SPHERE odhalil spirální disk okolo blízké hvězdy

SPHERE, přístroj ESO pro detekci planet nainstalovaný na dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v Chile, odhalil neobvyklou strukturu okolo blízké mladistvé hvězdy jménem HD100453.

HD100453 leží asi 350 světelných let daleko v souhvězdí Kentaura (Centaurus) a je obklopena otáčejícím se diskem plynu a prachu, jehož infračervenou podobu vidíte na obrázku. Zcela neočekávaně se z disku táhnou dvě slabá spirální ramena, pravděpodobně vytvořená ještě neviděnou planetou skrývající se uvnitř disku. Tento spirální disk je výjimečně symetrický a je to jeden z nejmenších spirálních disků, který byl kdy kolem nějaké hvězdy pozorován, což je krásným důkazem schopností přístroje SPHERE.

SPHERE je výkonný hledač planet, který nám umožňuje zobrazovat cizí světy a prachové disky, ve kterých tyto planety kolem hvězd Mléčné dráhy vznikají. Dělá to tak, že odblokuje jasné světlo mateřské hvězdy v centru obrázku (černý kruh, který skrývá hvězdu a její nejbližší okolí). Zkoumání oblastí okolo mladých hvězd, jako je HD 100453, může poskytnout důležitá vodítka k tvorbě hvězd a planet v naší galaxii.

Kredit:

K. Wagner, D. Apai (U Arizona), M. Kasper (ESO), M. Robberto (STSci)

O snímku

Id:potw1542a
Jazyk:cs
Typ:Koláž
Datum zveřejnění:19. října 2015 10:00
Velikost:1000 x 1108 px

O objektu

Jméno:HD 100453
Typ:Milky Way : Star : Circumstellar Material : Disk
Vzdálenost:350 světelné roky

Image Formats


Barvy & filtry

PásmoVlnová délkaDalekohled
Infračervený
Y
1.043 μmVery Large Telescope
SPHERE
Infračervený
J
1.245 μmVery Large Telescope
SPHERE
Infračervený
H
1.625 μmVery Large Telescope
SPHERE