Molekuly cukru v plynu obklopujícím mladou hvězdu slunečního typu

Astronomové nalezli molekuly glykolaldehydu – jednoduché formy cukru – v oblaku plynu obklopujícím mladou dvojhvězdu IRAS 16293-2422 se složkami podobnými Slunci. Glykolaldehyd byl již pozorován v mezihvězdném prostoru, ale toto je poprvé, kdy se jej podařilo nalézt tak blízko hvězdy slunečního typu – ve vzdálenosti srovnatelné s oběžnou dráhou Uranu ve Sluneční soustavě. Objev ukazuje, že stavební kameny života se nacházejí ve správný čas a na správném místě, aby se mohly stát součástí planet vznikajících kolem hvězd. K pozorování astronomové použili soustavu antén ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).

Snímek zachycuje oblast hvězdotvorby kolem hvězdy Rho Ophiuchi v oboru infračerveného záření, jak jej zachytila družice WISE (Wide-field Infrared Explorer, NASA). Dvojhvězda IRAS 16293-2422 je červený objekt uprostřed malého čtverce. Vložený malý obrázek reprezentuje představu molekul glykolaldehydu C2H4O2 a jejich struktury. Atomy uhlíku jsou zobrazeny šedě, atomy kyslíku červeně, atomy vodíku bíle.

Na snímku okolí hvězdy Rho Ophiuchi ze sondy WISE reprezentuje modrá a světle modrá barva vlnové délky 3,4 a 4,6 mikrometru, které pocházejí dominantně z vyzařování hvězd. Zelená a červená reprezentují kanály 12 a 22 mikrometrů; světlo těchto vlnových délek pochází z tepelného vyzařování prachu.

Kredit:

ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/L. Calçada (ESO) & NASA/JPL-Caltech/WISE Team

O snímku

Id:eso1234a
Jazyk:cs
Typ:Koláž
Datum zveřejnění:29. srpna 2012 12:00
Související články:eso1234
Velikost:10282 x 10100 px

O objektu

Jméno:IRAS 16293-2422, Molecules
Typ:Milky Way : Star : Evolutionary Stage : Protostar
Milky Way : Star : Circumstellar Material : Disk : Protoplanetary
Vzdálenost:400 světelné roky

Image Formats


Barvy & filtry

PásmoVlnová délkaDalekohled
Infračervený3.4 μm Other
Infračervený4.6 μm Other
Infračervený12 μm Other
Infračervený22 μm Other