Komunikat prasowy

R Coronae Australis: kosmiczna akwarela

30 czerwca 2010

Ten wspaniały widok rejonu wokół gwiazdy R Coronae Australis został utworzony ze zdjęć wykonanych przy pomocy instrumentu Wide Field Imager (WFI) w obserwatorium ESO La Silla w Chile. R Coronae Australis leży w sercu pobliskiego rejonu formowania się gwiazd i jest otoczona przez delikatnie niebieskawą mgławicę refleksyjną wtłoczoną w wielki obłok pyłu. Zdjęcie uwidacznia zaskakujące nowe szczegóły w tym dramatycznym obszarze nieba.

Gwiazda R Coronae Australis znajduje się w jednym z najbliższych i najbardziej spektakularnych rejonie gwiazdotwórczym. Niniejszy portret został wykonany za pomocą instrumentu Wide Field Imager (WFI) działającego na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w La Silla Observatory w Chile. Obraz jest złożeniem dwunastu osobnych zdjęć uzyskanych przez filtry czerwony, zielony i niebieski.

Obrazek pokazuje obszar nieba rozciągający się prawie na długość Księżyca w pełni. Na dystansie, na którym znajduje się mgławica, odpowiada to czterem latom świetlnym (mgławica jest położna w odległości około 420 lat świetlnych w małym gwiazdozbiorze Korony Południowej). Kompleks otrzymał nazwę od gwiazdy R Coronae Australis, która znajduje się w centrum zdjęcia. Jest jedną z kilku gwiazd w tym rejonie, które należąc do klasy bardzo młodych gwiazd o różnej jasności, ale ciągle otoczonych przez obłoki gazu i pyłu, z których się uformowały.

Intensywne promieniowanie wysyłane przez gorące młode gwiazdy oddziaływuje z otaczającym je gazem i jest albo odbijane, albo reemitowane na innej długości fali. Te skomplikowane procesy, determinowane przez fizykę ośrodka międzygwiazdowego i przez własności gwiazd, są odpowiedzialne za wspaniałe kolory mgławicy. Jasnoniebieski kolor mgławicy widoczny na obrazku jest w większości efektem odbijania światła gwiazd przez małe cząsteczki pyłu. Młode gwiazdy w kompleksie R Coronae Australis mają masy podobne do Słońca i nie emitują wystarczająco dużo promieniowania ultrafioletowego, aby zjonizować znaczącą część otaczającego wodoru. Oznacza to, że obłok nie świeci w charakterystycznym czerwonawym kolorze widocznym w wielu innych rejonach formowania się gwiazd.

Olbrzymi obłok pyłu, w którym znajduje się mgławica refleksyjna, widoczny jest tutaj w niesamowitych detalach. Subtelne kolory i rozmaite tekstury chmur pyłu przypominają obrazy impresjonistów. Znaczne ciemne pasmo przebiega przez zdjęcie od centrum w lewo, na dół. W tym miejscu światło widzialne emitowane przez gwiazdy, które formują się wewnątrz obłoku, jest w całości absorbowane przez pył. Obiekty te mogą być wykryte tylko przez obserwacje na dłuższych długościach fali, za pomocą kamery, która potrafi odbierać promieniowanie podczerwone.

Sama R Coronae Australis jest niewidoczna gołym okiem, ale niewielka konstelacja o kształcie tiary, w której gwiazd leży, może być łatwo dostrzeżona z ciemnych obszarów, z powodu sąsiedztwa obok większego gwiazdozbioru Strzelca oraz bogatych chmur gwiazd w kierunku centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej.

Więcej informacji

ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Należy do niego 14 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz teleskop VISTA, największy na świecie instrument do przeglądów nieba. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 42-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Poland
E-mail: k.czart@astronomia.pl

Richard Hook
ESO, Survey Telescopes PIO
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
E-mail: rhook@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1027

O komunikacie

Komunikat nr:eso1027pl
Nazwa:R Coronae Australis
Typ:Milky Way : Nebula : Appearance : Reflection
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instrumenty:WFI

Zdjęcia

Obszar R Coronae Australis sfotografowany instrumentem Wide Field Imager w La Silla
Obszar R Coronae Australis sfotografowany instrumentem Wide Field Imager w La Silla
Wide field view of the R Coronae Australis region
Wide field view of the R Coronae Australis region
Po angielsku

Filmy

Plunging into a cosmic watercolour
Plunging into a cosmic watercolour
Po angielsku
Panning across the R Coronae Australis region
Panning across the R Coronae Australis region
Po angielsku