Pas Wenus nad Cerro Paranal

Zdjęcie pokazuje widok na wschód z Obserwatorium Paranal w kilka sekund po tym, jak Słońce zniknęło za horyzontem. Pomarańczowa poświata zachodu słońca jest widoczna na 1,8-metrowych Teleskopach Pomocniczych VLT (VLT Auxiliary Telescopes), a na niebie widnieje Księżyc będący prawie w pełni. Ale zdjęcie ma jeszcze bardzie interesującą ciekawostkę: zjawisko atmosferyczne znane jako "pas Wenus".

Szaro-niebieskawy cień nad horyzontem to cień Ziemi, natomiast tuż nad nim widać różowawą poświatę. Zjawisko jest wywoływane przez poczerwienione światło zachodzącego Słońca rozpraszane wstecznie przez atmosferę Ziemi. Ten atmosferyczny efekt można oglądać nie tylko tuż po zachodzie słońca, ale także chwilę przed wschodem. Bardzo podobne efekt występuje również podczas całkowitego zaćmienia Słońca.

Teleskopy widoczne na fotografii to trzy z czterech 1,8-metrowych Teleskopów Pomocniczych, schowane w ultra zwartych, mobilnych kopułach. Instrumenty te są dedykowane obserwacjom interferometrycznym, gdy dwa lub więcej teleskopów pracuj razem, tworząc wirtualne zwierciadło i pozwalając astronomom zobaczyć znacznie dokładniejsze detale niż przy użyciu indywidualnych teleskopów pracujących niezależnie.

Zdjęcie wykonała Carolin Liefke podczas pobytu w Paranal i wysłała je do grupy Your ESO Pictures Flickr. Grupa Flickr jest regularnie sprawdzana, a najlepsze zdjęcia wybieramy do naszej popularnej serii Zdjęcie Tygodnia, albo do galerii. Carolin pracuje w Haus der Astronomie (Dom Astronomii), centrum astronomicznej edukacji i popularyzacji w Heidelbergu w Niemczech. Jest członkinią Sieci Popularyzacji Nauki ESO (ESON - ESO Science Outreach Network). Sieć ESON przekazuje nowości z ESO do krajów członkowskich i innych państw, tłumacząc komunikaty prasowe i działając jako punkt kontaktowy dla lokalnych mediów.

Linki

Źródło:

C. Liefke/ESO 

O zdjęciu

Identyfikator:potw1331a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:5 sierpnia 2013 10:00
Rozmiar:3746 x 2514 px

O obiekcie

Nazwa:Auxiliary Telescopes, Moon, Very Large Telescope Interferometer
Typ:Solar System : Planet : Satellite
Unspecified : Sky Phenomenon : Light Phenomenon : Ray-Shadow : Earth shadow
Unspecified : Technology : Observatory

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
14,3 MB
Wielki JPEG
2,0 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
186,2 KB
1280x1024
322,1 KB
1600x1200
475,6 KB
1920x1200
575,9 KB
2048x1536
778,4 KB