty optyki adaptatywnej mogą korygować rozmywające efekty od atmosfery w trakcie obserwacji.

Innowacyjna koncepcja ESO wykorzystuje silny laser, którego promień jest uruchamiany za pomocą małego teleskopu, połączonego w jeden moduł, który może być zamontowany bezpośrednio na wielkim teleskopie. Rozwiązanie to zostało opatentowane i licencjonowane przez ESO i będzie użyte do wyposażenia Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w cztery podobne jednostki laserowe. Będzie także odgrywać kluczową rolę w jednostkach, które staną się wyposażeniem Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT).

W trakcie filmowania moduł laserowy przechodził testy przed wysłaniem go do Obserwatorium ESO Paranal w Chile, domu VLT.

Linki

Źródło:

ESO/M. Kornmesser

O zdjęciu

Identyfikator:potw1306a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:11 lutego 2013 10:00
Rozmiar:4928 x 3264 px

O obiekcie

Nazwa:Allgäu Public Observatory, Laser Guide Star
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Facility

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
25,8 MB
Wielki JPEG
4,8 MB
JPEG do druku
4,6 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
272,1 KB
1280x1024
451,5 KB
1600x1200
646,9 KB
1920x1200
749,4 KB
2048x1536
1,0 MB