eso1112pl — Komunikat organizacji

Prezydent Czech odwiedził Obserwatorium ESO Paranal

7 kwietnia 2011

6 kwietnia 2011 roku Obserwatorium ESO Paranal zostało uhonorowane wizytą czeskiego prezydenta Václava Klausa i jego małżonki Livii Klausovej. Para prezydencka miała też okazję podziwiać Cerro Armazones, przyszłą lokalizację dla planowanego teleskopu E-ELT.

Znakomitemu gościowi pokazano instalacje techniczne w obserwatorium, obserwował też otwarcie kopuły jednego z 8,2-metrowych teleskopów VLT do nocnych obserwacji na Cerro Paranal, w najbardziej zaawansowanym na świecie obserwatorium optycznym.

“Jestem zachwycony witając Prezydenta Klausa w Obserwatorium Paranal i demonstrując mu bezpośrednio wiodące na świecie urządzenia astronomiczne, które ESO zaprojektowało, zbudowało i których używa na rzecz europejskiej astronomii”, powiedział Tim de Zeeuw,  Dyrektor Generalny ESO.

Prezydent Klaus odpowiedział: “Jestem pod dużym wrażeniem nadzwyczajnej technologii, którą ESO wybudowało w sercu pustyni. Czescy astronomowie już czynią dobry użytek z tych urządzeń, a oczekujemy, że czeski przemysł i społeczność naukowa wniosą swój wkład w przyszły projekt E-ELT”.

Z platformy VLT prezydent miał okazję podziwiać Cerro Armazones, a także inne spektakularne widoki chilijskiej pustyni Atakama otaczającej Parana. Armazones, sąsiadujące z Cerro Paranal, zostało wybrane na miejsce budowy przyszłego teleskopu E-ELT (zobacz eso1018). Do końca 2011 roku ESO oczekuje na akceptację przez swoje władze, pozwalającą na rozpoczęcie wartego miliard euro projektu E-ELT. Rozpoczęcie budowy jest spodziewane na początek 2012 roku, a początek operacji nastąpi prawdopodobnie na początku następnej dekady.

Prezydentowi Klausowi towarzyszyli: Karel Schwarzenberg (Minister Spraw Zagranicznych Czech), Zdenek Kubánek (Ambasador Czech w Chile), członkowie rządu oraz delegacja czeskiego przemysłu. Delegacja została przyjęta w Parana przez Tima de Zeeuwa (Dyrektor Generalny ESO), Massimo Tarenghiego (przedstawiciel ESO w Chile), Andreasa Kaufera (Dyrektor Operacyjny) oraz Jana Palousa (przedstawiciel Czech w Komitecie ESO).

Po otwarciu teleskopów Prezydent Klaus miał możliwość podziwiania z platformy VLT spektakularnego zachodu słońca nad Pacyfikiem. Następnie zwiedził sterownię VLT, z której wykonywane są operacje czterema głównymi teleskopami VLT oraz interferometrem VLT (VLTI). W tym miejscu prezydent wziął udział w rozpoczęciu obserwacji za pomocą konsoli jednego z teleskopów VLT.

Więcej informacji

ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz teleskop VISTA, największy na świecie instrument do przeglądów nieba. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 42-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Astronomia.pl
Toruń, Poland
E-mail: k.czart@astronomia.pl

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3143
E-mail: mtarengh@eso.org

Gonzalo Argandoña
ESO education and Public Outreach Department
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3258
Tel. kom.: +56 9 9 829 4202
E-mail: gargando@eso.org

Douglas Pierce-Price
Public Information Officer
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6759
E-mail: dpiercep@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1112

O komunikacie

Komunikat nr:eso1112pl
Nazwa:ESO Director General, Paranal, President, Very Large Telescope
Facility:Very Large Telescope

Zdjęcia

President of the Czech Republic, Václav Klaus, visiting ESO's Paranal Observatory
President of the Czech Republic, Václav Klaus, visiting ESO's Paranal Observatory
Po angielsku
President of the Czech Republic, Václav Klaus, visiting ESO's Paranal Observatory
President of the Czech Republic, Václav Klaus, visiting ESO's Paranal Observatory
Po angielsku